Lucas Neill

Galatasaray'ın yeni transferi Lucas Neill'ın daha önce Everton'a transferini ve onunla ilgili düşüncelermizi yazmıştık. Burada bahsettiklerimi tekrar etmeyeceğim. Elini çabuk tutan bu özel oyuncudan 1 sene daha faydalanabilir, demişiz. Öyle bir transferdir işte. Blackburn günlerinde Mark Hughes ile yaşanan lig 6.lığı kariyerinin zirvesidir. Sağ bek olmasına rağmen kornerleri kullanırdı. Vatandaşı Brett Emerton ile birlikte sağ kenarda harika işler çıkarırlardı. Ligin en hit sağ beklerinden biriydi o dönemler, herkes yukarıya transfer beklerken onun seçimi West Ham oldu. Londra'ya inişi bir çeşit Ali Turan vakasıydı, yeni kontrat teklifini reddedip sezon sonunda gideceği takımı seçmek istiyordu. Takım kaptanı olmasına rağmen imza atmayınca sezon ortasında Mark Hughes tarafından gözden çıkarıldı. Sonrası Neill için çok hayırlı olmadı, zaman içinde West Ham ile yaşanan küme düşme korkusuyla birlikte bu sezon başı Neill kendine takım bulamadı.
Bu sezon başı Uzakların İngiliz'i kontenjanıyla Everton'a geldi ve stoper yokluğuna çare olmaya çalıştı. Yaklaşık 20 maça çıktı bu sene, yarısından fazlasında stoper oynadı. Lescott'ı sene başı satan Everton, yerine Distin'i koydu ama o da sezon içerisinde sakatlandı. Jagielka zaten aylardır sakat, bir de üzerine Yobo'nun sakatlığı eklenince Everton savunma tandemi Neill-Hibbert ikilisiyle kuruldu bir dönem. Orta saha oyuncuları iyileşince sağ bek oldu, en son Arsenal karşısında Heitinga ile birlikte stoper oynadı. Kariyerinin en parlak günleri sağ bek olsa da son 4 aydır stoper oynuyor. Öyle aman aman top tekniğine sahip bir oyuncu değildir, Ada'da yükselirken buna çok da ihtiyacı yoktu. Top ayağındayken biraz ürkek gibi görünür ama sağlamcıdır. 3-3'lük Chelsea maçında bundan evvel göstermediği savaşçı yanını da Drogba ile boğuşurken ortaya koymuştur. Harry Kewell'ın da yeni sözleşme teminatıdır belki de... Everton onu bu zor zamanda neden bıraktı, işte bu kısım şu an cevabını en çok merak ettiğim soru. Premier League geçmişi olan Avustralyalı iyidir, her takıma gerekir...

Noat Samisa

14.01.2010

4 yorum:

Karamurat dedi ki...

Hocam senin blogun tarihi bir yıl geride kalmış. 2009 yazıyor son postlarda.

muytti dedi ki...

Everton sanırım Senderos ile ilgileniyor,onun için bırakmış olabilirler Neill'i.

Noat Samisa dedi ki...

Muytti,

Senderos ile sene başı da ilgileniyorlardı, Distin'i aldılar. Neill elbet sakatlar düzelince forma bulamayacak ve bu sebepten gitmek isteyecekti. Ama cumartesiye kadar yerine birini koyamazlarsa yine Hibbert stoper oynayacak, Neill'ı bu denli kritik bir zamanda kolayca bırakmaları ilginç bir hadisedir.

Karamurat,

Düzeltildi, uyarı için teşekkürler.

ibrahim dedi ki...

everton da bizim kafada demek ki... en kritik dönemde meirayı satıp Kewell'dan stoper yaratan biz değil miydik? :)