N Forest 3-4 Blackpool (4-6)

Championship play-off'larında yine mi romantikler kazandı? Bu kez biraz tereddütlü olsa da evet, yine sezon başı şans verilmeyen takım play-off finaline ulaştı. Hull City gibi, Burnley gibi Blackpool da aslında ''kaybedenler'' kadrosu. Ama bu kez işin içerisinde Letonya'dan gelen sermaye var. Az ya da çok, ama Blackpool'un bu noktaya gelişinde aslan payı Letonyalı sahip Valeri Belokon'a ait. 30 yıldır ikinci kademeye bile çıkamayan takım, yapılan yabancı sermaye yatırımı sayesinde 2007 yazında Championship'e yükseldi. Ama kısa sürede buraya nasıl geldiklerini anlamak pek kolay değil. Blackpool öyle bir sürpriz ki, kritik iki oyuncusundan biri 6. sıra mücadelesinde son hafta safdışı bıraktıkları Swansea'den, diğeri de play-off finalindeki muhtemel rakipleri olan Leicester City'den kiralık. Eğer Wembley'de kazanan Blackpool olursa ''bir arkadaşa bakıp çıkacağım'' diyip Lancashire'a bir yeni heyecan getirecekler. Menajer Ian Holloway, ''Neden 4 yıl boyunca parachute payments'ı almayalım?'' diyerek zaten durumu ortaya koyuyor. Football League yönetimiyle Premier League yönetimi anlaştı, artık EPL'den düşen takımlara 1 yıl değil, 4 yıl boyunca kademeli olarak azalacak şekilde daha fazla para dağıtılacak. Bu yeni uygulamanın yeni çıkan kulüpleri daha çok harcamaya ve düşeni yeniden çıkmaya teşvik etmesi planlanıyor, fakat bana göre daha fazla kulübü borca sokmaktan fazlası olmaz.

Nottingham Forest iki yıldır iyi yatırım yaptı, ama yine başaramadı. Biraz daha fazla ruh çağırma seansı yapmaları gerek galiba! İlk yarı turu getirecek skoru elde ettiler ama arıza adam DJ Campbell ikinci yarı muhteşem oynadı. Harika maç oldu. 2-1'i rövanşında sahasında 3-4 kaybeden Forest önümüzdeki sezona niyetlenirken, kadrosunda büyük bütçeli takımların altyapılarından dışlanmış adamları barındıran Blackpool bir başka peri masalı için 22 Mayıs'ta Wembley'de olacak. Rakibi ise yarın belli oluyor. İlk maçı deplasmanda 0-1 kazanan Cardiff, Leicester önünde avantajlı.

Noat Samisa

12.05.2010

4 yorum:

varol döken dedi ki...

cardiff galler'de değil mi yahu?

nottingham forest gelseydi, fonetiği güzel, bağırırdık maçtan sonra ne güzel...

yazık olmuş, sadık çek bir bira daha...

Noat Samisa dedi ki...

Cardiff City, Swansea ve Wrexham göçmen Galli'ler, İngiliz liglerinde oynuyorlar.

Afiyet olsun.

sumer37 dedi ki...

inşallah blackpool çıkar ve yeni bir peri masalı olur. peki daha önce çıkmış mı balckpool en üst lige?

bide bu takımda sezon başı sivasspordan kaçan bouzza vardı lig maçları sırasında ama play-off larda göremedim onu kadroda niye acaba?

Noat Samisa dedi ki...

sümer37,

En son 1971'de zirve ligi ziyaret etmişler. Bouazza sezon boyunca takımın en önemli adamlarından biriydi, ama bir süredir sırtından sakat. Dünya Kupası'nda gidip gidemeyeceği de net belli değil.