Giant Killing

Tsubasa Ozara, Şimşek Santrafor, Kaptan Kubo ve bunlara ek olarak mutlaka birkaç futbol temalı anime serisi daha ülkemiz televizyonlarında yayınlanmış olmalı. İki haneli sayılara ulaşmayan futbol içerikli serilerden en az yarısının ismine aşina olmamız güzel bir şey, fakat hiçbiri yüce efsane Tsubasa'nın yokluğunu dolduramadı. Hepsi Nankatsu'nun iyi veya kötü birer kopyasıydılar. Fakat bu kez başka bir şey yapılmış, hem de futbol temalı animeler etiketini aşarak 2010 Bahar Sezonu'nun yıldızı olmaya aday bir yeni konsept denenmiş.

Geçtiğimiz pazar günü itibariyle henüz 2. bölümü yayınlanan seride bu kez kahramanımız durdurulamaz bir üstün yetenek değil. Fantastik şut isimleri de yok, inanmayacaksınız ama futbol sahası sıra dağlardan oluşmuyor, gayet düz! Takımımız J-League'in hayali asansör takımlarından East Tokyo United. Takımın yıldızı Tatsumi vaktiyle İngiltere'ye transfer olunca takım çöküşe geçmiş. Kötü günlerin ardından alt lige doğru yol almışlar. Yetenekli topçu, takımın abisi, Kaptan Murakoshi takımda kalmış ve tekrardan bir hava yakalayıp zirve lige çıkmışlar. Ama Sivasspor sendromu yaşayınca sürekli antrenör değiştirmeye başlamışlar. Takımın iskeleti veteranlar üzerine kurulu, yani ufak çapta da olsa ''vefa kontenjanı'' destekli bir futbolcu çetemiz de var. Eski tribüncüler takıma küsmüş, genç nesil sabırsız. Kulübün göbekli yöneticilerden biri ''bu takımı babam da yönetir'' modunda takılıyor, genç yönetici ise umutlu ve heyecanlı. Cefakar emekçi antrenörümüz de var, hatta yabancı futbolcu kullanımına dair Yılmaz Vural'vari fikirleri olan bile var. Başarılı bir gözlem süreci sonrası oluşturulmuş ortama, Brian Clough-Jose Mourinho karışımı antrenör Takeshi Tatsumi'nin eski futbolcu kontenjanından kurtarıcı olarak gelmesiyle olaylar gelişir.

Giant Killing ilk iki bölüm itibariyle efsane bir seri olma yoluna girmiş görünüyor. Saha dışı çizimlerdeki kalite devam edip, saha içi çizimlere biraz daha özen gösterilirse birkaç sezon devam etmesi için bir sakınca yok. Her hafta pazar günleri NHK'de yayınlandıktan takriben 1 gün sonra İngilizce fansub'lanmış haliyle biz uzak otaku'ların hizmetine sunuluyor. Sunumlar başlangıç itibariyle harika. Divxplanet'te bu serinin Türkçe altyazı çevirisine de başlanmış, umarım ortaya seriden alınan keyfi artırıcı bir çalışma çıkar. Aşağıya gerekli linkleri de sıralayalım, ilgilenen kullansın:

Animetake - Giant Killing [FFFpeeps]
Divxplanet Türkçe Altyazı

Noat Samisa

13.04.2010

17 yorum:

Falagar dedi ki...

İlk bölüm çok güzeldi.İkincinin altyazısı Divxplanet'te bulunmuyor.Bildiğin başka bir altyazı sitesi var mı?

Barad - Dur dedi ki...

kesinlikle takip edilmesi gereken bi seri...umarım uzun süreye yayarlar...ortaokul kızlarının başrol oynadığı animeler sarmıştı dört bir yanı ne zamandır..

CaRtMaNtR dedi ki...

Uzakdoğu, futbol ve animasyon kelimeleri bir araya gelince; gözler bir akulla vuruşu yada şeker duvar kaleci olmadı şapkalı bir wakabayaşi arıyor :)

mazmaz dedi ki...

mangasıda türkçeye çevrilmeye başlandı
http://www.cpmanga.net/?page_id=159
adresinden takip edebilirsiniz..

Noat Samisa dedi ki...

Falagar,

Türkçe fansub gruplarından bu seriye el atan henüz yok sanırım.

