Frederic Antonetti

Fransa Ligue 1'da piramit, bu sezon başı yine tersyüz oldu. Düşük bütçeli, altyapısıyla yükselen eskinin şampiyonları, yakın dönemin büyük bütçeli kulüplerini alaşağı ettiler. Lyon, Bordeaux, Marseille ve Auxerre bir süre düşme hattında kaldılar, sırayla yukarı tırmanmaya başlasalar da Lyon henüz düşme hattının yalnızca bir sıra üzerinde. Bir süre St. Etienne'in lider götürdüğü puan tablosu, şimdilerde en tepede Rennes'i taşıyor. Milli maç arasından önceki hafta bir başka hızlı başlayan takım olan Toulouse'u Route de Lorient'da 3-1 mağlup ettiler ve 40 yıl aradan sonra Fransa'nın zirve liginin en tepesine kuruldular. Ama bu sürpriz çıkış, birisini tatmin etmemiş:

Toulouse maçının ilk yarım saati geçilirken 0-0'lık skoru ve oyunu beğenmeyen bir taraftar, takımın hocası Frederic Antonetti'ye sallamaya başlamış. Kulübenin arkasındaki tribünde sahaya yakın koltuklardan birinde oturan bu adam, küfürü de ödediği bilet parasına dahil etmeye kalkınca kulübesinde oturmakta olan Antonetti ayağa kalkmış, arkasını dönmüş ve adama saydırmış: ''Ortaya çıksana s** k***? Çık ortaya! Hey, koca s**! Ödediğin bilet parasıyla her hakkı satın aldığını sanıyorsun değil mi? Görüşeceğiz! Çık ortaya s** k***!''

Antonetti maçtan sonra kimseden özür dilemedi, yalnızca sözlerinin biraz vulgar olduğunu kabul etti. L'Equipe'e verdiği ''Bunu yapan her zaman aynı adam ve bir tokadı hakediyor. Stada yalnızca bunun için geliyor, beni koca s** olarak çağırıyor. Her zaman aynı yerde, üç sıra arkamda. Tüm bunları yapmak için para ödediğini söylüyor. Ona ödediği bilet parasının tüm hakları satın almadığını söyledim. Yumruğumu yüzüne koymak istiyorum, bunu gerçekten hakediyor. Hasta biri.'' demeci, maçtaki tutumunun devamı sayılabilir.

Antonetti en son Nice'de çalıştı. Öncesinde Bastia'nın kadrolu hocasıydı, sürekli git-gel'ler yapmıştı. Kaydadeğer bir başarısı olmasa da gittiği her yerde oyuncu yetiştirdi. Kısa bir Japonya macerası da olmuş, bunu yapmaya karar verirken Wenger'den etkilendiğini itiraf ediyor. Öte yandan saha kenarındaki tavırlarıyla bir fenomen. Sürekli kendi oyuncularıyla, rakip antrenörle, hakemle, basınla ve tribünle didişiyor. Saha kenarında fırlattığı su şişeleri, yardımcılarını azarlaması, ağzının bir an boş durmaması onun ve takımlarının daha dikkatle izlenmesini sağlıyor. Bugün Rennes'le ulaştığı nokta onun için bir ilk. Sezon başında forvetlerinden Jimmy Briand'ı Lyon'a, santrafor Asamoah Gyan'ı Sunderland'e satan; Moussa Sow'u da Monaco'ya gönderen; son 15 yılda en iyi lig derecesi 4.'lük olan bu takım için işler daha ne kadar iyi gidebilir ki?

Halihazırda yalnızca bir santraforları var, sezon başında Montpeiller'den aldıkları Victor Hugo Montano. Kolombiyalı santrafor da son Toulouse maçında sakatlanınca Antonetti'nin korktuğu başına geldi. Daha önce ''tek santraforla bu ligi bitiremeyiz'' demişti, ama Gyan'ın transferini geç bitmesi nedeniyle uygun bir alternatif bulamadılar. Montano'nun yokluğunda zordalar, pazar günkü Lens deplasmanının oyun planı geçmişten mutlaka farklı olmak zorunda. Antonetti'nin ilk hedefi Mevlüt Erdinç. Geçtiğimiz hafta ''Eğer Mevlüt bize gelmek isterse onu bizzat arabamla alabilirim.'' demişti. Rennes'in kasası dolu sayılır, Gyan'dan kazandıklarından fazlasını transfere harcamadılar. PSG'nin Mevlüt'ü satmayı düşünmediği biliniyor, ama eğer Rennes ısrarcı olursa istenen bedel 20 milyon avro olacakmış. Rennes'in bu paraya transfer yapması tarihte görülmüş bir şey olmadığından diğer alternatiflere yönelecekler.

Rennes'in sadece hücumda değil, her bölgede sınırlı alternatifi var. Sezon sonuna kadar zirve yarışını sürdürmeleri mümkün görünmese de sonuna kadar savaşacaklar. Antonetti çok farklı bir figür ve bu çıkışta en büyük payı olan isim. Korsika'lı hoca da futbolculuk geçmişi zayıf hocalar grubunun işini ego patlamalarıyla yapan üyelerinden biri. Tribüne futbolcularına ve hocasına küfretmek için gelenler ise dünyanın her yerinde var ve aynı hastalığa tutulmuş durumdalar. ''Para veriyorum, oynasanıza lan'' düşüncesinin başı her görüldüğünde ezilmeli ve şu düstur bilinmeli: Maçlar ''taraftar geliyor'' diye oynanmıyor, insanlar izlemeye değer bir futbol maçı olduğu için stadyumlara toplanıyorlar.

Kaynaklar: LeMensuel, FFT, James Horncastle


Noat Samisa

15.10.2010

Hiç yorum yok: