Japonya'nın Paraguay'a GolüJaponya milli takımı, 2010 Dünya Kupası ikinci turunda penaltı atışları sonucu mağlup olduğu Paraguay'ı geçtiğimiz hafta sonu oynadıkları özel maçta 1-0 yenerek DK'nın dostane rövanşını aldı. Galibiyet golü Dortmund'un yaz aylarında, bu sene J-League'e yükselen Cereze Osaka'dan transfer ettiği Shinji Kagawa'dan geldi, daha doğrusu bu golde topa son dokunan mavi formalı oydu!

Golün videosu yukarıda. Önce pasları izledim. 6 farklı oyuncu kendi aralarında 11 pas yapıyorlar ve sonucu gol oluyor. Sonra pas trafiğine katılmayan oyuncuları izledim. Sağ beki pasif hale getiren boş koşu, santraforların geriye gelerek açtığı alanlar; kadrajdaki dokuz Paraguay'lının ısrarla kapattığı pas kanalları ve boş alan bırakmama çabası harika. En özel kare ise son pastan önceki savunmanın yerleşimi. Savunma dörtlüsünün arasını açmak, savunma hattı ile orta sahayı birbirinin içine geçirmek için yaklaşık yarım dakika takımca uğraştı Japonya. Kagawa öncesinde çok uğraştı ve son vuruşu yaptı, ama bundan önemlisi gol yaratacak koşulları oluşturmak için sahte koşular yaptılar, paslaştılar, alan boşalttılar. Oyun oynadılar. Futbol sahası haricinde başka hiçbir yerde, hayatın başka hiçbir alanında görülemeyecek olan meşru bir oyun. İnsanlar bu oyunlar için bugün tribünsüz sahalarda, tel örgülerin arkasından yeşil çim üzerinde olan-bitenin toplamını çıplak gözle takip ediyorlar. Her an bir sürprizin olma ihtimali değil, sahada sürekli toplu bir hareketlenmenin, senkronizasyonun varlığı futbolu kitleler için bu denli çekici kılıyor olmalı.

Takeshi Okada'nın istifasının ardından Japonya'nın yeni hocası Alberto Zaccheroni oldu. En son kısa bir süre Juventus'ta çalışmış, Fulham'a elenerek geçici görevi sürdürme şansını çöpe atmıştı. İtalya'yı baştan sona gezdikten sonra ilk kez ulusal takım çalıştırmaya karar verdi. Bu gol atıldığında tribündeydi, birkaç maç daha takımı uzaktan izleyecek. Alamet-i farikası 3.4.3 şablonudur, tempolu ve çevik kanat beklerine sahip Japonya ile bu düzeni kurması zor görünmüyor.

Noat Samisa

06.09.2010

3 yorum:

Crow dedi ki...

bu kadar taktiksel bir gol bile son karede teknik oyuncunun killer pass'ına ihtiyaç duymuyor mu ama?

Noat Samisa dedi ki...

Crow,

Elbette, bunu gözardı edemeyiz. Fakat Kengo Nakamura'nın pası, oluşan koşulların sonucunda kolaylaşıyor. Bir Hagi, Alex, del Piero, Zidane üstün yaratıcılığı değil bu. Yerden, göz ucuyla solundan hareketlendiğini gördüğü takım arkadaşına ayak içiyle basit sayılabilecek bir pas veriyor. Tabii nispeten basit, golün kompleks hali bambaşka.

Cruyff'un ''mükemmel gol'' tanımına bakarsak, boş kaleye atılan golden bahseder. Yani o denli ahenkli şekilde paslaşılıyor ve alanlar boşlatılıyor, pas kanalları açılıyor ki, en sonunda kale de boş kalıyor. Bunu bu gole uyarlayabiliriz. Son pastan önce Keisuke Honda'nın boş koşusu en az asist kadar değerli bana göre.

shelbyl dedi ki...

Inanilmaz uyutmuslar Paraguay'i. O kadar bozuluyor ki konstanrasyonlari, Kagawa adeta suzuluyor iceri uc kisi arasindan, sorumlu olduklari alanlar karman corman olmus halde.