Beşiktaş 5-0 Gaziantep BBSpor

Beşiktaş güle oynaya, rahatça kazandı ve eğer Mısır'da olan-biten bir ay içinde Gaziantep'te gerçekleşmezse Türkiye Kupası'nda yarı finale yükseldi. Takım yaklaşık 4.5 ay sonra ilk kez sezon başında deplasmandaki Viktoria Plzen maçının ikinci yarısında yürürlüğe konulan ve ideale en yakın haliyle son olarak İnönü'deki Helsinki maçında kullanılan ''trend 4.3.3'' üzerinden futbol oynadı.

Blogun sözlük bölümünde de açıklandığı üzere, Jose Mourinho'nun yol göstericiliğinde yeniden yapılanan 4.3.3 şablonu, başına ''trend'' etiketini aldığında içerisinde bir adet çok yönlü modern santrafor, bir adet içe - dışa çalım atabilen yeni nesil kenar adamı ve bir adet uzak forvet barındırmış oluyor. Bugün ve sezon başında Bobo, Quaresma ve Hilbert üçlüsü Chelsea ve Barcelona'nın bir dönem çok başarılı olduğu bu yapının normlarını -kalibreleri ölçütünde- sağlıyorlardı. Zira bunun apaçık görülebilen saha içi yansımaları oldu ve Beşiktaş bugün hazırlanışı çok güzel olan, boş kaleye yapılmış basit vuruşlarla bitirilen goller attı.

Rakibin zayıflığı mutlaka göz önüne alınmalı. Oyunun bu denli rahat oluşu, arka alanda sorun yaşanmaması, takımın bolca pas yapması, skor vs. hepsi bununla ilişkili, ama gollerin hazırlanışı ve Hilbert'in maçın her bölümünde gollük pozisyonlara dahil olması rakibin zayıflığından ayrılarak geçmişe ve geleceğe ışık tutabilir.

Sözkonusu Helsinki maçında iki tane görsel kullanmıştım. İlki sürekli konuşulan takımın radikal oyun fikriyle ilgili, fakat diğeri çok ama çok uzun süredir Beşiktaş'ta görülmeyen bir karedir. Beşiktaş'ın Helsinki maçında attığı ilk golde Bobo'nun santrafor oyunu, Quaresma'nın kanat atağı ve Hilbert'in koşusu bize ''şablon üretimi gol'' nedir, onu açıkça göstermişti. Nitekim bu golde sıradışı bir yaratıcılık yok. Çalım yok, ara pası yok. Her şey olabildiğince basit, ama onları basitleştiren yer değiştirmeler, koşular var. Bugün de bu tip goller izledik. Üstelik demarke koşular orta sahadan da geldi ve Fernandes böylece iki gol attı. (Bu işi Guti de çok iyi yapabilir) Maç sonu Tayfur Havutçu:

''Orta sahada değişik oynadık, bu oyunumuzu etkiledi. Sürekli çizgiye inip, topları içeri gelen arkadaşlara çıkarıp pozisyonlar bulduk. Bugün bunları gerçekleştirdik. Bunu önümüzdeki maçlarda da yapıp inşallah golleri bu şekilde atarız."

diyerek bu konuya içeriden de açıklama getirdi. Bu konuya teknik ekip tarafından özellikle dikkat çekilmiş olmasını çok önemsiyorum.

Simao transferi Beşiktaş'ın ihtiyacı değildi. Bugün için bunu çok daha net şekilde söyleyebiliyorum. Simao mutlaka çok katkı yapacaktır, çok ama çok özel oyuncu; ama onun varlığı Beşiktaş'ın yetenek çıtasını yükseltmesine rağmen sorun çözücü olmaya yaramıyor. Ya da Simao sonrası Quaresma'yı bu şekilde düşünebiliriz. Takımın ön alanda bir ihtiyacı varsa bu, tamamlayıcı nitelikleri olan, kenarda oynayabilen bir forvet oyuncusuydu. Beşiktaş kaleden uzak oynamayı seven, oyun tarzı bu olan iki kenar adamıyla oynuyor ve bu sebepten merkezde bir esktra demarke oyuncuya ihtiyaç oldu: Marcio Nobre.

