Yeni Mehmet Topuz

Mehmet Topuz'u nasıl biliriz? Ertuğrul Sağlam, onu zaman zaman orta ikilide, zaman zaman da sağ kenarda görevlendirirdi. Orta sahada mücadeleciliği, top tekniği ve şut becerisiyle parlıyordu. Formuyla milli takıma yükseldi, 2006 yazında Almanya kampındaki hazırlık maçlarında sağ bek oynadı. Sonraları Gökhan Ünal'ın arkasındaki ikinci oyuncuydu. Yıllar ilerledikçe Kayserispor formasını giydiği maçların sayısı (son üç yıl: 53, 44 ve 37) azaldı, buna rağmen gol sayısı (son üç yıl: 10, 13 ve 14) arttı. Gitgide rakip kaleye ve ''hücum oyuncusu'' etiketine yaklaştı. Fenerbahçe'deki ilk sezonunda Daum tarafından sıklıkla sağ kenarda görevlendirildi. Sezonun ikinci yarısında beş orta saha oyuncusuyla ''1-0 takımı''na dönüşen Fenerbahçe'nin önemli taktik elemanlarında biriydi. Sezon bittiğinde 34 maç oynamıştı, ama attığı gol sayısı yalnızca 3'tü. Başkalaşıyordu, ama dün akşam daha başka bir Mehmet Topuz izledim. Konyaspor deplasmanında savunma önünde görevlendirilmişti ve baştan sona çok başarılı bir oyun ortaya koydu.

Geçtiğimiz yaz başında, henüz Stoch yeni transfer edilmişken Fenerbahçe'ye ilişkin bir sezon değerlendirmesi yazmıştım. (Yazının devamını daha iyi anlamlandırmak için bu değerlendirmenin en azından sonuç bölümünün okunması tavsiye olunur) Sol kenar Özer ve sağ kenar Topuz tercihleri, Daum'un sonradan oluşturduğu kazanma yolunun önemli parçalarıydı. Ama bu iki oyuncu, görev tanımlarıyla örtüşen bir futbol oynamıyorlardı. Topla kurdukları münasebet samimiydi; fakat dribling yetisi yok, dikine ve çapraz koşular zayıf, hızlı değiller... aslen kenar oyuncusu olmamalarına yönelik daha pek çok sebep sayılabilirdi. Takımın pas trafiğine katkı yapıyorlar, tempoyu ayarlamaya yardımcı olup, ''defansif kanat'' olarak tanımlanabilecek işler yapıyorlardı. Aykut Kocaman'ın transfer stratejisi de bu durum/sorun üzerineydi. Kanatlar yenilendi, orta saha oyuncularının yerine sola ters ayaklı yaratıcı kenar adamı (Stoch), sağa da dikine ve çapraz koşular yapabilen uzak forvet (Dia) konuldu. Özer ve Topuz rotasyonda ikinci sıraya düştüler ve bu ikilinin orta saha rotasyonuna girmeleri için uygun zemin oluştu.
Dün kadrolar açıklandığında Alex'in yokluğuna dayanarak Topuz - Emre - Özer'den oluşan orta saha üçlüsünü bekledim, ama Aykut Kocaman başka bir sürpriz yaptı. Özer'e Alex rolünü verdiği 4.2.3.1'i sahaya sürdü, bir bakıma sezon başındaki radikal 4.3.3 fikrini (Alex'le arasını daha fazla açmadan) revize ettiği kesinleşmişti. Esas sürpriz ise orta ikilideydi, Mehmet Topuz daha önce hiç bir maçın A planında olmadığı şekilde derinde oynuyordu. Savunma önünde ilk topları kullandı, maç boyu Emre'ye göre daha geride pozisyon aldı. Performansıyla bana göre maçın yıldızıydı. Sert Konyaspor orta sahasına karşı ayakta kaldı, çok sayıda ikili mücadele kazandı. Olumlu toplar kullandı, özellikle Semih'in alanını boşlattığı Dia'ya attığı paslar sürekli tehlike yarattı.

