25'te 8 Kuralı

Bu sezondan itibaren eğer biri ''İngiltere'de yabancı sınırı yok.'' derse dikkate almayınız. Ulusal takımının son iki yıldaki maçlarının 4'te 3'ünde kadroda olmayan bir yabancı futbolcuya çalışma izni verilmemesi uygulaması devam ederken, bu sezondan itibaren kulüpler 21 yaşını aşmış 17 yabancıdan fazlasını kadroda bulunduramayacaklar. Ligin başlamasına çok kısa süre kalmasına rağmen İngiliz takımlarının transferde epey sakin olmasının esas nedeni bu. Birçok kulüp daha fazla yabancı transfer edemez durumdayken yerli oyuncu piyasası da çığrından çıktı. Başta büyük bütçeli kulüpler olmak üzere herkes yeni mali kurallar nedeniyle denk bütçeyi oluşturmaya çalışıyorlar, bu sebepten para saçana rastlanmıyor. Man City'nin dahi hareket alanı kısıtlı. Onlar her şeyden önce James Milner'ın peşindeler. Kadroyu temizlemek için en büyük ihtiyaçları bu transfer ama Aston Villa £30 milyon istiyor. Milner bir sezonda müthiş bir aşama kaybetti, kabul; ama istenen para inanılmaz. (Kimsenin parasında gözümüz yok, ömrümüz boyunca £30 milyonu bir arada görme şansımız da yok. Bu sayıların benim için anlamı istatistiktir.)

Takımlar transfer sezonu sonunda federasyona tıpkı Şampiyonlar Ligi'nde olduğu gibi 25'er kişilik liste verecekler. Takımların yarım sezonda kullanabilecekleri oyuncu sayısı böylece sınırlanacak. Bu listede 21 yaş üstü oyuncular bulunacak ve bunların en fazla 17'si yabancı olacak. Elbette global dünya ortamında ''yabancı'' kelimesinin anlamı farklı. 21 yaşından önce en az üç yılını İngiltere'de ve Galler'de geçiren futbolcular Premier League için home-grown, yani yerli malı anlamına geliyor. 21 yaşından küçük oyuncular içinse yerli ya da yabancı olması farketmeksizin isim bildirmeye gerek yok, fakat yakın zamanda gelecek olan 18 yaş altı transfer yasağıyla yeni Fabregas'ların önü kapanacak. Bu sayede ulusal takımın daha geniş ve daha nitelikli oyuncu portfoyüne sahip olması hedefleniyor.

Dün İngiltere'nin tarihindeki ilk ve tek Dünya Kupası'nı kazanmasının 44. yıldönmüydü. Bu tip değişikliklerle 2018'de İngiltere'de düzenlemeyi umdukları Dünya Kupası öncesinde bu sefer gerçekten başka olmayı umuyorlar. Eğer yerli oyuncu sayısı ve niteliğinde kısa zamanda beklenen gelişme sağlanmazsa 25te 8'i artıracaklar. Bu uğurda ''Her akademi, yalnızca tesislerine 90 dakika yakınlıktaki yerleşim birimlerinden oyuncu tarasın.'' bile demişlerdi. Dönemin Sunderland menajeri Roy Keane ''Biz kıyıdayız, dört yönden ikisi deniz. Galiba denizden futbolcu bulmamızı istiyorlar, ama biz burada hava güzel olmazsa balığa çıkamıyoruz.'' demişti. Tüm bu çaba 2018 için, ama eğer turnuvalarda başarı bekleniyorsa hepsinden önce Akademi'lerdeki tek tip oyuncu yetiştirme fikri değişmeli.

Noat Samisa

31.07.2010

8 yorum:

extensor dedi ki...

Bu 25 - 8 Şampiyonlar liginde de var diye biliyorum. Avrupa liginde var mı bilmiyorum ama...
Şimdi lige de getirmişler iyi olmuş.
Kadrolar buna göre kurulur hiç değilse.

Levent Kömürkara dedi ki...

Uefa'nın birkaç yıldır mevcut olan 17+ kuralını daha yeni uygulamaları City gibi takımları zorda bıraktı. Geçen sene, Uefa'ya liste verilirken Liverpoollular forumlarında Daniel Pacheco üzerinden aynı olayı tartışmıştılar. İşin içinden de bir türlü çıkamadılar hala da çıktıklarını tahmin etmiyorum. Benitez'in 3-4 gereksiz transferinden kurtulmak zorundalar.
Bu iş para babalarının önünü bir nebze tıkar mı? Yoksa Bayern edasıyla sivrileni takımlarına çekerler mi bilinmez ama emin olduğum tek şey hangi ikisi olursa olsun ortadirek takımların işine gelecektir bu değişim.

eralp dedi ki...

Merhaba,
Fabregas İngiltere'ye 16 yaşında gelmişti ve şu an hg statüsünde olmalı. Bunu siz de biliyorsunuzdur; amacım yeni CF ların önü kesildi derken neyi kastettiğinizi anlamak. Kulüplerin dışarıdaki gözlerinin, artık daha çok içeriye yönelmesiyle bu tip keşiflerin azalacağını mı düşünüyorsunuz, ben mi uykudan bir şey anlayamıyorum :)

Surrealist Adam dedi ki...

M.City'de bu para, İngilizler'de bu kafa oldukça, çok zor işler bu kural, ama mantıklı.

Noat Samisa dedi ki...

Extensor,

Evet, çıkış noktası Şampiyonlar Ligi'ndeki benzer UEFA kuralı.

Levent Kömürkaya,

Benitez'in geçen yıllarda ''ya Barry ya da hiç'' demesi, bana göre sezonun büyük bölümünde kötü oynayan Glen Johnson'a daha önemli öncelikler varken eşek yükü para verilmesi hep bu kuralın ayak sesleri nedeniyleydi.

Kesinlikle, dengeli kadrosu olan takımlar ve Aston Villa gibi iskeleti İngiliz üzerine kurulu takımlar çok faydasını görecekler.

Eralp,

Fabregas ve onun gibilerde sorun yok, ama artık 16 yaşındaki bir yabancı üç yıl aşağıda geçirmeden Premier League'de oynayamayacak.

mre dedi ki...

@Noat Samisa
Ben sizin dediginiz gibi anlamadim kurali. 21 yas alti oyuncular icin bu kural gecerli olmadigina gore 17-18 yasindaki oyuncular oynayabilecekler.ancak 21 yasina girdigi andan itibaren bu kural kapsamina girecekler. Yani 16 yasinda adami alinca 5 yil sorun yok, sonrasinda zaten hg olacak yine sorun yok!

Noat Samisa dedi ki...

Mre,

Açıkladığım konuyu yanlış muhakeme etmem ilginç olmuş gerçekten. :)

Şunu düzeltelim öyleyse: 21 yaş altı için homegrown ya da yabancı olma koşulu yok. Fabregas'ların bitmesi ise bununla değil, yakında gelecek olan U-18 transfer yasağıyla alakalı.

Bende frekanslar karışmış o ara, başta soruyu soran Eralp olmak üzere kusura bakmayınız.

Uyarı için çok teşekkürler mre. :)

Noat Samisa dedi ki...

>>>Yazıda da düzeltme yapıldı.