Fakat sorunlar ve sorunlara çözümler serisi bu şekilde bitmiyor, tek bir bölge ya da oyuncunun optimum kullanımı, toplama iyi yansımayabiliyor. Son İBBSpor maçı bunu net biçimde ortaya koydu. Keza Hugo Almeida transferi de Beşiktaş'a sorun çözücü bir katkı yapmaktan uzak. Portekiz'li santraforun mutlaka katkısı oluyor, farklı bir oyuncu; ama onun mevcut oyun yapısıyla, hücum varyasyonlarıyla sezonun geri kalanın çift haneli gol sayısına ulaşması çok ama çok uzak görünüyor. Madem kaleden uzak, yaratıcı - hazırlayıcı iki kenar adamıyla oynama fikri vardı, öyleyse Hugo Almeida transferi yerine Nobre'den çok daha nitelikli bir tamamlayıcı oyuncu (tarzı, bu tanımın en özel oyuncusu Rafael Van der Vaart'a benzeyen) düşünülebilirdi. Lakin şu anda elde iki muamma var: İlki toplamda Nobre yetersiz ve onun yer aldığı takım tertibiyle sürekli devam etmek intihar olacak. İkincisi ise Simao ve Quaresma'nın yer aldığı takımda Nobre olmazsa, takımın gol kapasitesi epey düşebilir.

İkinci muamma için henüz çok net argümanlar yok elde, şimdilik bir öngörü de sayılabilir. Yine de geçenlerde ortaya koyduğum atak yönü - demarke forvet golü karşılaştırmalı verilerinin bu konuda epey değerli argümanlar olduğunu düşünüyorum.İşte Hilbert sezon başında olduğu gibi bu geceki muhteşem oyunuyla takımın açmazlarına çok aydınlık bir ışık yaktı. Sağ beke yeterli birinin bulunamaması nedeniyle sağ beke geçen Hilbert, sezonun geri kalanında yine sağ bek mevkisinin bir numaralı adamı iken sağ ön için de yarışma içinde olabilir. Onun gibi gol sezgisi olan, gol bölgelerine koşular yapan ve hem şut, hem de kafa tehditi olan bir başka ''uzak forvet'' etiketli oyuncu elde yok. (Belki sol kanatta oynayan Hugo Almeida olabilir) Onun ön alandaki varlığı hem takıma ekstra enerji katıyor, hem de çok daha efektif, gol bölgesinde etkin bir oyun sağlıyor. Son olarak deplasmandaki Gençlerbirliği maçında attığı gol iyi örnektir.

Hilbert'in ileri üçlü rotasyonuna dahil olması gerektiğini düşünüyorum. Europa League'de mutlaka bu şekilde olacaktır, fakat Hilbert'in sağ öndeki varlığı ligde de skor almayı kolaylaştırabilir. Simao, Quaresma ve Hilbert'in iki kenar için rotasyona sokulması ve sağ bekte Hilbert'in birinci adam olmaya devam etmesi hem takımın orta sahasını çok daha dirençli hale getirirken, hücumlarını daha bilinmez, daha çeşitli ve daha ahenkli yapacaktır. (Bu fikir sezon başında da var idi, fakat Tabata - sağ bek sorunu bambaşka açılımlara sebep olmuştu.)

Hepsinden önemlisi, bugün Beşiktaş'ın hocası Bernd Schuster yine sürpriz yapmadı ve geçmişte olduğu gibi yine kaybedilen bir maç sonrası takım tertibini değiştirdi. İdeale yine yaklaşıldı ve yeni bir engelle karşılaşılana kadar galibiyet serisi ufukta görünüyor olabilir. Sonuçta İBBSpor maç yazısındaki eleştiriler bugün de tasdiklenerek geçerliliğini koruyor. Beşiktaş'ın, hocası Bernd Schuster'den daha fazla özveri görmeye ihtiyacı var. Eğer sezonun geri kalanı, geçen zamandan farklı olacaksa bunun mümkün olmasının başka yolu yok.

Ne siyasi, ne felsefi, ne de insani bir tartışma bu. Asla kaydadeğer bir polemik değil. Ulvi ya da ahlaki de değil. Ben sorunun sadece ama sadece özveri ve çaba meselesi olduğunu düşünmeye, iddia etmeye devam ediyorum. Lütfen Schuster, diyorum. Bu maça İBBSpor maçındaki kadroyla çıkılsa belki yine 5-0 biterdi, zira rakip epey zayıftı. Aslolan konu ise Beşiktaş'ın bugünü ve geleceği için bundan çok daha önemli ve değerli.

