Asyalı Rooney

Güney Kore kökenli anne-babanın Japonya doğumlu oğlu Jong Tae-Se, yani Asya'nın Rooney'si Kuzey Kore milli takımının yıldızı. Şu sıralar savaşın eşiğinde duran Kore Yarımadası ve civarında bu tip pasaportu melez insanlara sık rastlanır. Onun sıradışı ve uzun hikayesini Dünya Kupası'ndaki performansı sonrasına saklayalım ve gelelim Yunanistan'la oynanan hazırlık maçında attığı gollere. Şuradan izlenebilen gollerin ikisi de kontrol, çalım ustalığı ve harika son vuruş içeriyor. J-League'de Kawasaki Frontale formasıyla benzerlerini atmışlığı vardır, Dünya Kupası sonrası bu gollerini bir Avrupa takımı için atabilir. Kuzey Kore'nin başka hiçbir takıma benzemeyen, topa sahip olduklarında oyuncuların tarihte görülmemiş rollere sahip olduğu sıradışı 3.3.3.1 düzeninde (mesela çift sarkık libero, tek stoper kullanıyorlar, kesinlikle fantastik) Jong Tae-Se takımın tek hücum silahı. Duran topları iyi kullanıp kötü savunuyorlar, 44 yıl sonra katıldıkları turnuvanın ölüm grubunda varolmaya çalışacaklar.

Asya'nın diğer temsilcilerinden Güney Kore'de işler yolunda, ama tek eksikleri Jong Tae-Se gibi bir santrafor. Hazırlık döneminde beş farklı santraforla oynamayı denediler, henüz doğrusunu bulabilmiş değiller. Santraforun etrafına dizilenlerin hücum gücü çok yüksek, bu takım Arjantin'in bile canını yakabilir. Japonya ise başı kesik tavuk gibi, pazartesi günü Güney Kore'ye 0-2 yenildikleri hazırlık maçında berbattılar. SNakamura, Honda, KNakamura... herkes kendi başına bir takım gibi davranıyor. Japonya'yı 2002 Dünya Kupası'na götüren Philippe Troussier, Japonya'nın hocası Takeshi Okada'ya fena sallamış. ''Yine şu aptal mentalite'' demiş. 1998'de Troussier göreve geldiğinde Okada'nın emanetini devralmıştı, ''yine şu aptal menatlite, ben onu düzeltmek için çok uğraşmıştım'' demeye getirmiş.

Güney Kore'nin üstün yetenekli gençleri kısa zaman önce Avrupa'ya gittiler, ama Jong Tae-se hala Asya'da futbol oynuyor. Turnuvanın Asya tarafında umutlar Güney Kore'de, Asya'dan en büyük çıkışı yapmasını beklediğim oyuncu ise Kuzey Kore'nin santraforu Jong Tae-se...

Noat Samisa

27.05.2010

5 yorum:

Cartalete dedi ki...

Müthiş goller atmış... İlk golünde de vuruşundan çok vucüt çalımına takıldım. Bu tarz gol vuruşu, şut kabiliyeti olan çok adam vardır da, saha içinde şut fırsatını çok az bulurlar.

Ama bu eleman attığı vücut çalımı ve ikinci golde soluyla topu önüne alışıyla gösteriyor ki; maç içinde harika vuruşlarını yapabilmek adına, kendi kendisine de zemin hazırlayabilir. Yani bir nevi ekmeğini taştan çıkaran forvetlerden.

SuMMaNuS dedi ki...

Ortalama bir forvetin şutlarından farklı bir şut stili var, oldukça etkili. Youtube'dan Kawasaki Frontale takımının maçlarına baktım, görünüşe göre kafa toplarında da gayet hakimi olan biri, özellikle 1.80 olmasına rağmen sıçrama özelliği oldukça iyi. Eksiği hızı gibi görünüyor, tam anlamıyla top sürme yeteneği pek yok gibi. Ama iyi keşif. Videoları izlerken takım arkadaşı Santos orjinli Renatinho da dikkatimi çekti. Japon ligini de takip mi etsem ne =)

constantinache dedi ki...

Kuzey Kore her ne kadar güçlü rakiplerine karşı genelde kontraatak yapmak zorunda olsa da rakiplerinin 3'ü de takım savunmasında çok iyi değiller. iyi uzun paslar alabilirse grupta çok can yakar gibi.

varol döken dedi ki...

ben gol sevinçlerine takıldım iki takımın da, kumkapı çizgi halı saha tesisleri gibi...

Kalten dedi ki...

O ilk golden sonra topa vuran 13 numara var ya

İşte o hep ikinci adam olmaya mahkum