Mehmet Topuz'un savunma önünde yarattığı farklılık önemli. Fiziği, azmi ve mücadele gücü dün oynadığı mevkinin kriterlerine uyuyor. Fundamental zayıflığı biliniyor, fakat ligimizde oyuncuyu en iyi parlatan bölge orası. (Bu hususta Neden Bursaspor? 4-2-3-1 Zirve Yolu yazısındaki pek çok veri ve isim bize yardımcı olabilir) Bir sezon İbrahim Dağaşan, bir sezon Hüseyin Çimşir'in ışıldadığı ligimizde belli bir seviyenin üzerindeki orta saha adamları kolay bulunuyorlar. Oyunu 4.2.3.1 üzerinden oynamayı seçen büyük bütçeli takımların ortaya mutlaka bir yaratıcılık fazlası koyması gerekiyor. Geçen sezonun gösterdikleri ışığında şunu söyleyebilirim ki, Cristian ve Selçuk sezonun genelinde bu farkı yaratabilecek düzeyde değiller. Öte yandan durağan Fenerbahçe oyununun bana göre en büyük sebebi, savunma-hücum geçişlerindeki hantallıktı. Kaybedilen topların geri kazanılması ve kazanılan topların çabuk ve doğru kullanılmasındaki sorunlar, temposuzluğun tümörüydü. İlkini oyun merkezinin ileri taşınması çözebilirken, ikincisinde ''Yeni Mehmet Topuz'' etkili olabilir. Daha geniş çerçevede Topuz - Emre orta sahası, geriden çıkan topları daha efektif şekilde kullanarak oyun merkezini ileriye taşımaya çalışan Fenerbahçe'ye önemli bir katkı yapabilir. Ayrıca Cristian'ın artık bavulunu topladığı, Selçuk'un da sakat olduğu şu günlerde çok daha özel bir oyuncu olan Emre'nin alışık olduğu görevde oynamasını sağlayarak Fenerbahçe'yi güçlü kılabilir.

Dün akşamın Fenerbahçe'si bir bölümde yine 6+4 olarak ikiye bölünse de çok daha koheziv ve dengeli bir takım görüntüsündeydi. Daha önceleri savunma yapabilen hücum oyuncusu olan Mehmet Topuz, dün akşam hücuma doğrudan katkıda bulunan defansif orta saha adamı olarak kullanıldı. Bu rol, Fenerbahçe'nin yetenek düzeyi de dikkate alındığında onun için daha uygun. Selçuk'un yokluğu bir şans yarattı ve bu şans, bambaşka kapılar açtı. Futbol sahasındaki en tehlikeli alanın kontrolünü becerebilen bir Mehmet Topuz, Aykut Kocaman'ın ve ulusal takımın X-Faktör'ü olabilir.

Noat Samisa

19.10.2010

10 yorum:

TA dedi ki...

topuz etkiliydi. ama aykut kocamanın imdadına bence özerin sakatlığı yetişti.her şerde bir hayır vardır derler.semihin girişi oyunu pozitif anlamda çok değiştirdi.

modern futbolun tekrar 4-4-2 ye evrileceğini düşünüyorum ileride.

manu 4-4-2 ye dönmüş durumda.çok gol yiyor şimdilik ama bu sorunu halledeceklerdir.
bu sene manu berbatov-rooney yada berbatov-hernandez ile oynuyor.

fenerbahçeninde niang-semih ile oynaması oldukça mantıklı.semihin oynaması diğer hücumcularında efektifliğini sağlıyor.

bence bu maçta farkı yaratan topuzdan daha çok semihtir.elbette topuzda iyi oynadı lakin fark yaratan kesinlikle semihti.

real sosyadad nihat-kovacavic ikilisi ile çok iyi işler yapmıştı.son haftaya kadar şampiyonluğu kovaladılar.orta sahalarında da x.alonso vardı tabi.

kanatların çalışması modern futbolun olmazsa olmazıdır.stoch ile dia ile iyi kanat akınları yaptılar.bunlara bazen caner ile gökhan gibi beklerde eklenince hücumsal verimlilik yükseldi.

bu kadroda alex yoksa özer var demek oldukça yanlış bir durumdur.

aykut kocaman bu 4-4-2 yi devam ettirirse bence tutulması zor takım olur fenerbahçe.zaman gösterecek.

maria lopez garcia dedi ki...

Tamamen katılıyorum. Sezon basinda Aykut Kocaman'dan beklemistim bu hareketi ama insallah devam eder.

VendettA dedi ki...

Topuz'un dünkü oyunu beni gerçekten çok ümitlendirdi gelecek adına. Sağ kenardaki performansından daha iyi olacağını düşünüyordum ama bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Topuz'un topu ileri taşıma becerisi sayesinde Emre de hücum özelliklerini daha fazla gösterme imkanı bulacak bu maçta da göründüğü üzere. Selçuk da sakatlanmadan önceki son 1-2 maçta performansını epey artırmıştı bana göre Topuz performansına ulaşamasa da. Sakatlık dönüşü tekrar o seviyeye ulaşacak olursa Cristian olmaksızın bu iki yerli isim o mevkiyi başarılı şekilde idare edebilir.

Bu yorum vesilesiyle de blogunuzu keyifle takip ettiğimi belirteyim. Yazılarınız özellikle taktik anlamda çok doyurucu oluyor.

sıradan biri dedi ki...

çok güzel bir yazı olmuş. Mehmet akşam çok başarılı idi. Umarım kendisini daha çok geliştirir. o bölgede genç, güçlü, istikrarlı bir türk oyuncuya çok ihtiyacımız var.

