Tomas Sivok'un Sol Dizi

Bugün Beşiktaş'ın kalesi için ''acaba hangisi oynasa iyi olur?'' diyebilirsiniz. Ferrari mi, Zapo mu sorusu zaten haftalardır soruluyor, Toraman'ın nerede oynayacağı hala belirsiz. Sol kenar adamı Quaresma olan takımın sağ beki Erhan olur mu, sol bekte İsmail oynamalı da denebilir. Orta saha zaten kangren, ne olacağını zaman gösterecek. Sağ kenar belirsiz, forvette Nihat son maçta sallandı. Bobo'nun da yerine güya adam bakılıyor. Şu takımda hakkında sual olunmayan bir kişi vardı, artık o da yok. İdmanların en eğlenceli çalışması olan 5'e 2'ye kendini biraz fazla kaptırınca sol diz bağlarını koparan Tomas Sivok, (en az) sezonun ilk yarısını kapatmış. Udinese'deyken adı Milan'la anıldığı sırada yaşadığı sakatlık bugünkünün aynısıydı. Bıçak gören diz yeniden arıza çıkardı, korkarım bu durum beraberinde yeni sorunları da getirecektir. Umarım vücudunu kısa zamanda yeniden tam randımanlı şekilde kullanmaya başlar ve bu sayede sezonun ikinci yarısında yeniden birlikte olabiliriz.

Beşiktaş bugün bir kriz yaşıyor. Takımın en önemli oyuncularından biri en az 5 ay futbol oynayamayacak ve yerini mevcut kadro içerisinden doldurmak mümkün değil. Zapo ve Ferrari şu durumda Sivok'un işini yapamazlar. Toraman benzer tarzda bir stoper olsa da kalibresi düşük, ancak sezon içerisinde iş başa düştüğünde durumu kotarır. Ayrıca Toraman stoperde oynadıkça sağ bekte de sıkıntı oluşuyor ve optimum yapıdan sapılıyor. Bu kriz anında normalde yapılması gereken acilen bir yeni stoper aramaya başlamak olmalı. Aksi halde orta sahadan çok daha büyük bir sıkıntı savunma tandeminde oluşabilir ve Beşiktaş Toraman-Zan'dan oluşan savunma tandemi günlerine kanserojen bir dönüş yapabilir. Ama sanıyorum ki bu sakatlık, Fink'in gidiş biletinin tescili, oyunu bir bütün olarak göremeyenlerce yapılan transfer hovardalığının sezon sonunda hayal kırıklığı olarak sonuçlanmasının habercisi olarak kalacak ve bizler Zapo ve Toraman'ın kendilerini aşacaklarını günü beklemeye mahkum edileceğiz.

Noat Samisa

04.08.2010

11 yorum:

Batistuta35 dedi ki...

Şu adanadan alınan adamın lafı neden hiç geçmiyor ki?

hmm dedi ki...

acikcasi hic 90 dakika izlemedim ama okuduklarima ve izleyenlerin yorumlarina gore ersan stil olarak sivok la benzesiyor. tabi ki kalitesini bilemiyorum kotarabilir o pozisyonu belki.

aydin dedi ki...

Enseyi karartma Noat! Her işte bir hayır vardır. Bkz. http://bit.ly/938rq6

Noat Samisa dedi ki...

Batistuta35,

Ben kendisini yalnızca 1 kez canlı izledim ve takıma dördüncü stoper alternatifi olarak transfer edildi. Sivok ise sezon boyu 40 maçtan fazla oynayacak, her maç güveneceğimiz bir oyuncuydu. Ersan ne kadar iyi olursa olsun, bu ihtiyacı cevap verebilmesi çok uçuk bir olasılık.


Hmm,

Stil olarak bahsettiğim gibi Toraman da benzeşiyor ama Toraman her maç stopere yazılırsa sorun çözülmez, aksine büyür. Ersan'ın reputasyonunun çok çok üzerinde bir oyuncu olması halinde bir şeyler değişebilir, ama şu anki izlenim Ersan'ın stoperde iki eksik olduğunda durumu kotaracak dördüncü isim olduğu.


Aydın,

17 yaşındaki bir kanat adamında görünür yetenek belirgindir, formayı alır. Ama 17 yaşındaki stoper Atınç'ın yolu epey uzun, işi çok zor. Şu durumda oynarsa harcanır, yazık olur.

ercan dedi ki...

