Adam Hakikaten Öldü

Vurmayın Benitez'e, vurmayın Liverpool'a... çünkü adam hakikaten öldü. İzlediğim en aciz Premier League takımı desem, abartmış olmam. Wigan bu sezon Tottenham'dan 9 yerken bile bugünkü Liverpool kadar acz içinde değildi. Geçen sene Nisan ayında uzay futbolu oynayan takım, bu sene Mayıs ayında rakip yarı sahada art arda üç pas yapmaktan aciz; yürüyecek hali, kaslarına hükmedecek dirayeti ve heyecanı kalmamış bir topluluğa dönüştü. Kulüp satışa çıktı, ama henüz ciddi alıcısı yok. Amerikalı'lar en az zararla kaçmak için gün sayıyorlar, takım dağılmanın eşiğinde. La Maisa'dan Melwood'a gelen altyapı hocası Rodolfo Borrell, Liverpool Akademisi'nin kalite fukarası olduğundan yakındı. Bu doğrultuda Charlton'dan yeni transfer ettikleri Jonjo Shelvey'in A takıma çıkmak için en az 2 yılı var. Sezonu 7. sırada tamamladıkları takdirde Houllier'nin ilk sezonuna geri dönecekler. 1965 yılından bu yana 1 kez sekizinci, 1 kez de yedinci olmuş bir takım için tüm kupalara havlu atıldığını da hesaba kattığımızda ağır başarısızlık tablosu ortaya çıkıyor.

Steven Gerrard yaptığı geri pas hatasıyla bugün Man Utd'ın hayallerini yıkarken, 2006 baharında da Tottenham'ı yıkmıştı. O gün bugündür Tottenham Arsenal'i geçebileceğine inandı, her sezona bu heyecanla hazırlandı. 2006 Mart'ında Arsenal CL bileti için son şanslarını kovalıyor, aynı zamanda CL'de finale yürüyordu. Tottenham ise 4. sırada, hatta tıpkı bugünkü gibi son haftalara avantajlı girecekti. Gerrard'ın bugünkünün aynı geri pas hatasında Henry golü yaptı ve Arsenal'in umutlarını yeşertti. Spurs son iki maç haftasında yaptığı hatalarla yerini Arsenal'e kaptırdı, bu sezon Arsenal olmasa da Liverpool'u altlarına almayı başardılar. Kaptan o günlerde de orta sahada oynuyordu, bugün de orta sahada Lucas'ın partneri olarak görev yaptı. Gerrard'ı orta sahada oynatmak onu sıradanlaştırmak demek, Benitez'in bunu anlaması çok kısa sürmüştü. Şimdi yokluktan orta saha oynatıyor ama Gerrard da takımın facia durumuna ayak uydurarak berbat bir ikinci yarı geçirdiğinden sıradan bir orta saha oyuncusu kadarını bile yapamadı. Drogba'ya asist olan pas hatası Gerrard'ın sezon performansının, Liverpool'un bugünkü futbolsuzluğu da sezonun özetidir.
Heysel sonrasının buhranından Houllier ile çıkmışlardı, Benitez ile yeniden zirveye çıktılar. Bugün yine dipteler. İlk iş olarak Rafael Benitez yol alır. Anfield'da iyi anılır, sureti Shankly, Paisley, Fagan ve Dalglish'le birlikte hatırlanır. Büyük hocadır, bundan sonra da başarılı olmaya devam edecektir. Mourinho gibi elbet bir gün unutulmuş duyguları yeniden tattırdığı kulübün karşısına çıkar, birilerinden intikamını alır. Birinci vites futboluyla Liverpool'u yenen Chelsea ise ''şampiyon'' kelimesini bu akşam da söyleyebilir, kesin beyan haftaya da kalabilir. Vakitsiz öten horozun başı olmayalım.

Liverpool 0-2 Chelsea
Noat Samisa

02.05.2010

5 yorum:

Chao Grey dedi ki...

"Gerrard'ı orta sahada oynatmak onu sıradanlaştırmak demek, Benitez'in bunu anlaması çok kısa sürmüştü. "

Orta sahadan kasıt klasik box-to-box mı yoksa forvet arkası mı? Zira Gerrard'ın bu sezonki performansı forvete yakın oynamasından ileri geliyor. Bugün Aquilani Gerrard'dan daha yakındıo forvete, o da etkisizdi gerçi. Dünyanın en komple oyuncusu bir Kallström kadar etkili olamıyorsa bunun sebebi Benitez'in yönetimidir bence -tabii ki Xabi Alonso'nun satılması da var.

Noat Samisa dedi ki...

Chao Grey,

Geçen sezon Gerrard hem gol-asist toplamında, hem de çift gözle farkedilebilen performansta kariyerinin zirvesine çıkmıştı ve Xabi-Masch orta sahasının önünde oynuyordu. Bu seneki performans düşüklüğünün ikinci forvet veya forvet arkası oynamasıyla alakası olamaz, aynı roldeki geçen sezon performansı ortada.

Chao Grey dedi ki...

Olabilir tabii, dediğim gibi Xabi'nin yokluğunun da etkisi var. Zaten Gerrard da onun satılışına çok içerledi.

Ama yine de eski box-to-box'lığının çok uzağında Gerrard.

Noat Samisa dedi ki...

Xabi'nin gidişinin mutlaka tüm takım üzerinde etkisi var. Hatta bana göre Arbeloa-Johnson değişimi de Liverpool'a çok büyük artı getirmedi. Fabio Aurelio'nun yokluğunu da ekleyebiliriz tabii.

Gerrard bana göre bildik British model orta sahalardan biri değil. O bir hücum oyuncusu, özellikle son 3 yılda bu yöndeki eğilimini ortaya koydu. Gerrard mı Lampard mı kıyasına bu yüzden hep karşı çıktım mesela, ama bu sezon Lampard daha ofansif işler yaparken Gerrard geriledi.

winston barian dedi ki...

bence gerrard kesinlikle iyi bir orta saha , orada doğdu ve orada kendini geliştirdi. bu sene torres'in arkasında olduğu döneme göre yanına masch'ı alıp orta sahada oyun kurduğu kısımda hep daha iyiydi. bugün orta ikilinin verimsiz oynamasını oyuncuya değil de taktiğe bakarak değerlendirmek lazım. rafa bu ikiliyi defansa çok yakın oynattığından gerrard verimsiz görünüyor (bireysel formsuzluğu başka bir husus) tersten bakacak olursak lucas gibi futbol bilgisi kıt bir adamın birtürlü kesilmemesi belki de taktiğe hiç itiraz etmeden uyması, yani lucas üzerinden rafanın taktiğini daha doğru okuyabilirsiniz. bu sezon bir çok maçta lucas'ın kesici mi yoksa oyun kurucu mu olduğunu çözemedim. masch la beraber oynadıklarında durum daha felaket oluyordu oyun kurucu lucas oyun kesici masch'ın 5 metre gerisinde. bu geri çekilme torres/n'gog la olan mesafeyi 40 metreye kadar çıkarıyordu ki liverpool geçen sezona göre çok daha fazla topu defanstan şişirerek oyun kurmaya çalıştı.kabus old trafford deplasmanında 6lı defans united'ın golünü beklerken gerrard ağzını açıp da tek bir itiraz/tek bir direktif/tek bir fırça çekemedi. bundan tek sonuç çıkıyor. rafa takım içinde insiyatif alıp taktiğe aykırı davranacak oyuncu istemiyor.