Noat Samisa dedi ki...

TA,

Alex Ferguson, 2000 yılında Real Madrid'e 3-2 kaybettiği maçtan beri klasik 4-4-2 oynatmıyor. Kendisinin defalarca açıkladığı bir şey bu, eğer iki santrafor oynatıyorsa bunlardan birini mutlaka daha geride, orta saha oyuncusuna baskı yapma göreviyle oynatıyor. Bir diğer deyişle bunu 4-4-1-1 olarak adlandırmak gerekebilir.

Dünkü Özer-Semih değişikliği sonrası Fenerbahçe ise geçen sezonki Bayern Münih'e benziyordu. Muller-Olic ikilisi gibi Niang-Semih de arkalı önlü oynadılar, Muller'in duvar olduğu gibi o işleri Semih yaptı; yani 4-2-3-1'e yakınsanan bir düzen vardı sahada.

Çift santrafor DK 2010'da bugünlerin trendi olmadığını bir kez daha ispatladı. Daha çok santraforsuzluğa gidiş var, ama yakın zamanda pek kolay değil gibi.


Maria Lopez Garcia,

Sakatlık sonucu yapılmış zorunlu bir denemeydi, ama genelde büyük değişimler böyle başlar. Ya işler kötü gidiyordur ya da oyuncu sakattır, zorunluluk vardır. Her yeni icat gibi, futbolda da işler genelde böyle yürür. :)


Vendetta,

Evet, Topuz-Emre ikilisi pek çok açıdan tatminkar duruyor. Haftaya derbide de birlikte oynarlarsa esas test bu maç sayılır ve Topuz o bölgenin 1. adamı olabilir.

Teşekkürler.


Sıradan Biri,

Teşekkürler. Ulusal takımın da Aurelio sonrasında bu bölgede iyi bir oyuncuya ihtiyacı var. O yönden de heyecan vericiydi dünkü Mehmet Topuz.

GÜRAY İŞDAŞ dedi ki...

Selçuk'a acil şifalar diliyorum ama bu sakatlığı umarım takımımızda yeni bir sayfa açmıştır ve bir daha Kendisini de takımda görmeyiz.Sezon başında gidenler gibi,hakettiği yere gider.ASlında Onlarla birlikte giderdi ama Aziz Yıldırım sırf Bjk ve GS'ye birer tane gol attı diye kendisini senelerdir takımda tutuyor.Kendisi 8.senedir Fenerbahçe'de ve Oğuz,Aykut,Rıdvan bile bu kadar Fenerbahçe'de oynamamıştır...

pecuchet dedi ki...

ben kayserispor' da frikik atmaya başladığı sene fark etmiştim; bu adam futbolu gerçekten biliyor, üstelik bir de yaşını önemsemeden öğrendikçe öğrenmeye devam ediyor... bu yüzden iyi oyuncu gerçekten. zeki meki olmasına gerek yok, borges filan da okumasın; ben beklediğim randımanı alıyorum kendisinden :)

ayrıca yazı gerçekten çok güzel olmuş ayrıca tebrikler, oldukça açtı ufkumu.

Noat Samisa dedi ki...

Güray İşdaş,

Selçuk son Beşiktaş derbisinin Fenerbahçe adına en iyi oyuncusuydu. Savunma önünün ikinci alternatifi olarak kalmasında bence sakınca yok.


Pecuchet,

Futbolu bilmek eğer yetenek ise doğru, pek çok özel yeteneği ve güçlü bir fiziği var Topuz'un. Çok da azimli, öğrenmeye açık. Ama temel eksikliği açıkça görülüyor, hatta Daum'un bazı şeyleri en baştan öğretmek zorunda kaldığına dair sözleri vardı. 27 yaşına geldi, bundan sonrası sahadaki yerini doğru belirlemekten geçecektir, kanaatindeyim.

Teşekkürler.

Övünç dedi ki...

Aykut'un düşündüğü 4-3-3'de Fenerbahçe'nin Xavi ve Iniesta'sı olabilir bence Emre-Topuz ikilisi.Seninde belirttiğin gibi golcü bir adam Topuz aslında Iniesta gibi teknik,zarif,zeki değil ve aralara sızamıyor ama ondan güçlü ve uzak mesafe şutları daha etkili.Sağlam bir önlibero ile Fenerbahçe'nin Alex'siz sistemle en az bir 3 senelik geleceği parlak görünüyor.Eğer dedikodular doğru ve Selçuk ile Ceyhun'da Fener'e geçerse efsane olur ..

Noat Samisa dedi ki...

Övünç,

Selçuk ve Ceyhun'un birlikte Fenerbahçe'ye geçmesi, 5 senelik bir dominasyon sağlayabilir. Elde 5 adet yerli üçlü orta saha oyuncusu olacak ve hepsi milli takım seviyesinde. Müthiş.