Gerçekten de takımda yeri hakkında sual olunmayan tek adamdı. Büyük geçmiş olsun :(

6 ay sonra geri dönmesinden ziyade nasıl geri döneceği de önemli. İnşallah formunu yakalayabilir.

Ocak ayına kadar sözleşmesini dondururuz. Ocakta Bobo Türk statüsüne geçince Sivok da yerini bulur.

Otlakçı Ercan yarın yine yeni açıkta ;)

geloraptor dedi ki...

Benim korkum şimdi Sivok'un sözleşmesi dondurulacak, Fink ve bir Holosko ya da Delgado'dan biri de gönderilip Robinho'nun kiralanması. Halbuki Fink de kalsa Delgado gitse ne güzel olur.

BJK4EVER dedi ki...

Sivok'un yerini dolduracak kisi Toraman'dir yine, Zapo'yu yeterli olarak gormuyorum. Toraman da ya cok iyi oynuyor, formda oluyor, ya da cok kotu olup inanilmaz basit hatalar yapiyor, hic ortasi yok. Ben acikcasi Toraman'i sezon basinda sagbek ya da onlibero olarak dusunmustum, ama goruldu ki Schuster Toraman+yabanci stoper dusunuyor, yani Toraman buyuk ihtimal stoperde oynayacak, yanindaki isim de bence bu aksamdan sonra netlik kazanir. Herseye ragmen Ferrari+Toraman lig icin yeterlidir, Avrupa icin ise bir bakmak lazim, ama gruplari bunlar ile de cikmamiz gerekiyor (eski statu yok, tirt takimlar gelecek). Ama bu sakatliktan sonra Fink'in (ve haliyle Ferrari'nin) kalmasi kesinlesmistir insallah.

emireri dedi ki...

bence zapo-ferrari ikilisi mevcut sorunu giderebilecek durumda ve hemen telaş yapmaya gerek yok. sivok'un sakatlanması belki de büyük bir yanlış yapıp ferrari gibi bir adamı takımdan uzaklaştırmamızın önüne geçmiş olacaktır. çok övdüğümüz sivok bence pimi çekilmiş el bombası gibiydi savunmada, ne zaman ne yapacağı belli olmayan ve sıklıkla hata yapan, yerini kaybeden cinsten bir defans adamıydı. herkesin fikri kendine ama, sivok-zapo, sivok-ferrari ikililerinden sonra ferrari-zapo ikilisininde bu ligin oldukça üzerinde bir ikili olacağını öngörmek pekte zor olmasa gerek. fink ideal bir ortasaha oyuncusu olabilir ama aynı ortasahada fink ve quaresmanın yanyana oynaması pekte mantıklı değil gibi. kabul ediyorum fink oyunun defans bölümünde oldukça başarılı bir adam ancak geçen yılki kısır beşiktaşın ortaya çıkmasınında en büyük nedenidir. ortasahada o bölgede biraz daha insiyatif alabilecek bir oyuncu düşünmemiz şart. yerli piyasasında böyle bir oyuncu bulmamız ise imkansız gibi görünüyor.. spekülasyonlar aurelio üzerine ama yaşı dolayısıyla ne kadar iş yapar tartışılır. 30 yaşındaki ernst, 33 yaşındaki guti ve 32 yaşındaki aurelio bizi ne kadar taşır? oldu olacak koca yusufta solda oynasın! orta sahadaki yetenek zaafiyeti aynen devam ediyor bence..

ercan dedi ki...

Sivok'un sözleşme donduruldu. Ocakta Bobo Türk statüsüne geçince Sivok'a da kolayca yer açılmış olur.

tari dedi ki...

sivok'u çok abarttığını düşünüyorum noat. olması gereken ikili ferrari-toraman'dı. onlar olacaktı ama bugün toraman sakatlanınca bu ihtimal de en azından belli bir süre ortadan kalktı.

ben, sivok'un bir stoper için çok yumuşak ve çok mevkiisinin özelliklerinden uzak olduğunu düşünüyorum. zaten gelirken de ön libero olarak gelmişti.

beşiktaş için bence hayırlı bir sakatlıktı ama bugün toraman sakatlanınca kötü oldu.

aydin dedi ki...

Her işte hala bir hayır vardır :) Bkz. http://bit.ly/938rq6