Newcastle 2-0 Nottm Forest

98 yazında -o zamanki adıyla- Division One'ı şampiyon tamamlayan takımın orta saha oyuncusu Scot Gemmill ve sağ kenar adamı Steve Stone'un futbol sahnesinden çekilmesiyle birlikte Nottingham Forest'ın son zirve lig ziyaretinden yadigar kalmadı. Bu ikili Brian Clough'ın da son evlatlarından sayılırdı. Forest altyapısının ürünüydüler ve yıllarını Nottinghamshire'da geçirdikten sonra biri Everton'a, diğeri Aston Villa'ya transfer olmuş, çıktığı gibi düşen takımlarından sezon başında ayrılarak yeni yüzyılın ilk yıllarını Premier League'de geçirmişlerdi. Pierre van Hoojidonk o günkü Forest takımının zirve lige dönüşünde emeği olanlardan biriydi. Harewood zaten altyapı mahsulüydü, Darcheville ise ilk kez burada parladı. Kevin Campbell da bir başka golcüydü, ama 98 yazında zirve lige terfi eden Nottingham Forest'ı bırakıp Trabzon'a doğru yol almıştı. ''Yamyam'' ve ''Gol makinesi diye aldık, çamaşır makinesi çıktı'' sözlerine dayanamayıp yeniden İngiltere'ye dönen Campbell, Trabzon aktarmalı olarak gittiği Everton'da futbol oynamaya devam etti.

Forest alt ligde kalırken altyapısı seyrek de olsa yukarıya oyuncu gönderdi. Son iki önemli yetenek Andy Reid ve Michael Dawson takımlarında azımsanmayacak birer rol sahibi konumdalar. Üç yıllık League One macerası sonrası Championship'e döndükleri ikinci sezonda iyi bir kadro kurdular ve Ekim sonu-Şubat başı arası formuyla varlıklarını hatırlattılar. Ligde 19 maç üst üste kaybetmediler, bu periyotta 45 puan topladılar. Ama East Midlands Derby'de Derby County bu seriyi sonlandırdı. İkinci sıraya yükseldikten sonra bir daha deplasmanda maç kazanmadılar ve bugünkü Newcastle United mağlubiyetiyle 2. sıra hedefine havlu attılar. Kalan 6 maç haftasında play-off potası dışına çıkmaları pek mümkün değil. Görünen o ki 2003 yazındaki play-off denemesini tekrar edecekler. 77 yazında Bolton'ı 1 puan önünde zirve lig vizesi aldıkları Div 2 sezonunun ertesinde Brian Clough yönetiminde zirve lig şampiyonu olmuşlar ve Premier League'in ilk yılında lig sonuncusu olarak küme düşüne dek 26 yıl boyunca zirve ligde kalmışlardı. Bir sezon aradan sonra 94 yazında geri döndüler ve 94/95 sezonunu EPL 3.sü olarak tamamladılar. En son 98 yazında geri döndüler, ama 98/99 sezonunu da son sırada tamamlayarak League One'a kadar giden kötü yola girdiler. Tüm bu süreçte yaşananların, sayısız hikayenin yeniden ortaya gelecek olması Nottingham Forest'ın zirve lig yolcuğunu kutsal kılıyordu.
Yaklaşık 50 yıldır zirve ligi göremeyen Galli Cardiff City ve 80'lerin başında yaşadığı 2 sezonluk zirve lig deneyimi dışında yukarıyı göremeyen Galli Swansea, şimdilerde play-off yarışında olan diğer iki takım. Martin O'neill'ın Leicester City'si güzel anılar bırakmıştı, Championship'e yükseldiği ilk sezonda kafaya oynayan ''bugünün Leicester City'si'' de yeterince sempatik görünüyor. Kalan 6 haftada bir mucize olmazsa Newcastle ve WBA Premier League'in yeni takımları olacaklar. Her ikisi de geçen sezon düşmüşlerdi, bir yıllık aranın ardından alt lige fazla gelen kadrolarıyla yeniden zirve lige dönüyorlar.

Dünkü maçı Man City-Wigan maçına tercih ettim. Özellikle ikinci yarı anladım ki doğru karar vermişim. Geçen sezonun zayıf halkası Danny Guthrie futbolunu çok geliştirmiş, özellikle de şutları kaleye bir başka gidiyor. Nolan, Barton ve Guthrie üçlüsü önümüzdeki yılın teminatı. Parachute payments'ı iyi kullanırlarsa sezon boyu düşme hattından uzakta kalabilirler.

Noat Samisa

30.03.2010

1 yorum:

Jean-Pierre dedi ki...

Zirve ligde mavi takım fazlalığı var..Everton harici biri düşüp yerine Swansea gibi bir takım gelsin