Bugün sahada Fabian Ernst resitali vardı, kaybettiği formasını geri istediğini haykırdı adeta. Ekrem nispeten derli toplu gözüktü, daha zamana ihtiyacı var. İsmail çok diri, hazır oldukça sahada olmasının gerekliliğinden sual olunmayacak durumda. Fernandes de ısınıyor, pas yüzdesi ve ceza sahasına dalışları etkileyiciydi. O da arkasında bir ekstra orta saha adamı olursa daha etkili olan bir oyuncu. Necip bugün savunma önünde süpürücülük - derin oyun kurucu işlerini yaptı, hazır oldukça Aurelio bu görevi layıkıyla yerine getirecektir.

Maçları kazanmak için de yabancı sayısı sorununu çözmek için de genç oyunculara değer vermek için de ihtiyaç olan şey, maçına göre rotasyon. Maçına göre kadro seçimi, günlük küçük dokunuşlar ve ayrıntılara önem vermek. Yani olması gerekenler, bundan önce pek olmayanlar.

Noat Samisa

03.02.2011

20 yorum:

Deniz-i-Futbol dedi ki...

Fernandes'in etkili oyununa değinmemişsin pek onun 3. golde yaptığı verkaçı açıkçası ne Guti ne de Nobre yapabilir

Crow dedi ki...

hilbertin ön rotasyonuna katılabilmesi için 2.bir sağ bek lazım. bunun için de ekrem denizli dönemindeki istikrarını yakalamalı. hilbertin sağ bekteki katkısı da çok büyüktü çünkü. hilbertten erhana geçişi kompanse edebilecek pek bi şey yok.
onun dışında göbekte ernst guti fernandes rotasyona girsin, simao q7 ikilisine hilberti de katalım tarzı bi kadro zenginliği baya keyifli. türkiye liglerinde pek sık rastlanan bi durum değil. en son fenerin appiahlı zamanındaki orta saha oyuncularını hatırlıyorum. o zaman da o orta sahayı tamamlayacak forvet ve stoperler yetersizdi.

hmm dedi ki...

tum konularda hemfikiriz.peki sence uzak forvet oyununu simao da yapamaz mi? tamam hava toplarinda cok etkili degil ama iceri katettiginde skor uretebilir diye dusunuyorum. sonucta cok cok iyi bir oyun gorusu ve bilgisi var.

Köfteci dedi ki...

Çok güzel, ayrıntıları iyi yakalayan ve son derece yerinde tespitler içeren bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

shelbyl dedi ki...

Aslinda "hicbir sey degismez" derdim de, bugun Tayfur'un o kulubede olmasi ve sonrasinda aciklamalar yapmasi belki bir "inat kirilmasi"na isarettir?

Övünç dedi ki...

Sadece kalite çıtasını yükseltmek için bile gerekli transferlerdi Simao ve Almeida.Tabata'yı çıkarıyorsun , Simao'yu koyuyorsun hocam daha üstüne taktiksel gerekliliği bilmem nesi üzerine tartışma olması mantıklı gelmiyor bana.

Bence Hilbert'siz her sağ kanat organizasyonu yanlıştır.İleride veya geride mutlaka bulunması şarttır.Sezon başında kendisi için söylediğim her cümleyi afiyetle yemekteyim şu anda.İsmail ile birlikte açık ara takıma en fazla enerji katan 2 adamdan biri ve düşünün şu dakikadan sonra yokluğu Guti'den daha fazla sıkıntı yaratıyor.Ekrem-Q7 kesinlikle olmaz Simao-Ekrem bir nevi olabilir.İdeali Simao-Hilbert'tir.

Senin değindiğin mevzu var çizgiye inme olayımız.Hugo Almeida'nın oluşu dağdan bayırdan top şişirmeye neden olabiliyor.Almeida bu duruma negatif etki yapıyor olabilir mi ?

Bir de Guti'nin ceza sahasına dalışları daha etkili olmaz diye düşünüyorum.Fizik olarak Fernandes kadar dinamik değil.Arkasında adam olmadan uzun mesafeler gitmesi 2. yarıdan bile önce oyundan düşürür onu.

Jig§aW dedi ki...

simao nun yerine bahsettiğin uzak forvet oyunun da, nihat ne derece katkı yapar? sağlam bir nihat için öngörünüz nedir? tabi nihat dönene kadar oyun şablonumuz değişmezse :)

sampi dedi ki...

Ana fikre katilsam da Hilbert'in on oclu rotasyonunda Simao'dan cok fazlasini yapmasini beklemiyorum. Fizigi daha ustun ama gol vurusu/son pas tercihi o seviyede degil. Ayriyeten Q7'yi sol kanada atinca Ismail'in oyuna katilimi cok dusuyor.

An itibariyle Ismail-Simao sol kanadi optimum, Q7'ye sag kanat dusuyor bence. Hilbert Simao'yu yedekler ve yabanci sayisina gore sag bek rotasyonuna girebilir.

Almeida transferini ben pek cozemedim. Takimin daha ciddi yapisal sorunlari varken para daha iyi harcanabilirdi. Belki ic sahada Bobo ile cift forvet oynarsa bir alternatif sunabilir.

Weirdo dedi ki...

Forvet varyasyonlarında -baştaki kısa bölüm hariç- Bobo'ya değinmemişsiniz. Daha önceki postlarda sanırım bahsedilmişti ama Almeida yerine Bobo tercih edildiğinde oyun nasıl değişiyor, ya da değişiyor mu? Almeida'nın fiziği ve topsuz oyundaki zekasıyla rakip defans üzerinde çok yıpratıcı bir etkisi var ama Bobo'nun da bu sezonki istatistikleri çok yukarıda. Bu durumda hangi durumda hangisinin tercih edileceği bence çok önemli.
Öte yandan Guti dinlendirildiğinde Ernst-Fernandez ikilisi bence yaratıcılık yükünü sırtlayabilecek kapasitede, özellikle Simao, Quaresma ve Hilbert'le beraber. Ancak henüz bu alternatifi güçlü bir rakibe karşı izleyebilmiş değiliz.
Öteki sorum da şu birkaç sene öncesine kadar 30 yaş üzerindeki Guti tipi oyuncular genellikle yedek soyundurulup ikinci yarıda oyuna dahil edilir böylece fizik olarak bu oyunculardan daha fazla yararlanılacağı umulurdu, Guti sanırım bu sezon hiçbir maça yedek kulübesinden girmedi. Bu anlamda bir değişimden bahsedebilir miyiz?

Mete Ayvazoğlu dedi ki...

Dostum sen kendini harcanıyorsun !

Maçı bu kadar iyi gözlemene rağmen abuk subuk kelimelerle anlatmak istediği anlatamayıp yazılarını çok karmaşık hale getiriyorsun.

Bak bu paragrafı senin yazından aldım;

''İkinci muamma için henüz çok net argümanlar yok elde, şimdilik bir öngörü de sayılabilir. Yine de geçenlerde ortaya koyduğum atak yönü - demarke forvet golü karşılaştırmalı verilerinin bu konuda epey değerli argümanlar olduğunu düşünüyorum.''

Bu hangi dilde yazılmış ? Türkçe mi ? hiç sanmıyorum...

Noat Samisa dedi ki...

Crow,

Mutlaka öyle. Hatta sağ bek alternatifi olarak bir fazla oyuncu daha düşünülse çok daha iyi olabilir. (Toraman) Ne olursa olsun hep başa dönüyoruz, hocadan bütüncül düşünürken maçlara da tek tek, ayrı ayrı önem vererek gününe göre biraz daha sorun çözücü olmasını bekliyorum. Bu sorun da böylece çözülür.


Hmm,

Simao'nun geçmişi, bize böyle bir oyuncu olmadığını söylüyor. Ben en azından böyle düşünüyorum, istatistikleri de bu yönde. Daha çok duran top ve uzaktan şut golleri var.


Shelbyl,

Umarım öyledir, zira oyuncuların adı ve sahadaki yeri ne ölçüde değişirse değişsin, hocanın tutumlarında biraz olsun değişme olmadan ümitvar olunamayacağını düşünüyorum.

Noat Samisa dedi ki...

Övünç,

Bu hep böyledir ama. Her takımda böyle muammalar olur. Çok yetenekli adamlar yedek kalabilir, hatta bu durum krize bile varabilir. Bu adamı oynatmak için taviz verilir, kimisi de vermez. Van Gaal iki yıldır Robben ve Ribery'le kavga halinde mesela, uç örnek ama sebebi tamamen taktiksel.

Benim açımdan ''bilmem nesi'' olmuyor bu konular, futbolun gerçeği de budur bana göre.


Jigsaw,

Nihat'tan ben ümidi kestim galiba, artık hatrıma bile gelmiyor. Üç-dört yıl önceki Nihat tam da oranın adamıydı.


