LMA 2010: Roy Hodgson

İngiltere Menajerler Birliği'nin 1994 yılından bu yana verdiği ''Yılın Menajeri'' ödülüne bu yıl rekor oyla Roy Hodgson layık görüldü. Yüksek harcamalarla UEFA Şampiyonları'nda zirveye yürürüp, sonra tepetaklak olan çok takım gördük; ama 2 yıl önce küme düşmekten son hafta kurtulmuşken ekstra harcama yapmadan kısa zamanda Europa League Finali'ne çıkan Fulham şu zamanda mucizeyi başarmıştır. Eğer bir kıyas yapılacaksa Brian Clough'ın Nottingham Forest'la zirve lige yükseldikten 2 yıl sonra kazandığı Şampiyonlar Şampiyonu ünvanıyla yarışır. 70'lerde alt liglerle yukarısı arasındaki makas bu denli açık değildi, şimdi ise aşağı düşen bir daha kolay kolay toparlanamıyor. Fulham tarihinin en çok para harcayan, buna rağmen başarısız olan hocası Lawrie Sanchez'in enkazı üzerine para yerine futbol aklını koyan Roy Hodgson bu sezonun en özel futbol adamıdır. Bu ödülü daha önce üç kez David Moyes, ikişer kez de Arsene Wenger, Alex Ferguson ve Steve Coppell kazanmıştı. Coppell'ın Reading'le yaşadığı iki rüya sezon muhteşemdi. Diğer üç isim ise faal hocalar içinde en uzun süre aynı takımın başında kalan isimler. Sekiz yıldır bu dörtlüden başkası ödülü kazanamıyordu, Hodgson bu seriyi bozdu.

Uygun çalışma ortamını yaratıp, dış müdahalelerden izole şekilde her şeyi tek adam iktidarına bırakmak Fulham'ın başarı yolunun özeti. İktidarın sahibi Roy Hodgson olursa değişimi adım adım izliyor, gelişime şahit olabiliyorsunuz. Saha içinde olup-biten'i ise defalarca anlatmaya çalıştım. Şenol Güneş geçtiğimiz günlerde ''Fulham'ı örnek alacağız'' dedi, kendisi Trabzonspor'un Roy Hodgson'ı olmaya namzet biri. Fulham son 10 yılda çok farklı yollara saptı, patron güdümünde çok yanlış kararlar da aldı. Geçtiğimiz günlerde Harrods'u Katarlı'lara satarak £1.5 milyarlık sıcak para kütlesinin sahibi olan Muhammed El-Fayed bu kez doğru seçim yaptı, gerisini Hodgson halletti. Kıssadan hisse şudur ki, takım elbiseliler grubu yalnızca kalkan olsun, kimse iç huzuru bozmasın, buna izin verilmesin; gerisini yeşil sahaya takım elbiseyle çıkanlar, idmanda eşofman giyenler halledecektir.

Fulham yarın 09/10 sezonundaki 63'üncü resmi maçına çıkacak. Hamburg rövanşından bu yana takımdan uzak olan Bobby Zamora'nın durumu belirsiz. Henüz hiçbir idmana katılmadı, yarın 90 dakika sahada kalması mümkün görünmüyor. Konchesky, Hangeland, Pantsil, Hughes, Riise ve Duff son idmana çıkmadı. Savunma hattı ve santrafodaki sorunlar can sıkıcı. Danny Murphy, tüm bu övgülerin eğer perşembe sabahına kupasız uyanırlarsa anlamsız olacağını söylüyor. Futbolcu için güzel bir motivasyon yöntemi. Hodgson için oynayacaklar, Hodgson oyuncuları için düşünecek. Atletico Madrid'e karşı en iyi bildikleri yoldan maç senaryosu oluşturacaklar. Oyunu tutmayı düşünüp, zayıf rakip savunmayı bir şekilde gafil avlayacakları anı kovalayacaklar. Bu fırsat da elbet maç sonuna kadar Fulham'ın önüne gelecektir.

LMA Yılın Menajeri : Roy Hodgson
LMA Özel Ödülü: Steve McClaren
LMA Futbola Hizmet Ödülü: Ken Friar OBE
Premier League'de Yılın Menajeri: Harry Redknapp
Championship'te Yılın Manajeri: Chris Hughton
League One'da Yılın Menajeri: Paul Lambert
League Two'da Yılın Menajeri: Keith Hill

Europa League 2010 - Final
12 Mayıs 2010 - 21:45 - Star TV
Atletico - Fulham
Noat Samisa

11.05.2010

1 yorum:

Zeynep Y. dedi ki...

Atletico Madrid büyük maçlarda bir başka oıynuyor , Fulham içinde iyi bir fırsat..Bol gollü , iyi futbollu bir maç olur umarım..Favorim A.Madrid