David Silva Man City'de

Transfer bugün resmileşti, David Silva £30 milyon karşılığında Valencia'dan Man City'ye transfer oldu. 24 yaşındaki İspanyol kenar adamının ne kadar iyi futbolcu olduğu kısa süreli seyirle bile anlaşılabilir, uzun uzun açıklanmaya ihtiyacı olmayan A sınıfı bir oyuncu. İspanya ulusal takımında David Villa'nın Torres'teki soruna rağmen sol kenarın uzak forvet oyununda yıldızlaşması nedeniyle şu sıralar kulübede olsa da Euro 2008 İspanya'sının çok önemli parçalarından biriydi. İki sene önce ağır bir sakatlık yaşamamış olsa şu zamanki reputasyonu çok daha iyi olabilirdi, keza Torres'in mevcut form durumu kötü olsa da David Villa'nın etkinliği İspanya'ya şu görüntüde Silva'nın katacağında daha fazlasını katıyor.

Dün Iniesta'nın da safkan kenar adamı olmaması nedeniyle oyun uzun süre Portekiz'in istediği şekilde gitti. Ön stoper Pepe'nin de katılımıyla orta sahada sahip olduğu güçlü dirençle İspanya'yı pasifize etmeyi başardı. Temel çözüm olarak oyunu boyca genişletmek gerekti, iki yıl önceki İspanya, yani temeli Barcelona olan takım bunu yapardı. Şimdi ise daha az pas kanalı var, daha az opsiyonla oynuyorlar ama David Villa sol kenar uzak forvet oyununda öylesi iyi ki, pek çok eksiği kapatıyor. Aslında eksik değil, yalnızca farklılar. Güçlü yanlar ya da sorunlar maç-maç farklı görüyor. Del Bosque dünkü maçı esas oyun planı üzerinden Torres-Llorente değişikliğiyle çözdü. Göbekteki yığılma Llorente'nin santrafor oyunuyla çözüldü, küçük bir dokunuş ve ani hızlanma yeterli boşluğu yarattı. Bu sayede Xavi ve David Villa devreye girdi. Final yolu da belli ki böyle ilerleyecek, maç-maç çözümler üretilecek. Futbol aklınıza güveniyorsanız A planı üzerinden tahmin edilemez olmanın avantajını da kullanabilirsiniz. Ben final yolunda David Silva ve Navas'a mutlak ihtiyaç olacağını düşünüyorum.

Bu transferin Man City tarafında üç boyut var. İlki Silva'nın futbolcuğunu, bunda şüphe yok. İkincisi ise Bellamy'nin durumu. Bana Premier League'in son iki yılında en formda 5 oyuncu say denilse, mutlaka Bellamy adını söylerim. Büyük maçlarda oynadığı oyunla takımı taşıdı, geçen sezon tamamı sol kenarda olmak üzere 26 maç ilk 11 çıktı, 10 gol atıp 8 asist yaptı. Bi' nevi David Villa etkisidir. Onu Man City'e Mark Hughes getirmişti, gelir gelmez Mancini'yle kapıştı. Formuna kayıtsız kalınamayacağından Mancini ondan vazgeçemedi, sezon sonunu bekledi. Silva transferi Bellamy'nin biletini kesti. Mancini, ''Bellamy bana lazım, çok iyi oyuncu'' dese de kulübede oturmaktan nefret eden Bellamy gitmesine izin verilmezse kendini kovduracaktır. Ya da Bellamy çenesini kapalı tutarsa Silva'dan formayı alır. Tabii Mancini'nin terazide hile yapmaması lazım! Üçüncü boyut ise Mark Hughes'ün kovulmasına sebep olan Brezilyalı çetesinin artık tamamen kulüpten temizlenmesidir. Elano ve Jo'nun yolunu Türkiye'ye düştü, Robinho gözden çıkarıldı ve sol öne transfer yapıldı. Şimdi Yaya Toure'nin peşindeler. De Jong yetersizdi, Yaya üçlü orta saha için çok daha doğru seçim olur. Toure kardeşler de böylece aynı takımda buluşur.

İspanya 1-0 Portekiz
Noat Samisa

30.06.2010

5 yorum:

varol döken dedi ki...

çeyrekte elenecek dediğim ispanya'nın karşısına gelen rakibe bak: paraguay!

her şeyi de ben bilemem ki arkadaş...

Falagar dedi ki...

4-3-3 oynayacak bir takımda sol kenar bu kadar yüksek profilli oyunculardan oluşuyor iken(Silva,Adam Johnson)sağ kenarın SWP yüzünden öksüz kalması (her ne kadar kulübün altyapısından yetişen bir oyuncu olsa da 4-3-3 formatına yatkın bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum,daha ziyade klasik 4-4-2 kenar adamı izlenimini veren bir oyuncu)sence de bu bölgeye takviye gerekmez mi ?Yaya Toure'nin alınıp De Jong'un da gönderildiğini varsayarsak çok güçlü bir rotasyona sahip olacaktır defansif ortasaha bölgesinde.(tecrübesiyle Vieira'da katkıda bulunacaktır.)

Velhasıl kelam,sol açık ve defansif orta saha mevkileri bu kadar güçlenmişken,sence de Barry'nin yanına bir iç(Scott Parker belki olabilir)oyuncusu gerekmez mi?Altyapı mahsülü İreland çok kaliteli topçu olsa da fiziken yetersiz kalıyor biraz,ayrıca ciddi bir istikrar sorunu var.Sağ kenar ve orta sahaya bir de olursa 'Wayne Bridge otobanı'bölgesine transfer gerekmez mi?Ve bu bölgelere Silva kadar üst düzey takviyeler gelirse şampiyonluk 3 sene içerisinde hayal değil diyorum.

Gerçi takımın başında Mancini varken bu pek olası gözükmüyor.Ancelotti,Wenger ve Ferguson'la baş edebilecek özel bir teknik adam gelirse-Pellegrini ve O'Neill hatta terim bile Mancini'den daha yüksek profilli hocalardır-şampiyonluk hayal değil.

Pek 'velhasıl kelam' olmadı ama =))).

Shareef dedi ki...

yazıklar olsun amerikalı eşeklere tam bizim oyuncunuzdu.. benayoun, babel ve riera'nın toplamından daha
çok iş yapardı..

Noat Samisa dedi ki...

Falagar,

Adam Johnson aslen sağ kenar oyuncusudur. Solda da oynayabilir, ama M'Boro'da oynadığı ve sezonun 2. yarısında City'de etkili oldu yer de sağ kenardı.

Sol bekte Zabaleta zaten bek değil, devşirme konumunda. Ama homegrown kuralı eli kolu bağlıyor, Bridge zorunluluk. Orta üçlü içinse Parker'dan ziyade James Milner muhteşem olur. Yaya Toure de gelirse süper bir üçlü oluştururlar. Yine yeni homegrown kuralı sebebiyle direkt oynayacak yabancı oyuncu kotaları dolu, eğer orta sahaya adam almak istiyorlarsa tek alternatifleri Milner. İç piyasa uçuktu, artık iyice uçacak. £20 önerdiler reddedildi, £30-35'i görebilir.

Shereef,

Kim bilir kaç kez alalım dedi Benitez, ama para çıkmadı.

alper dedi ki...

mancini varken o takımın başında messi gelse avuçlarını yalarlar.kadro kalitesiyle 3-5 arası bir yer kaparlar.ha mancini ha domenech.