Rafalution Kendini Yedi

Benitez'in bizim topraklardaki sevenlerinin sevmeyenlerine oranı, Liverpool'daki sevenlerinin sevmeyenlerine oranından azdır. 91-98 arası 2 kupa alabilmiş Liverpool'da Houllier'yi de aşarak kazandığı kupalara, oynadığı finallere rağmen belki iyi bir menajer olarak görülmeyebilir, bunu anlarım ama dünyanın sayılı futbol akıllarından birine sahip olduğu gerçeği bu kadar değersiz olmamalı. Bunu şuradan da anlayabiliriz: Yarın akşam Anfield'da bir yeni protesto gösterisi olacakmış. Açıklamada ''Benitez'i ister sevin, ister nefret ediyor olun farketmez; önemli olan kulübün geleceğidir'' deniliyor. Protestonun çıkış noktası, adını Shankly, Paisley, Fagan ve Dalglish'in yanına yazdıkları Benitez'in Amerikalı patronlarca altının oyulması, uygun çalışma ortamının baltalanması. Durum zaten özetle budur, geçen sezonun Mart-Nisan periyodunda önüne geleni yıkıp geçen takım, bu sezonun aynı döneminde sahada yürümekten fazlasını yapamadı. Gelinen noktada bir kan değişikliği şart. Bu doğrultuda dün Benitez'in önüne £3 milyon konuldu, ''al bunu git'' denildi. Benitez'in yasal hakkı ise £16 milyon. Arada uçurum var, ama iki taraf da bağların koptuğunun farkında. Benitez'den sonra Torres, Mascherano ve Gerrard'ı tutabilene aşk olsun.

Ben Rafael Benitez'i çok severim. Futbol aklı Arrigo Sacchi temellidir, onun Liverpool'unda -geçen sezon hariç- futbol tarihinin damıtılmış halini görebilirdiniz. Bu sezonki başarısızlıkta düştüğü durumu daha iyi anlatabilmek adına daha evvel yazılmış üç yazıyı tarih sırasıyla vereyim, tekrar kalabalığı olmasın. Meraklısına...

Benitez'in £20 Milyonluk Balonu
Vasat Prens
Adam Hakikaten Öldü

Mourinho sonrası Inter için en uygun seçim olacaktır. Gerçi karizması az gelir ama parayı kısınca denkleşir! Alıcı bekleyen Liverpool'a da önce yeni patron, sonra da (geçmişinde Man Utd ve Everton forması giymiş olsa da) Mark Hughes yakışır.

Noat Samisa

03.06.2010

10 yorum:

QuaresmA dedi ki...

Krygiakos (@ Hangi fiyata alındığının önemi yok)
Aquilani @ 17 Milyon £
G. Johnson @ 17 Milyon £
Keane @ 19 Milyon £
Dossena @ 7 Milyon £

..ve daha niceleri. Futbol aklı ile transferleri kastetmediğini biliyorum ama ben olsam onu da hesaba katardım. Onu katınca futbol aklı 90 IQ'nun altında çıkıyor. Valencia'da transferlerde bu kadar saçmalamazdı, niye böyle oldu bilmiyorum.

onur dedi ki...

berbat bir planlamacı olduğunu bende kabul edebilirim ama (dünyanın en özel taktisyenlerinden olduğunu kabul ettiğim gibi), Liverpool un ihtiyacı olan kan değişikliği Rafa nın gitmesimidir acaba? bana sanki asıl gerekli olan kan değişikliği, klübün sahibi 2 moronun gitmesiymiş gibi geliyor.
Liverpool gibi bir efsane nasıl söndürülür, 1-2 senedir ders niteliğinde gösterdiler yav, bravo.

onur dedi ki...

neyse üzerine konuşacak bir şey kalmadı zaten, liverppol un resmi sitesi ayrılığı duyurdu.

aea dedi ki...

Benitez'in gönderilmesini anlamak mümkün değil. Ama değneğin bir ucu daha var. Liverpool bu günlerden çok daha kara günler yaşayacak. 2. Leeds vakası olmaz umarım...
:(

Cetin Cem dedi ki...

:(

daha oturakli bir yorumu yarin yazmaya calisacagim, su an icin hissettigim sadece bu...

:(

Maslow dedi ki...

yerine kimler konuşuluyor bilgisi olan var mı?

matiasemilio dedi ki...

mark hughes yakışır bu takıma ama patronlara söz geçirebilir mi orası muamma..bu adamların sesini kesebilecek tek td mourinho..

Noat Samisa dedi ki...

Listenin başında Roy Hodgson var. Benitez'e £6 milyon ödedikten sonra Hodgson veya O'neill için sözleşme fesih tazminatı öderlerse taraftar kulüp binasını basabilir.

En uygun alternatif Mark Hughes ya da Dalglish kulübeye insin.

şambalici dedi ki...

hayat garip hakikaten, sezon başında benitez'in bu transfer politikasıyla geleceğinin pek olmadığını söylemiştim, ama liverpool adına sezonun böyle sonuçlanacağını tahmin etmiyordum (kim etti ki zaten). benitez'in ayrılma nedeninin klübün mali açıdan küçülmesiyle alakalı olduğunu düşünürsek gelecekte ilk 4 bile zor görünüyor. hani şu gelinen noktada evet kan değişimi şart falan ama, bu tabloda bir takımı da benitez'den iyi idare edecek adam pek aklıma gelmiyor. mark hughes belki ama kadro çok zayıflayacak gibi. ortalık city-tottenham hatta belki aston villa-everton ikililerine kaldı. liverpool bunlardan hangisiyle yarışacak görücez.

sampi dedi ki...

Benitez'in sanssizligi rakiplerinin inanilmaz hamle yapmasi oldu. Chelsea'ye akan sicak para, Alex hocanin Ronaldo'dan 40 golluk performans almasi falan normal seyler degil. Ama top flight bu, olacaksa Premier ligde oluyor.

Rafa'nin bu seneki performansi cok kotuydu. Aquilani falan affedilir hata degil. CL kazanan hocaya soylenmesi biraz agir ama hakikaten bu sezon Recai Kutan Liverpool'un hocasi olsa yine 7.'ligi kotarirdi gibi geliyor.

Kulubun yenilenmeye, ozellikle de genc takimdan destek bulmaya ihtiyaci var. Son 5 senedir takimin onemli parcasi haline gelen altyapi mahsulu hatirlamiyorum. Tasima suyla degirmen Keane kadar doner.

Bana gore 5 sene sure taninmazsa Roy veya Mark hocadan hayir gelmez. Onlar ustune koyarak ilerleyen hocalar. Eger gelecek sene kullerinden dogmayi hedefliyorlarsa ve bunun icin yuksek risk alacaklarsa hedef sezon hocasina yonelmeliler (Capello, Hiddink tarzi). Eger finansal gercekleri kabulleniyorlarsa gelecek sezon 10.'lugu goze alip Mark Hughes'a teklif yapmalilar.

Benim dusuncem her zaman uzun vadeyi onemsedigim icin Mark Pasa'nin daha mantikli oldugudur.