Lucas Neill

Lucas Neill 4 aydır kendine kulüp arıyordu. 2007 yılı başında West Ham'a geçerken haftalık £65K'dan 2 yıllık bir kontrata imza koymuştu, geçen ilk baharda West Ham'dan gelen yeni kontrat teklifinde haftalık £48K yazınca resti çekti. Karşılıklı restleştiler ve sözleşmesi biten Neill kendine kulüp aramaya başladı. Zor beğenen malikane hanımefendisi modunda geçirdi yazı Avustralyalı, sonunda dün haftalığı £40K'dan Everton'ın önerdiği bir yıllık kontratı kabul etti. Bir başka deyişle kankası Tim Cahill, ''yazın birbirimize lazımız, gel bu güzel ortamda takılırız'' dedi ve Lucas Neill Everton'a transfer oldu. David Moyes, Phil Neville'ın sakatlığı sonrası sağ bekte alternatifsiz kalmıştı. Sağ bekte Hibbert-Neill ile iyi bir rotasyon oluştu. Moyes stoper bekleri de sever; Baines olmadığında Distin sol bek, yeri geldiğinde Jagielka sağ bek de oynayabilir. Tabii iyileştiğinde. Stoperde Yobo, Distin, Heitinga; iyileştiklerinde Jagielka ve lig başını idare ettiği üzere Phil Neville. Dün AEK'yı 4-0 ile geçtiler. Bir genç adam ışıl ışıl parlıyor, adı daha önce blogda defalarca geçtiği üzere Jack Rodwell. Zamanla ligde de işleri yoluna sokacaklardır.

Bu uzakların İngiliz'i tayfası özel bir topluluktur. Mark Viduka, Harry Kewell, Tim Cahill, Mark Schwarzer, Brett Emerton, Lucas Neill, Vincenzo Grella ve hatta Nick Carle; hepsi özel oyunculardır. Viduka'nın hit zamanlarındaki santaforluğu efsane mertebesindedir. Galatasaray'daki Kewell, geçmişinin yarısı bile değil belki ama bu haliyle bile özel oyuncudur. Cahill'in kafası farklı çalışır, en sevdiğim oyuncuların başında gelir. Schwarzer çok iyi bir kalecidir, ne kadar çok top gelirse o kadar iyi maç oynar. Emerton sağ kenardan iyi akar, gerektiğinde mucize şutu çıkarır. Hepsini çok beğenirim, bunlara Lucas Neill da dahil. Bir stoper bek olsa da Blackburn'de iken kornerleri kullanırdı, atak katılımı fazlasıyla iyiydi. West Ham kariyerinde ofansif vasıflarını daha geri planda bıraktı. Galatasaray'ın üç transfer dönemi boyunca Neill ilgisi sürdü ama Kewell'ın yanına arkadaş gelemedi. Johan Neeskens'in zamanında Neill'a dair söylediği övgü dolu sözler bile bu transferde şartları sağlamaya yardımcı olamadı. 15 yıldır Ada'da futbol oynayan Neill, 31 yaşında ve sezon sonunda Güney Afrika'da olacak. Turnuva sonrası için yine bonservisi elinde, elini çabuk tutan bu özel oyuncudan 1 sene daha faydalanabilir.

Ada'da transfer sezonu bitti ama kontratı elinde olan oyuncularla tek taraflı sözleşme imzalanabiliyor, yani dara düşen boştakine sarılmaya devam ediyor. West Ham United, geçen sezonki Diego Tristan kumarından sonra bir başka La Liga golcüsünü daha kadrosuna kattı. 32 yaşındaki Meksikalı veteran santrafor Guillermo Franco, Hammers ile 1 yıllık kontrat imzaladı.

Noat Samisa

18.09.09

4 yorum:

guner dedi ki...

Rodwell yaşıtları arasında gelecek adına en çok umut veren İngiliz oyuncu belki de, en göz önünde olanı veya en çok konuşulanı değil ama Everton'ın Neville yerine koyacağı oyuncu için çok uygun. Bununla beraber Moyes usülü, pozisyonda kademe atlatıcı da bir oyuncu. Uyum ve defansif katkı açısından Neville'den elbet geride, ama uzaktan golleri, harika pasları, stoper geçmişi hep olumlu veriler. Tataroğlu Bilyaletdinov'a nasıl bir rol düşünülüyor acaba, Pienaar'ın artık yerini garantilediği bir takımda, rotasyona girmek için bence lüks. Hem solda hem sağda takıma uyabilirse yine planlı, önemli bir hamle olacak. Sol değil de sağ orta sahaya daha üst seviyede bir oyuncu gerekebilirdi.

Forvet sayısı tek forvet oynayacak bir ekip için çok fazla, defansta da uzun vadede bakıdlığında istikrarlı bir stoper ikincisi kim olacak, oluşturulan uyum ve sağlamlık yakalanabilecek mi, soru işareti burada. Moyes'ın takımı şu haliyle bile, orta saha elemanları yeter, heyecan verici. Moyes yeni şeyler denemeye meraklı. Benim aklımda açıkçası, Jo-Cahill-Bilyaletdinov-Fellaini-Arteta-Rodwell'den 4 veya 5ini aynı takımda görmek geçiyor.

Beercholic dedi ki...

West Ham'ın gol sorununu Diamanti çözecek.. Franco ise rotasyon için gerekliydi..

barış dedi ki...

grella ile ilgili en ufak bir yorumunu merak ederiz noatsamisa?

Noat Samisa dedi ki...

Grella pek tuttuğum bir oyuncu değildir, Blackburn orta sahasında hafif kalıyordu. Ama bu yoklukta Galatasaray'da iş yapar. Gelirse fikirlerimizi detaylandırırız.