Morten Gamst Pedersen

Bu yazın Bosman listesinde herkesin iştahını kabartan üç isimden Michael Ballack'ın Dünya Kupası'nı kaçırmasına neden olan sakatlık sonrası Chelsea'de kalma olasılığı yüksek. Joe Cole ise pek hesapta yokken Dünya Kupası'na gitme fırsatı yakaladı, belki de turnuvayı boşta geçirecek. Simon Davies ise Fulham'da sezonun yıldızlarından, değeri anlaşılamamış bir özel oyuncu. Bir de Morten Gamst Pedersen vardı, ama bugün kulübüyle anlaşarak 4 yıl daha Lancashire'da kalmayı kabul etti. Her sezon 40 maç civarında dolaşır, sezon seyrinde asla performans dalgalanmaları göstermez. Pedersen bir bakıma başarı garantisidir, sol kenarı tapular. 29 yaşındaki Norveçli kenar adamı, Paul Ince döneminde takım içerisindeki rolünden memnun değildi, birkaç maç sebepsizce kesik yemişti. Big Sam onu sol kenardan ortaya çekti, ikinci forvet olarak oynattı. Bu sezon yine üst düzey futbol oynadı; ama Mark Hughes sonrası oyununu aynı çizgide sürdürecek hocalarla çalışsaydı bugün onun daha büyük bütçeli bir kulübe transferini yazıyor olabilirdim. Olimpiyakos, Fenerbahçe ve Palermo'nun teklifleri daha yüksek olmasına rağmen İngiltere'de kalmayı tercih etti.

Sam Allardyce sürekli ''kirli futbol'' oynattığı suçlamasıyla karşı karşıya kalsa da, kalp ameliyatı nedeniyle bir süre takımdan uzak kalsa da geçen sezon dipte aldığı Blackburn Rovers'ı orta sıralara çıkarmayı başardı. Sezon sonunda da en büyük emeline ulaştı, Pedersen takımda kaldı. Mart ayı sonundaki Tottenham mağlubiyetinden sonra yalnızca Everton'a kaybettiler. Bu dönemde Chelsea ve Man Utd'a çelme taktılar, son maçlardaki yüksek performansla sezonu 50 puana ulaşarak ilk 10 içerisinde tamamladılar. İç sahada Big Four'a karşı kaybetmediler. Redknapp ve Hodgson'la birlikte sezonun yükseleni neo-İngiliz tarzı futbolun bir başka temsilcisi de onlar. David Dunn sezonun neredeyse yarısında oynayamamasına rağmen, 10 yıl önce Greame Souness'la zirve lige geri döndükleri ilk sezondaki efsanevi performansına bu sezon yeniden ulaştı. Paul Robinson 13 maçta gol yemedi. Ligue 2'den gelip taraftarlarca sezonun oyuncusu seçilen genç orta saha adamı Steven N'Zonzi, geleceği parlak sol bek/açık Martin Olsson ve kötü başladığı sezonda sonradan açılan Nikola Kalinic ve sakat olmadığı sürece her daim kritik işler yapan Chris Samba bu sezon Blackburn'ün yükselenleri oldular. Tüm bunların yanı sıra Hodgson'ın Hangeland'ın yokluğunda Chris Smalling'i Drogba'nın karşısına koyması gibi Sam Allardyce da Samba ve Nelsen'in yokluğunda Drogba'nın karşısına 92 doğumlu Phil Jones'u koyma cesaretini gösterdi. İki genç stoper de Drogba'ya kafa tuttu, ilk şanslarını çok iyi kullanıp sezonun geri kalanı için kredi kazandılar. Wenger ve Ferguson'un yakın alaka gösterdiği Jones, geçtiğimiz günlerde Rovers'la 5 yıllık yeni kontrat yaptı. Devre arası takıma katılan Yıldıray Baştürk ise yalnızca sezonun sondan üçüncü maç haftasındaki Wolves deplasmanında 45 dakika Blackburn forması giydi. Pek çok yeni oyuncunun etkileyici performansına rağmen bilinir ki Allardyce'ın futbolcuları makyajlıdır. Esasında ne olduğu farkedilmeden transfer edilirse başa iş açar.

Noat Samisa

19.05.2010

2 yorum:

guner dedi ki...

Oyuncuların kontrat durumlarını nereden öğrenebiliyoruz? Kaç yıl kalmış, yıllık ne kadar alıyor vs...

Noat Samisa dedi ki...

Güner,

Bu bilgilerin tamamını derleyen bir site bilmiyorum. Benim kullandığım bilgiler sağ kenardaki kaynakça başlığı altındaki sayfalarındadır.