Chelsea 1-0 Portsmouth

Seyri eğlenceli, Murat Kosova ve Mert Aydın'ın keyifli sohbetiyle birlikte komik bir final oldu. Sikletleri arasında uçurum olan olan iki takım, dünyanın en eski şampiyonası olan FA Cup'ın tarihine olabilecek en sıradışı şekilde katkı yaptılar. Wigan'a 8 atarak şampiyon olan Chelsea'nin bugün Portsmouth'a 10 gol atması bile sürpriz değilken futbol yine bir şekilde kendi sürprizlerini yaratmayı başardı. İngiltere ölçeğinde berbat sayılan Wembley zemini, sadece kadro kalitesi değil takım içi organizasyonu da çok kötü olan Portsmouth takımı, muhteşem bir sezon geçiren Chelsea; ama dakika 55 olduğunda skor 0-0'dı ve Portsmouth topu penaltı noktasına dikmişti.

Şampiyon takım ilk yarıda istediği anda oyunu sol kenardan hızlandırabiliyordu. Çok kolay pozisyon ürettiler, kaleci James ve Portsmouth savunması sayısız kritik müdahale yaptı. Geri kalan 5 golü de direkler önledi. Orta sahada Micheal Brown her zamanki pis futboluyla Ballack'ı sindirmeye çalışırken esas gaddarlığı Kevin-Prince Boateng yaptı. İki dakika önce tartıştığı Ballack'ın bileğine bastı, Alman oyuncu devreyi tamamlayamadı. Ancelotti bu anda Mart ayından bu yana şaşmadığı kontrol oyununa yönelik bir hamle yapmayı tercih etti. Belletti'yi merkez orta saha olarak oynattı. Portsmouth ise devre boyunca bir kez rakip kale önüne geldi. Dindane-Boateng-Piquionne ileri üçlüsü nefis bir atak ürettiler, ama Cech'in mucizevi kurtarışına takıldılar.
Portsmouth ilk yarı yalnızca devre ortasında çok kısa bir süre orta sahasını rakip yarı saha ortasına kadar çıkarmıştı. İkinci devre başı kısa süre de olsa pas yapmayı başardılar. Finnan-O'Hara ve Dindane ile geldiler, Belletti zaafını iyi değerlendirdiler. Kazanılan penaltıda topun başına Ballack'ı saha dışına göndererek Chelsea'yi bozan adam Boateng geçti. Sezonun ilk çeyreğinde Paul Hart'ın kovulmasına Blackburn mağlubiyeti sebep olmuştu. Bu maçta Pompey'in kazandığı penaltıda topun başına yine Boateng geçmişti. Topa en az bugünkü kadar kötü vurup, Avram Grant'in kulübeye inmesine sebep olmuştu. Boateng'in işlenmemiş, arızalı yeteneği az görülür cinsten, lakin henüz bu yeteneğini doğru kullandıracak bir rehber bulamadı. Kardeşi seneye Man City'de oynacak, eğer sorunlarını çözerse kendisi de o seviyede bir oyuncu olabilir. Hatta bu yaz ülkemiz gazete manşetlerini süsleyebilir. Kaçan penaltıdan kısa süre sonra Drogba oyunu hızlandırıp frikik kazandı. Ronaldo'dan öğrendiği stille vurdu, top 6. kez Portsmouth kalesinin direklerini buldu, ama bu kez içeri yöneldi. Boş kaleye kaçanlar, Kalou'nun facia gol vuruşları, ender gelişen Portsmouth ataklarının her birinin tehlikeli olması... her dakikası eğlenceli geçen bir maç oldu. Sona doğru Lampard kendi yarattığı penaltıda topun başına geçti, ama yine sıradışı bir şey oldu. Bu sezon kullandığı 11 penaltının 10'unu gole çeviren Lampard, Boateng kadar olmasa da topa kötü vurdu. Auta attı. Son anlarda Portsmouth'a bir şans daha geldi, sayısız kırılma anıyla birlikte her dakikası dolu dolu bir final oldu.

Chelsea bu kupayla İngiltere futbol tarihinde sezonu Lig & FA Cup dublesiyle bitiren 7. takım olmayı başardı. £100 milyonu aşkın olduğu iddia edilen transfer bütçesi kullanılırsa, bu takımın ulaşacağı noktayı hayal etmek kolay olmayacak.

FA Cup 2010
Chelsea
Noat Samisa

15.05.2010

3 yorum:

asist time dedi ki...

Uzun zaman sonra bu kadar çok eğlendiğim bir maç olmamıştı. Çok güzel 2 saat yaşattılar bize. Bide maçda bahsettiğin gbii Murat Kosava ve Mert Aydın anlatmının da tadından yenmedi hani. Spormax den bir hamle bekliyorum artık.

sukullaci dedi ki...

ingiltere nin penaltı atma sorunu tartışılıyodu bi ara. heralde lampard'ın bu kaçırışından sonra ingilizler biraz daha tedirgin olmuşlardır.

Kieran dedi ki...

Spormax'den İbrahim Altınsay'la NTV Spor'dan Murat Kosova'nın bir araya gelmesi en iyisi olur önümüzdeki sezon için=) fa cup her sene bu tip sürprizlere gebedir ancak bu senekiler biraz fazla oldu.bir de kupayı portsmouth alsaydı çok daha uzun yıllar unutlmayacak bir fa cup finali olurdu sanıyorum...