Trabzon'a Gelir mi Ki?

Türkiye basınında çıkan ''Trabzonspor'un Ki Sung-yong ilgisi'' etiketli haberler çoğunlukla İskoçya kaynaklı olsa da sözkonusu haberi yapan İskoç'ların olan-bitenden haberdar olması pek olası değil. Konuya ilişkin en net bilgiler Güney Kore medyasında ve kesinlikle spekülasyon değil. Şenol Güneş geçtiğimiz cuma günü Avusturya'nın Innsbruck kentinde oynanan İspanya-Güney Kore hazırlık maçını izlemek için tribündeydi. Devre arası Koreli medya mensupları Şenol Hoca'ya yanaşıyorlar, kısa süre de olsa Korece muhabbet ediyorlar. Hoca açık yürelilikle ''Eğer Celtic olur verirse, ben ve kulübüm Ki'yi aramızda görmek istiyoruz.'' diyor. Öncesinde Şenol Güneş ve Ki Sung-yong transfer meselesini konuşmuşlar, ikisinin de birbirinden haberi var.

Celtic'te belirsizlik sürüyor, orta sahadaki kara deliğe rağmen geçen sezonun ikinci yarısında takıma katılan Ki yeterince forma bulamadı. Eğer yeni sezonda da formayı alamayacaksa yazık olur, böylesi bir yeteneğin zaman kaybetmemesi gerek. Bu durumda yeni bir kapı açılıyor ve elde ettiği pek çok şeyi borçlu olduğu adam Şenol Güneş, Ki'nin önüne yine kazan-kazan görünümlü bir yol çiziyor. Trabzon'a 1 yıllık kiralık kontratla gelmesi için ortam ve şartlar yeterince uygun, ama önemli olan Celtic'in, Neil Lennon'ın ya da yeni gelecek hocanın ne düşündüğü. Bir diğer problem de Dünya Kupası. Bu iş eğer Dünya Kupası'na kadar neticelenmezse, Ki'nin talipleri dört bir yandan Celtic'in etrafını saracak ya da Ki mutlaka Celtic'te formanın sahibi olacak. Ben artık Ki'yi uzun uzun anlatmayacağım, sırf onu izlemek için takip ettiğim maçların sayısını unuttum. Kısa zaman sonra tüm dünya onu tanıyacak. Olur da bu iş gerçekleşirse Trabzonsporlu'lar için Güney Kore maçlarını takip etmek büyük bir keyfe dönüşecektir. Tüm dünyayı kıskandırabilirler. Öte yandan bu transferin turnuva sonrasında gerçekleşme olasılığı, maalesef Ki'nin sahada kendisine güvenenleri utandırmasına bağlı! Bu da zor.

Bu blogda yaklaşık 1.5 yıl önce adı anılmaya başlanmış bir oyuncu, görme yetisine sahip herkes ondaki saf yeteneğin farkına varabilir. Ben adını sürekli Ki Sung-yueng olarak anmıştım, lakin Korece'den romanizasyon yapılırken farklı değerlendirmeler olabiliyor. FIFA listesinde Ki Sung-yueng deniyor, Celtic kulübü ise oyuncusunu Ki Sung-yong olarak tanıtıyor... gibi. Aynı kişi olduğu bilinsin, gerisi önemli değil. Uzun süre Avustralya'da yaşamış bir oyuncu, dil ve yemek problemi yok sayılır. Kendisine yardımcı olacak, halinden anlayacak birine ihtiyacı var. ''Ki Sung-yong, Selçuk İnan'la Gustavo Colman'ı tek vücutta toplamış, henüz 21 yaşında bir orta saha oyuncusudur'' diyeyim, belki benim heyecanım böylelikle daha kolay anlaşılır. Eğer Celtic olur verirse Trabzonspor için muhteşem transfer olur, ben de her gün Ki'yle ilgili maillere ayrı ayrı cevap vermek yerine blogda yeni gözağrım Gu Ja-cheol'den bahsetmeye başlarım!

5 Ay Sonra Celtic'te
Ki Sung-yueng

Noat Samisa

07.06.2010

8 yorum:

Cezasahasi dedi ki...

Dört gözle bu transferin sonuçlanmasını bekliyorum. Gerçekten de Heyecan verici bir transfer olur!

Quaresma7 dedi ki...

Şahsı tanımıyorum ama sen deyince heyecanlandım. :)

Ayrıyeten. Bülent Timurlenk'e sorduğum soru, aldığım cevap.

Noat Samisa'dan bir Rafa ya da David Moyes olmaz mı?

Olur ama baskıyı kaldıramaz o:)

Ne dersin? :)

QuaresmA dedi ki...

Gabric, Yattara, Alanzinho, Burak Yılmaz, Engin Baytar, bir de gelirse Ki. Bu kadar kanat özellikli kaliteli oyuncuyla kadroyu şişirmek ne kadar doğru ?

Ice-Man dedi ki...

Dilerim "Ki Sung Yueng Trabzonspor'da!" başlığıyla yazacağınız yazıyı da keyifle okumak nasip olur bizlere.

Noat Samisa dedi ki...

Quaresma7,

Haha :)

Benden olsa olsa rafadan yumurta olur. Ya da şimdi olmuyor ama, ileride iyi yoğurt bulursanız cacık da olabilir. :)

Fazla iddialı bir soru olmuş. Bir ara cevabın mealini kendisine sorarız. :)

Quaresma,

Ki Sung-yong kenarlarda oynayabilecek bir oyuncu değil.

sozcelykk dedi ki...

dostum colman + selçuk inan demişsin ikisini toplarsak snejder + - 1 ediyor.

guner dedi ki...

Nasıl takip edebiliyorsun bu futbolcuları?

Noat Samisa dedi ki...

Guner,

Ağırlıklı olarak banttan maç kayıtları, zaman zaman da internet üzerinden canlı.

Sozcelykk,

Bence Sneijder etmiyor. İkimizden birimiz işlem hatası yapıyor belli ki, sağlaması Dünya Kupası'nda yapılır.