Barad-Dur,

Moe --> Mio-chan --> K-ON! Hastasıyız. :)

Mazmaz,

Harika bir haber bu. Umarım uzun soluklu olur.

Barad - Dur dedi ki...

ya evet hasta olunmicak gibi değil.... :)

nikosmahlas dedi ki...

Torrent linkinden indirdim ama açamıyorum nedense, çok merakta kaldım ve de o kadar yazının üstüne:)mkv dosyası olmasıyla alakası var mı acaba açamamamın dosyayı.

Noat Samisa dedi ki...

nikosmahlas,

''KM Player'' bizim can dostumuzdur, eğer bu küçük, minik ama muhteşem programı indirirseniz eğer, eminim sizin de dostunuz olacaktır. Mkv dahil her türlü video dosyasını yalnızca bu programı kullanarak izleyebilirsiniz.

nikosmahlas dedi ki...

Çok teşekkür ederim, km player için de ayrıca Giant Kiling için de. Teknik direktöre biraz uyuz oldum gerçi ama bişeyler başaracak gibi duruyor:)

varol döken dedi ki...

BİYde bu hafta sonu bir Tsubasa'ya ihtiyaç duyuyormuş duyduğuma göre... tuncik dedik dinletemedik:)

bana gelince, ben kojiro'yum, tek başıma takım olup desteklemeye geleceğim...

Noat Samisa dedi ki...

Rakip ilk maçta 12 tanecik atmış, bizim turist kaptan temizinden 3-0'a anlaşalım diyor. BİY'in hali bu, Diyarbakırspor'dan hallice... püh bize, rezil herifler...

Sadece Kojiro Hyuga olma, formanı ayakkabını da al gel. :):):)

Ousan dedi ki...

Bunu görmüşken Tsubasa'nın ilk serisinin(128 bölüm olan) türkçe altyazılı bölümlerini indiribileceğiniz siteyi de vereyim,internette dolaşan italyanca versiyonlarda Oliver'den başka bir şey anlamaz idim, epey keyif verici bir çalışma olmuş arkadaşların ki.

http://kapitantsubasa.blogspot.com/

jacqprevert dedi ki...

konusu fikri iyi güzel de çizimler çok kötü ne yazık ki. mesela eski fanatik babanın arkadaşına yeni teknik direktörü haber verdiği bölümü tekrar izlerseniz bana hak verirsiniz. normalde bir animmeyi karakterleri güzel çizildiği için bile izlersiniz ama burada tam tersi söz konusu. bir de ilk kez bir animenin açılış ve kapanışını atlayacağım sanırım. maalesef noat bu sefer güldüremedin.

Noat Samisa dedi ki...

jacqprevert,

Bir uzak otaku olarak ukalalık yapayım. Konusu kahramanlar üzerinden ilerleyen animelerdeki çizimler pek tabii çok daha detaylı olabiliyor, ama bu seri başlangıç itibariyle shonen'e yakın olduğundan muadilleriyle kıyaslanmalı. Mesela yukarıda Moe türünden bahsettim. Bu tip serilerde bacaklar çok özensiz çizilir, ama surat ifadeleri kusursuzdur.

Futbol teması benim için tabii bir zaaf oluşturuyor ama ben ilk 2 bölüm itibariyle kötü sıfatını kullanabileceğim bir şey görmedim. Zevkler tartışılmaz tabii.

pclion dedi ki...

Player arayışında olanlara GOM Player'ı da önerebilirim. Seriye başlıyoruz, bakalım...

Göksu dedi ki...

İngilizce fansubı için ANBU&Umai grupları çok daha iyi bir iş çıkartıyor, onlardan takip etmenizi tavsiye ederim.
http://anbudom.net/

Türkçe fansubı içinse Animanist&Ve sâire'yi takip edebilirsiniz.
http://www.animanist.com
http://www.ve-saire.net

El Diablo del Fútbol dedi ki...

İndirmeden www.animefreak.tv den İnglizce Altyazılı veya Dublajlı izlenebilir. Hemen hemen her anime yi bulabilirsiniz burada. Son yorumdan sonra oldukça zaman geçmiş ama benim gibi sonradan görüp izlemek isteyenler faydalanabilir diye ekledim. Bende başlıyorum izlemeye..