Blackpool v Cardiff

Cardiff City menajeri Dave Jones, ''Biz zaten kötü zeminde oynuyorduk, yapacak bir şey yok'' diyerek son üç yılda 11 kez elden geçirilen Wembley zemininin mazeret olamayacağını söyledi ve hikayemizdeki taşlar yerine oturdu. Açıldığından beri havalandırma sorunları yaşanan, sık kullanım nedeniyle çabuk yıpranan zemine sahip Yeni Wembley Stadı'nın ilk proje sorumlusu Ken Bates'ti. Chelsea'nin Roman Abramovich'ten önceki patronu, Ada Futbolu'nun en sevimsiz simalarından biri olan Bates, şimdilerde Leeds United'ın sahibi konumunda. Kulübün bir kez daha kayyuma devredildiği 2007 yılında uzun süredir kovaladığı kelepir kulübü ele geçirmeyi başarmıştı. Bunun üzerine Leeds United'ın cefakar taraftarı ayaklandı, ''Love Leeds, Hate Bates'' diyerek kafiyeyi tutturdular. Kulüp, altyapısından aldığı büyük destekle bu yaz Championship'e geri döndü. Arada Old Trafford'da Man Utd'ı FA Cup dışına ittiler, altyapıdan çıkardıkları üstün yetenekli oyuncuları pazarladılar. Lakin nasıl Chelsea bir şeyler kazanır gibi olduğu sürecin sonunda yabancı sermayeye muhtaç kaldıysa, patronun Ken Bates olduğu yerde hikayenin başa sarması sürpriz olmaz. Leeds United Sendromu'nun son halkasında işin başında olan Peter Ridsdale ise şimdilerde Cardiff City'nin patronu. Bugünlerde Labour Party'nin seçim başarısızlığı sonrası görevinden istifa eden ex-başkan Lord Triesman'ın yerine FA Başkanlığı için adı geçen Alan Sugar'ın Tottenham patronluğu dönemini de eklersek İngiliz futbolunun en nefret edilen üç saha dışı simasını bir araya toplamış oluyoruz: Ken Bates'in sorun yumağı haline getirdiği stadda, Ken Bates'in bir süredir patronu olduğu kulübü vaktiyle batıran Peter Ridsdale'ın borç batağındaki yeni kulübü Cardiff City, müstakbel FA Başkanı, bir başka sefil futbol patronu Alan Sugar'ın himayesinde Premier League'e çıkmak için mücadele edecek.

Cardiff City'nin bugün Premier League'e bir maç kadar yaklaşması öncesinde Blackpool benzeri bir süreç var. Cardiff'liler tıpkı Leeds'liler gibi Ridsdale'ı günlerce protesto ettiler. Leeds United'dan ölüm tehditleriyle kovalanan Ridsdale, dengesiz yatırımla borç batağına düşen Cardiff City'i kısa sürede finansal dengeye ulaştırmaya çalıştı. Kendine Uzakdoğu'dan ortak buldu. Başarı da gelince tribünle ilişkiler günbegün iyiye gitti. 2008'de Portsmouth'un kazandığı FA Cup'ta diğer finalist onlardı. Tarihlerinde en son 1927'de oynayıp kazandıkları finalden sonra yeni patronla birlikte bu noktaya ulaştılar. Geçen sezon play-off'un kıyısına kadar gelmişler, sezonu Preston North End'le eşit puan ve eşit gol averajıyla bitirmelerine rağmen yalnızca 1 gol farkla play-off potasının dışında kalmışlardı. Bu sezon düzenli bir seyir izlediler ve sonunda play-off'a ulaştılar. Leicester City'yi penaltılarla eleyip Wembley'ye ulaştılar.
Swansea ve Wrexham'la birlikte İngiliz FA'ine mensup olan üç Galli takımdan biri olan Cardiff City'nin kadrosunda çoğunluğu, altyapısı güçlü İngiliz ve İskoç kulüplerinde tutunamamış oyuncular oluşturuyor. Takımın sezon seyrinde en öne çıkan isim, Bristol City santraforu Nicky Maynard ile Championship gol krallığını paylaşan Peter Whittingham'dı. Sezonu 21 golle tamamlayan sol kanat adamı Whittingham, Dave Jones'un oyun planında uzak forvet rolünü çok iyi oynayarak takımın penaltıcısı olmasının da avantajıyla sezonun adamı olmayı başardı. Aston Villa Akademisi'nden Liam Ridgewell'le birlikte çıkmışlardı, ama son dönemdeki mezunlar gibi çabuk çıkış yapamadı. Yeteneklerini A takıma taşıyamamış, verilen şansları sıklıkla kötü kullanmıştı. Juan Pablo Angel'e attırdığı bir güzel gol vardır aklımda, kısa zaman sonrasında Martin O'neill biletini kesti. Attığı gollere sevinmeyerek yeni bir akım başlatmaya çalıştı, ama henüz bu fikrini yeterince duyurabilmiş değil. Bayrak adam Joe Ledley ile birlikte Chopra, Etuhu, Bothroyd, McPhail, Burke, McCormack gibi yetenekleri onaylanmış, ama kendilerine zirve ligde yer bulamamış oyuncularla birlikte Steven Gerrard'ın kuzeni Anthony Gerrard'ın tek hayali, Steven Gerrard ile aynı ligde oynamak.

Son 20 yılda play-off galiplerinden yalnızca Bolton ve West Ham iki yıldan fazla zirve ligde kalabildiler. İngiliz'ler bizim ''asansör takım'' dediğimize ''Yo-Yo Club'' diyorlar, ikisinin de derdi bu mertebeye bir kez olsun ulaşabilmek. Blackpool gibi Cardiff'in de derdi, bir sezonluk Premier League ziyaretiyle eğlenmek, borçlarını ödemek ve 4 yıl boyunca parachute payments'tan faydalanarak birkaç yıl sonra daha güçlü şekilde yeniden Premier League'i zorlamak. Yoksa şimdiki güzel günlere aldanırlar, birkaç yıl sonraki slogan şimdiden belli olur: Peter Ridsdale başkan, David O'leary menajer; Cardiff kayyuma... Son zirve lig ziyaretinden bu yana 38 sene geçen Cardiff City, cumartesi günü Wembley'e Galler'i Premier League'e taşımak için çıkacak. Sezonun hünkar beğendi'si CL finali öncesi çorba niyetine...

2010 Championship Play-off Final
Cumartesi, 22 Mayıs 2010 - 17:00
Blackpool v Cardiff
Noat Samisa

19.05.2010

6 yorum:

Barad - Dur dedi ki...

Cardiff Firm'u Soul Crew, premier yüzü görsün...yakışır...:)

Quaresma7 dedi ki...

@Üstad

Yazıların üzerine söylenecek söz olmadığından okuyup yorum bırakmadan geçiyorum genelde. Böyle yapan çokça arkadaşta vardır. Okunmuyor falan sanmayasın sakın. Bazen korkuyorum yazmayı bırakacaksın diye. ;)

Noat Samisa dedi ki...

Quaresma7,

Buna daha önce de değinmiş olmalıyım. Paylaşan, fikrini belirten herkese teşekkürler, ama benim için motivasyon kaynağı bu değil. Abartılı övgüler için teşekkür ederim. :)

varol döken dedi ki...

sana yeni motivasyon kaynakları yaratcam bu cumartesi gel:)))

guner dedi ki...

salih abi maçı hangi kanal veriyor?

Noat Samisa dedi ki...

Futbol Smart