Sampi,

Katılıyorum o konuda, Hilbert'in özellikle hareketli toplara vuruş becerisi çok yetersiz.

Fakat dün yine öyle sahneler vardı ki, Hilbert bu koşularla boş kaleye goller atabilir. Sezgileri çok yüksek, bu da benim geçmişteki gözlemime göre Simao da yok ya da zayıf.

Noat Samisa dedi ki...

Weirdo,

İkisi de ideal santrafor niteliklerinde, ama Almeida fiziksel işlerde, Bobo ise mekanik ve estetik yaratıcılıkta fark yaratıyor. Bobo'nun geri gelişleri, pas trafiğine katılması çok daha başarılı, Almeida ise pres gücü ve hava toplarında büyük fark yaratıyor.

İkisinden de farklı şekilde yararlanılabilir. Gününe göre, hatta maç içinde değişmelerle.


Mete Ayvazoğlu,

Arada bir - iki Arapça kelime var ama genelinin Türkçe olduğunu düşünüyorum. :)

Şunu unutmayın. Nasıl siz bu yazıya yorum yazarken yazdığınızı ikinci kez okumadan yazıp, ilk cümlenizde hata yapmışsanız, ben de yazdıklarımı bir daha okumuyorum.

Yine de abuk sabuk olduğunu sanmıyorum, teşekkürler yine de.

AFO dedi ki...

@Noat Samisa,

Sevgili Noat, hemen yazımın başında sorayım en merak ettiğimi: Hilbert'le bir akrabalık söz konusu mu? :))

Şaka bir yana, Simao'nun olduğu bir takımda hiçbir suretle Hilbert'i o bölgede ilk tercih olarak düşünemiyorum. Rotasyona katılıp bu tip maçlarda oynayabilir, o da Simao'yu dinlendirmek amacıyla. Koşularını ve ikili oyunlarını ben de beğeniyorum.
Ama istop (first touch) özelliğine 20 üzerinden puan versem tek haneli sayı kullanırım. Son vuruşları iyi değil. Hava hakimiyetinin zaten oynadığı bölge itibariyle çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Artıları çabukluğu ve hızı ki Simao'da da olan özellikler bunlar. Ancak alternatifi olabilir o yüzden bence.

Bir de bir soru yöneltmek istiyorum: Maçı TV'den izleyebildim. Senin bir önceki yazında dikkati çektiğin Almeida'nın sürekli ofsaytta kalmasını (büyük ihtimalle taktiksel), bu maçta da sık sık gözlemedin mi? Özellikle Bobo ve Queresma; Fernandes ve Ernst topu ayaklarına aldığı zaman ofsayt pozisyonunda durup çıkmak için bir çaba sarf etmiyorlardı. Aynı gözlemi yaptın mı, yoksa TV'den sadece kameranın göstermiş olduğu kısıtlı açıya mahkum olan ben mi yanıldım?

Bir de Bobo'nun dünkü maçta daha önce yıllardır olmadığı kadar bencil oynadığına katılır mısın? Hele ilk yarıda korner dönüşüydü sanırım, bir pozisyonda Queresma'nın önüne düşmekte olan topu kaleye arkası dönük olmasına rağmen topu çekip pozisyonu harcaması gözümün önünden gitmiyor. Queresma'nın çok sinirlendiğini gösterdi kameralar. Sözleşmesinin uzatılmamasının gerginliği ve ilk 11'deki yerini Almeida'ya kaptırmış olmanın verdiği hırsla çok garip bir oyun sergiledi.

JimmyLue dedi ki...

Öncelikle Simao yahut Almeida transferlerinin bu takımın ihtiyacı olmadığı görüşüne katılmıyorum.

Şablon üzerinden gözlem yapmaktasın, dolayısıyla bu düşünce bu şablonda Guti'nin varlığının da gereksizliğini destekler.

Simao-Almeida transferleri hücumsal opsiyon zenginliği katmasının yanı sıra bikaç kişinin bahsettiği üzere futbol bilgi ve görüşleriyle bahsedilen mevkiilerde başarılı olmaları yüksek ihtimaldir.

Almeida'nın başarılı-verimli olması çift haneli gol sayısı ile bağdaştırılmamalıdır.Almeida bahsettiğimiz uzak forvete(Bu Simao,Nobre yahut Nihat olabilir) ve geriden dikine koşacak Fernandes ve Guti'ye yaratacağı boşluklarla takımın hücum gücüne büyük katkı sağlayacaktır.

