Portsmouth Başa Sardı

İki yıl evvel Wembley'de kazandıkları FA Cup'la şehir turu atarken kulüp, tarihinde ilk kez UEFA Şampiyonaları'na katılmaya hak kazanmıştı. Sezonu 8. sırada tamamlamışlardı ve Harry Redknapp'e adeta tapıyorlardı. Sonrası malum hikaye... Takımdaki tüm önemli oyuncuların kaybı, kadro erozyonu değil ancak heyelan olarak tanımlanabilir. South Coast Derby'nin tekerine çomak sokan adam Redknapp'in ayrılmasından 1.5 yıl sonra kayyuma devroldular ve geçtiğimiz günlerde Premier League'e veda ettiler. Eksilen 9 puan bir yana, zaten bu iş Marc Wilson'la, Hasan Yebda'yla, Boateng'le olmazdı. Küme düşmeyi garantileyince daha iyi oynamaya başladılar, Avram Grant'in liderliği de takıma epey yardımcı oldu. Ezeli rakibi sahasında 1-4 yenerek FA Cup'ta çeyrek finale çıktılar, kaosun ortasında oynadıkları Birmingham maçını da rakibin düşük formundan yararlanarak kazandılar ve yeniden Wembley'e çıkmaya hak kazandılar. Rakip eski dost Harry Redknapp'in Tottenhamı'ydı. Spurs yine pozisyona girmekte sıkıntı çekmedi ama yaklaşık 2 aydır kontak kapatan Defoe yine arazi olunca golü bulamadı. Direnmeye devam eden Portsmouth önce David James'in kurtarışlarına yaslandı, uzatmalarda da Michael Dawson'ın hatasıyla golü buldular.

Finalde rakip Chelsea, ama Avram Grant'ın sahaya süreceği takım ekonomik olmak zorunda. Bazı futbolcuların sözleşmesinde yazan final bonusları var, kulüp yönetimi bunları ödeyemez durumda. Aruna Dindane ise bir süredir kiralık sözleşmesinde yazan ''20 maçı aştığı takdirde bize £4 milyon ödersiniz'' maddesi nedeniyle oynatılamıyordu. Kulübün avukatlarından biri işi kitabına uydurdu ve ''20 değil 22 maç'' oldu. Dindane bu sayede Wembley'de oynayabildi. Futbolcular aralarında para toplayıp kulübün diğer çalışanlarının maaşlarını ödüyorlar. Kayyum küçük veya büyük farketmeksizin bir yatırımcı arıyor ki kulüp kaybettiği UEFA lisansını yeniden alabilsin. Yoksa finale yükselerek elde ettiği Europa League bileti Premier League 7.'sine devrolunacak. Portsmouth bundan 2 yıl önce hakkında araştırmalar yapılan bir model kulüptü ve bunun sonucu olarak FA Cup'ta finali görmüşlerdi. Bu kez dibi görmüş durumdalar, ama saha içinde maç-maç iyi şeyler yapmaları sayesinde yine finale ulaştılar.
Tottenham ise son lig maçında Sunderland'e yenilerek tam da fikstürün en zor yerinde 4. sıra için sahip olduğu avantajı kaybetti. Redknapp'ın Dilemması henüz ortaya çıkmış değil. Son 3 maçında 14 gol atan Man City sol şeritten koptu geldi, Tevez önderliğinde avantaj elde ettiler. İki takım da Arsenal ve Man Utd'la oynayacak, Spurs'ün bir de fazladan Chelsea maçı var. Eğer yarış sondan bir önceki haftaya kalırsa City-Spurs maçının seyrine doyum olmaz. Bu akşam geçen sezonun efsane 4X4'lük Arsenal-Tottenham maçının hafta içi fikstüründe olması yönüyle muadili Kuzey Londra Derbi'si var. Spurs'te Palacios, Jenas, Lennon ve Krancjar yok. Arsenal'de ise van Persie dönerken takımın aslarında Fabregas, Gallas, Arshavin ve Song'un sakatlıkları sürüyor. Arsenal kazanırsa United'ın üzerine çıkacak. Eksiklerin sayısı maçın gazını asla da derbi iyidir.

Portsmouth 2-0 Tottenham

14.04.2010 - 22:00 - Spormax
Tottenham - Arsenal
Noat Samisa

14.04.2010

Hiç yorum yok: