Sen Topunu Oyna Fabregas

Bugünlerde futbol algısına hakim olan Jose Mourinho gerçeği ve Mourinho’vari futbol yaklaşımı furyasından önce de kulübedeki futbol aklı sahada görünen üzerinde hakimiyet sahibiydi. İngiltere'de bu durum çok daha belirgindir ve ''tek adam'' geçmişi neredeyse futbol tarihiyle birlikte ilerlemiştir. Anfield'daki bayraklarda futbolculardan çok efsane menajerler Shankly ve Paisley'nin suretleri görünür. Ruh çağırma seansları futbolcular üzerinden değil, futbolculara uygun ortamı yaratan isimler üzerinden yapılır. Arsenal kulübü Wenger'den önceki 60 yılda her ancak on yılda bir zirveye oynayan bir takımdı. 1989'da son dakikada kazandıkları şampiyonluğu 18 yıl beklemişlerdi, iki yıl sonrasında bir kez daha kazandıkları şampiyonluk ve 94'teki Kupa Galipleri Kupası'nda aslan payı menajer George Graham'e aittir. Yine de hiçbiri Arsene Wenger'in ilk 8 yılında Arsenal'i ikinci sıradan aşağı düşürmeyip 3 lig şampiyonluğu, 4 FA Cup kazandığı, Avrupa Kupaları'nda iki kez final oynadığı dönemi aşamaz. WM'in yaratıcısı, futbol tarihinin en özel simalarından Herbert Chapman'ın rüya dönemi bile Wenger'e yetişemez. Art arda 5 sezonu kupası kapatan Arsene Wenger'in Arsenal'de halen çok güçlü bir figür olmasında bu gerçekler yatar. Arsenal derken hemen yanına Arsene Wenger ilişir, bugün takımdaki hiçbir oyuncu Wenger'den bağımsız değerlendirilemez. Wenger eleştirisi de bir bakıma bu noktada başlar. Fazla oyuncu ve oyuncu gelişimi odaklı bir yol izliyor ve bazen güvendiği dağlara kar yağıyor. Kendi planlıyor, uyguluyor ve sonucunu yine kendi belirliyor. Oyuncuların geleceği de dahil olmak üzere Wenger kulüpte yaşanan hemen her şeye hakim. Fabregas'la yaptığı son telefon görüşmesi de Wenger'in yolunu özetliyor.

Fabregas'ın babası ''bıraksınlar oğlumu, biz Barcelona'ya dönmek istiyoruz'' diyor, Barcelona açıktan ''Fabregas'ın gönlü bize, zorlaştırmayın'' mesajı yayınlıyor. Her yaz bir kilit oyuncusunu kaybederek sezona başlayan, bu yüzden geçen seneyi aşma hedefini sürekli ıskalayan Arsenal ve taraftarları ise Fabregas'ı kaybetmeyi hayal dahi etmek istemiyorlar. Peki İspanya'nın Dünya Kupası kampında yer alan Fabregas ne düşünüyor acaba? Gönlü Barcelona'da olsa bile çok şey borçlu olduğu Wenger'e yanlış yapma endişesiyle mi yaşıyor? Yoksa babasının baskısına tek başına direnemiyor mu? Fabregas Arsenal'in kaptanı, ama henüz 23 yaşında. Wenger bunu biliyor ve oyuncusuna ''sen sadece topunu oyna, gitmen de kalman da benim elimde; yeter ki bana güven'' dedi. Ne olursa olsun futbolcuyu, insanı öne koyma fikrine çok güzel bir örnek.

Bugün Avrupa'nın zirve kulüpleri arasında bir oyuncuya Arsenal kadar bağımlı bir takım daha yok. Cesc Fabregas Arsenal'in neredeyse yarısına eşit. Bu sezon sakat sakat oyuna girip, attığı 2 golle maçı çevirdikten sonra sakatlanarak oyundan çıktığı Aston Villa maçı unutulmaz. Sezonun son bölümünü pas geçti, böyle bir ortamda Barcelona'ya rotasyon oyuncusu olmaya gider mi? Arsenal'e giderek Guardiola'dan, Xavi'den ve Iniesta'dan başka bir yola girdi, bu yolun sonu Fabregas'a şu Barcelona'da forma getirmez. Olsa olsa Xavi'den sonrası için düşünülebilir, onun da daha vakti var. Arsenal'i şampiyon yaptıktan sonra giderse hem Nou Camp'e ilk 11 çıkar hem de üzerinde en çok emeği olan adama borcunu ödemiş olur. Durum belirsiz, ya birkaç gün içinde her şey netleşecek ya da bu hikaye Dünya Kupası sonrasına sarkacak.

Noat Samisa

27.05.2010

1 yorum:

varol döken dedi ki...

sen bir sor bunu da alalım sana, ister oynat ister oynatma karışmam ama akşamları benimle iki votka içecek iki sigara tüttürecek...

taktiği senin, kadehi benim!