Ben Hilbert'in sağ ön yerine bekte kullanılacağını düşünüyorum ve Hilbert uzak forvet pozisyonunda oynayacak ise ters kanatta Quaresma değil Simao'nun oynaması gerektiğine inanıyorum.

Daha evvel bahsettiğimiz gibi hücum seçeneği anlamında çok zengin bir takımız ve herkesten verim almak içim 'mantıklı' rotasyonlar gerekmekte..

BJK4EVER dedi ki...

Hocam benim merak ettigim bir konu var. Sene basinda Schuster orta alan varyasyonlarinda Ernst'i geride, Necip'i onde sol ic'te kullanmisti, bu macta ise Necip geride, Ernst ve Fernandes onde oynadi. Sence rakibin zayifligindan dolayi ustun oyunculari onde mi kullanmak istedi yoksa baska bir dusunce mi vardi?

Birde Aurelio-Guti'den sonra Fernandes-Ernst gozumuzu kamastirdi. Onumuzdeki maclarda boyle bir orta alan kurabilmek adina, Aurelio veya Necip'in stoperde oynamasi ve hatta gerekirse Guti'nin yedek kalmasi mumkun olabilir mi?

emireri dedi ki...

değinmediğin diğer konu ise avrupa ligi için yapmak zorunda kaldığımız almeida-fernandes tercihi..

her geçilen turla birlikte karşımıza çıkacak rakibin kalitesinin bir kademe daha arttacağı aşikar. ön elemede helsinki ile oynarken, sonrasında rapid, şimdi kiev, bir sonrası city.. şu maçla birlikte daha iyi bir orta saha için fernandesin kadroya dahil edilmesi bence çok daha iyi olabilirdi.. farzı misal, kievi bir şekilde geçtik ve önümüze manchester geldi diyelim. bence belediye maçının orta saha kurgusu ile manchester'a yapılan yolculuk turistik gezini ötesine geçmez. senin fikrin nedir??

Noat Samisa dedi ki...

AFO,

Hayır, İBBSpor maçındaki kadar radikal bir ofsaytta bekleme durumu yoktu. Zaten rakip bu maçta savunmayı epey önde kuruyordu, ilk gol de derin bir pas sayesinde geldi.

Quaresma-Bobo ilişkisinde karşılıklı bireysel durumlar nedeniyle bu maçta küçük çaplı problem olduğunu düşünüyorum, ama pek önemsemedim.


BJK4EVER,

Necip'in savunma önünde oynatılması tercihi, bir ihtimal Guti'nin olmadığı bir günde Ernst'i daha etkin kılmak adına yapılmış olabilir. Yarın tekrar değerlendirebiliriz.

Aurelio olabilir, fakat Necip'in stoper olabileceğine ihtimal vermiyorum. Son hamlelerde yaşı itibariyle sakar bir oyuncu, ilk hamle için önde kullanılması uygun. Belki zamanla.


Emireri,

O iş epey karışık. Keza takıma stoper transferi yapılamaması da sorun. Ama bence Fernandes - Almeida arasında doğrusu seçilmiş.

hmm dedi ki...

@noat

o konuda da hemfikiriz ben de simaonun uzak forvet olmadigini dusunuyorum ama bu rol verilse oldukca kisa bir alisma surecinin ardindan altindan kalkabilir bence.

Mert dedi ki...

Biraz geç olmakla birlikte maçta beni endişelendiren bir durumu paylaşmak istedim. Gaziantep BB her ne kadar zayıf da olsa savunmadan top çıkardığımız anlarda uyguladıkları pres karşısında zaman zaman bocaladık. Özellikle Necip, karşısındaki adamı ekarte ettiği durumlarda dahi ileriye dönerek inisiyatif kullanmaktansa topu geriye oynadı. Toraman'ın da pas kalitesi ortada. Sonuçta top çıkaramadığımızdan daha fazla baskı yedik. Halbuki Guti veya Fernandes (hatta İsmail) daima topu rakip sahaya taşımaya yönelik hamlelerde bulunuyorlar; adam eksilterek orta alanı geçiyor veya isabetli uzun toplarla ters kanattaki boş adamı görüyorlar. Avrupa Liginde Fernades olmayacak. Guti'nin de bulunmadığı maçlarda topu "muhteşem" hucumcularımıza iletmekte sıkıntı yaşayabiliriz.