Oymak Beyi Arshavin

Arshavin'in ilkokulda katıldığı izci kampında çekilmiş fotografı... diye altına not düşülse ben tereddüt etmezdim. Öyle bir surat var ki şu adamda yaş 29'a dayansa da hala çocuk. Fotograf 14 Mayıs'ta Emirates çimlerinde yapılacak izci kampının lansmanı için çekilmiş. 200 şanslı Arsenalli çocuk, bir gün boyunca Emirates çimlerinde hayranı oldukları futbolcularla birlikte zaman geçirecek. Çadır kuracak, yemek pişirecek, oyunlar oynayacaklar. Arsenal sosyal sorumluluk projelerinde öncü bir kulüp, Junior Gunners organizasyonu da en faal kollardan biri. Sezonun son maçından sonra forması olan her çocuk sahaya inebilecek, sezonu Emirates çimlerinde futbol oynayarak kapatacaklar. Sonra da ''baba yine gelelim'' diyecekler ve seneler sonra yine lige erken havlu atan takımlarını alkışlayan özü güçlü, yerellikten doğan taraftar olma hissiyatı sahibi birer Arsenal taraftarı olacaklar.

Andrei Arshavin Londra'ya indiğinde ''Arsenal'in sorunu üstün yetenekli, sihir yaratacak oyuncu eksikliği'' diyenler mutluydu. Ben de mutluydum, Euro 2008'de en etkileyici futbolu oynayan Hollanda'yı uçurumdan aşağı yollayan adam artık Premier League'de oynayacaktı. Hemen etki yapmadı takıma, Fabregas'ın yokluğunun etkisiyle takım beraberliklere abone oldu. Sonra Arshavin bir Liverpool maçı oynadı. O gün ayakları gerçekten sihirliydi. Bu sıralarda Wenger şablon değişimi için ısınma turları atıyordu. ve Arshavin'in Liverpool performansı sonrası klasik 4.4.2 tümden terk edildi. Arshavin'in attığı 4 gol, bugünkü Arsenal 4.3.3'ünün başlıca etkenidir. İyi mi oldu? denirse bu sezonun yine kupasız bitecek olması asıl arızaların ıskalandığına işarettir.

Arsene Wenger'in futbolculuk geçmişi yaldızsız olduğundan onun metodlarını daha iyi algılayabiliyoruz, sıkıntılarını daha kolay fark edebiliyoruz. Onun yarattığı bu özel takımın devam edebilmesi için bazı tavizler verilmeli, yoksa kupasız geçen sezonlar, patrona teslim olmak üzere olan Arsenal'de Wenger adının daha uzun süre anılmasına izin vermeyebilir. Alex Song her geçen gün geçmişinden daha iyi bir futbolcu oluyor. Abou Diaby sakinliği ve oyun zekasıyla kendine hayran bırakıyor. Denilson artık Brezilyalı'dan çok İngiliz gibi oynuyor, ama toplamı yetmiyor. Wenger bu yaz para harcamak zorunda. ''Transfer yapmak için Dünya Kupası'nı beklemeyeceğiz'' dedi. Önçalışma yapılmış, eksikler pek tabii biliniyor. Arshavin ''yedek kulübesini güçlendirmeliyiz'' diyor, bana göre bu iş halihazırda ilk 11 oynayan bazı oyuncuları kulübeye oturtarak yapılırsa başarı getirir. Bir santrafor alınacak, bu isim büyük olasılıkla Maroune Chamakh. En az bir stoper alıncak, bu isim de Vermaelen'in zıttı oyun tarzına sahip, mümkünse poziyon bilgisi yüksek yerli bir stoper olmalı. Bir de Patrick Vieira'nın yeni versiyonunu bulmalılar. Sonra rahatlıkla tüm kupalara aday olabilirler. Ya da Wenger, 1997-2006 arasında olduğu gibi bambaşka bir şey gösterecek ve ben yine şu cümleyi kuracağım: Futbol düşünürü Wenger'in yaptıkları, bizim gibi vurduğu topu sıklıkla ve çok farkla auta gönderip yine de topa küsemeyenlerin sabah mahmurluğu olur ancak. Rüya bitmiştir çünkü.

Noat Samisa

29.04.2010

1 yorum:

futbolzede dedi ki...

Daha resmi görür görmez o hataya düştüm ben,hatta "çocukken hafif topluymuş" diye geçirdim içimden.