Bordeaux'nun Yeni Hocası

Sezonun ilk 30 haftasının 26'sını lider geçiren Bordeaux, erteleme maçlarını kaybederek çöküşe geçti ve Ligue 1'ı ancak 6.sırada tamamlayabildi. 10 yıl sonra Bordeaux'yu şampiyonluğa taşıyan Laurent Blanc'ın Raymond Domenech'in ardından Fransa milli takımının başına geçmek üzere görevinden ayrılmasıyla kötü biten sezon sonrası adet yerini buldu ve Bordeaux yeni hocasını aramaya başladı. İlk aday Eric Gerets pahalı geldi, Rolland Courbis de devam ettiği radyo-tv işinde Dünya Kupası için sözleşme imzalamış olunca geriye iki aday kaldı. Biri sezonun Montpeiller ile birlikte en büyük çıkışı gösteren takımı Auxerre'in hocası Jean Fernandez, diğeri de Bordeaux başkanı Jean-Louis Triaud'un ''şarap tutkusu'' kesişim kümesinde buluşup, iyi arkadaş olduğu, Bordeaux'nun efsane oyuncularından Jean Tigana.

En son Chateau Bibian'da kafası rahat şekilde üzüm bağlarını geziyordu bizim Yalnız Adam. Buralardaki seveni Fransa ve İngiltere'dekine göre azdır. Oralarda, burada anıldığı gibi yalnızca ''genç futbolcu fetişisti ve komisyoncu'' olarak anılmaz. Futbolculuğu bir kenara, antrenörlüğünde Lyon'u -Aulas döneminde- ilk kez yukarı taşıyan adamdır. Monaco'ya yıllar sonra şampiyonluk kazandırmıştır. Yetiştirdiği oyuncuların yıllar boyu futbol sahnesinin zirvesinde yer almasını küçümseyenlere şu zamana kadar çalıştığı 4 kulübe de en az 1 kupa bırakması yeterli cevaptır. Fazlası da var tabii, lakin çok iyi başlayıp kötü biten Fulham kariyeri iftiralar nedeniyle Tigana'yı futboldan soğuttu. Beşiktaş'a gelişindeki sebebin yalnızca para olduğunu düşünenler yanıldı, hala da yanılmaya devam ediyorlar. Bordeaux yakınlarında denize karşı konumlandırılmış, etrafı üzüm bağlarıyla çevrili şatoda şarap içmek ve Mali'ye yardım etkinliklerine katılarak mutlu olmak varken Beşiktaş'ta çile çekmek akıllı işi değildi. Vaad edilen ''gel, yeni takım kur'' sözünün cazibesine kapıldı. Tek amacı daha önce çalıştırdığı üç kulüpte olduğu gibi iz bırakmak, yıllar sonra şarabını yudumlarken yetiştirdiği futbolcuları seyretmekti. Buna izin verilmedi.

Jean Tigana benim için sakil yönetim anlayışına, ahbap-çavuş ilişkilerine, sıradan sözler haline gelen iftiralara karşı ve futbola dair bir semboldür. Beşiktaş'tan ayrılışından üç yıl sonra, Le 10 Sport'a göre çarşamba günü Bordeaux başkanı Triaud'la buluşup teklifin ayrıntılarını görüşmüşler. Bugün bir kez daha bir araya geleceklermiş. L'Equipe'e göreyse Tigana bu göreve hevesli değil. Son yıllarda Bordeaux sürekli zirveye oynadığından, CL'de yarıştığından bana göre de Jean Fernandez ismi öne çıkıyor. Yine de şartlar iki taraf için de uygun olursa eğer, Tigana'yı yeniden kulübede görmeyi çok isterim. Bu sayede İsmail Er belki biraz utanır.

Noat Samisa

21.05.2010

3 yorum:

varol döken dedi ki...

kompozisyon soruları 28) ismail er ve utanmak kelimelerini cümle içinde kullanınız.

cevap:

...

Şairler Parkı dedi ki...

Tigana'yı bir takımın başında görmeyi çok isteyenlerdenim ben de. Beşiktaş futbol takımına dair birçok konuda, acaba Tigana olsaydı, nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyorum.

Ege

emireri dedi ki...

bizde bıraktığı izler bir çırpıda silindi ya.. ne desek boş.. mirasını sonuna kadar yedik, sen kurdun beğenmedik, bozduk, sonunda senden geriye tek bir taş kalmadı, hepsi sahada beşik gibi sallanan bir avuç oyuncu.. sebanın milne ile beraber yaptığını yapmak için getirdiler hesapta seni takımın başına, ama ne arkanda seba gibi bir çınar vardı sırtını dayayabileceğin, ne de elinde işleyebileceğin gerçek bir cevher.. hoşcakal mösyö..