PFA 2010

Eski futbolcularımız yıllardır ''futbolcular sendikası''nın hayalini kurarlar. Sendika var olunca ödemelerin günü gününe yapılacağına, kimsenin kimsede alacağının kalmayacağına inanmak isterler. İspanya'daki muhtemel boykot iyi bir örnek. Peki ya Diyarbakırspor? Bu hususta en iyi model tabii ki sendikal örgütlenmenin doğduğu yer olan İngiltere'de, lakin ülkemizdeki adaletsizliklerin ve sakilliklerin konsantre hali olan futbol ortamı, bu tip başkaldırıları hazmedemez, kusar. Bu sebeptendir ki ben bildim bileli eski futbolcular örgütlenmek isterler, hala da istiyorlar. Ama henüz eyleme geçemediler. İngiltere'de Profesyonel Futbolcular Birliği henüz 20. yüzyılın başında kurulmuştu. Futbol, Ada'da bir dönemin sonucu olarak ortaya çıkmış ve belli bir kesimce büyütülmüştü. Bugünkü taraftar örgütlenmelerini de benzer bir sebep-sonuç ilişkisi içerisinde ele alabiliriz. Başkanlığını Championship temsilcisi Leicester City'nin 40'ını aşmış savunmacısı Chris Powell'ın yaptığı PFA'in yönetim kademesinde en kariyerli futbolcu Man United'ın emektar kaptanı Gary Neville. Conference Division'dan Zirve Lig'e kadar her ligin en az 1 temsilcisi PFA'de söz sahibi. Bu sezon Portsmouth'un yaşadığı nakit sıkıntısı sürecinde en etkin mücadeleyi onlar gösterdiler. Premier League Yönetimi'ne ve FA'e baskı yaptılar, rest çektiler. 1974 yılından bu yana her yıl ''yılın futbolcusu'' ve ''yılın en iyi çıkış yapan genç oyuncusu'' ödüllerini dağıtıyorlar ve bu ödüller ülkedeki en prestijli ödül olma özelliğine sahip.

Geçen yıl benim oyum Nemanja Vidic'e gitmişti, ama ödül ''efsaneye saygı duruşu'' olarak Ryan Giggs'e verildi. Öncesindeyse ligin üzerine çıkan adam Cristiano Ronaldo ödüle ambargo koymuş, Thierry Henry'den sonra bu ödülü iki yıl üst üste kazanan ilk futbolcu olmuştu. Bu sezon aday sayısı düşürüldü, bunda golcülerin muhteşem performanslarının payı büyük. Mesela Chelsea'den Drogba'yla birlikte Lampard alınsa en fazla oylar bölünürdü. Bunu göz önünde bulundurmuş olmalılar, yoksa Ancelotti tarafında sıklıkla kaleye yakın konumlandırıldığı sezonda kariyerinin en iyi sezonunu geçiren Lampard'ın adaylar arasında yer almaması doğru olmazdı. Fabregas 20 asistle tamamladığı 07/08 sezonu performansına yaklaştı ve yanına 15 gol ekledi. Üstelik sezonun önemli bir kısmını sakat geçirdi. Şu sıralar yine sakat olmasına rağmen sezonun tartışmasız yıldızlarından biri. Carlos Tevez Mancini'yle birlikte muhteşem bir form yakaladı. Ama gollerini sezon geneline yayamadığından ona ''yılın futbolcusu'' demek doğru olmaz. Eğer Tevez'in ikinci devre performansını çok değerli sayacaksak bence yeni yılın 1 numaralı yıldızı Florent Malouda'dır. Şu sıralar sakat olmasa ve Man United ligde lider olsa Wayne Rooney'nin her iki ödülü de süpüreciğini söylemek kehanet olmazdı. Son iki haftada işler çok değişti. Benim oyum yine de Rooney'ye gitti, ama ödülü Drogba'nın alacağını düşünüyorum.

Yılın en iyi çıkış yapan genç oyuncusu ödülü'nde yine Wayne Rooney adı var. Bu ödülü zaten geçmişte 2 kez almıştı, ama hala 25'ine girmediği için genç oyuncu sayılıyor. Keza Fabregas, o da 2008 ödülünün sahibiydi. Eğer bu ikiliden biri yılın oyuncusu ödülü alırsa, muhtemelen diğer ödüle de sahip olacaktır. Joe Hart şanssız skorlarda kalede olması nedeniyle City'den kovalandıktan sonra Birmingham'da kahraman oldu. 2014'te İngiltere ulusal takımının kalesi için şimdiden 1 numaralı aday. Ama benim oyum James Milner'a gitti. Bambaşka bir oyuncu oldu, kendini aştı, takımı taşıdı. Geçen sezonun ödülünün sahibi takım arkadaşı Ashley Young idi, bu sezon da bu ödül baştan yarattığı bir başka oyuncuya giderse eğer Martin O'neill'a saygı duruşu olarak lanse edilmelidir. Buradan geçen yıl Steven Gerrard'ın kazandığı ''Taraftarların En İyi Oyuncusu'' ödülüne oy verilebilir. Aşağıda adayları yazılı ödülleri kazananları ise PFA belirleyecek.

PFA Player of the Year Award:

Wayne Rooney (Manchester United)
Didier Drogba (Chelsea)
Cesc Fabregas (Arsenal)
Carlos Tevez (Manchester City)

PFA Young Player of the Year Award:

Wayne Rooney (Manchester United)
Cesc Fabregas (Arsenal)
Joe Hart (on loan at Birmingham City from Manchester City)
James Milner (Aston Villa)

Noat Samisa

17.04.2010

2 yorum:

Karamurat dedi ki...

Genç oyuncu yaş sınırı kaç acaba? 24 yaşındaki oyuncuya genç demek günümüzde pek de anlamlı değil bence. 20-22 arası bir şey olmalı sanki üst sınır.

Noat Samisa dedi ki...

Karamurat,

Yirmi Beş