Benitez Aforizmaları

Rafael Benitez'e bu ara bi' haller oldu, her söylediği olay oluyor. Önce kısaca geçmişe gidelim. Liverpool'dan giderken bir kısım Liverpool taraftarı onu kötü gidişin baş sorumlusu ilan ediyor, bir süredir yaptıkları çağrının cevap bulmasına seviniyorlardı. Fotografı halen Shankly, Paisley, Fagan ve Dalglish'in yanına konuluyor, fakat zaman içinde çifte CL Finali ve mucize şampiyonluğun kredisini kaybetmişti. Takım geçen sezonun ikinci yarısında Chelsea karşısında hiçbir şey oynamadan ağır bir mağlubiyet alınca artık Benitez-Liverpool birlikteliğinin iki tarafa da zarar vermeye başladığı mutlak suretle belli olmuştu. Bu hafta sonu Liverpool yine Chelsea'yle oynuyor, hem de küme düşme hattından yeni kurtulmuş bir takım olarak. Geçenlerde (Everton'a karşı derbi mağlubiyeti sonrası) Benitez'e Liverpool'u sordular, cevaben bu cümleyi sarfetti:

''Bir şişe beyaz sıvı, (olsa olsa) süt olmalıdır.''

İspanya'da böyle derlermiş bu tür durumlarda. Peki ya ''durum'' neydi? Kimse anlamayınca hoca yine üstü kapalı şekilde de olsa açıkladı: ''86 puan alıp ligi ikinci bitirmiştik, ne değişti? Amerikalı'lar geldi, managing director'ı (Purslow) değiştirdiler. Yeni yönetici, hukuk ve basın danışmanını, futbolcuları, doktorları, fitness hocasını ve menajeri; yani her şeyi değiştirdi. Gayet basit. Tek bir şey değişti ve o her şeyi değiştirdi. Bu yüzden, 'bir şişe beyaz sıvı, (olsa olsa) süt olmalıdır.' Kimin suçlu olduğunu (buradan) anlayın.''

Mülayim görünüşlü İspanyol teknik adam, henüz kulübün satışı gerçekleşmeden evvel söyledikleriyle son çare olarak kendisini suçlayanları bertaraf ediyordu. Esas suçlunun aşikar olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Ardından Roy Hodgson saha içine dair konuştu, başta transferler olmak üzere Benitez dönemindeki yanlış kararların bugüne yansımasından bahsetti. Benitez'in cevabı yine en anlaşılmaz şekilde oldu:

''Bazı insanlar şeker dağındaki rahibi göremezler.''

Bu İspanyol deyişinin mecaz anlamı, gerçeği farketmekle ilgiliymiş. Gerçek anlamıyla beyaz şekerlerin içerisinde siyah giyen rahini farketmek kolaydır, fakat bazı insanlar gerçeklerden o denli kaçarlar ki, ''şeker dağındaki rahibi göremezler'' imiş. Kısaca Roy Hodgson'a önce aynaya bakmasını ''İşine bakmalı, geride £300 milyonluk bir kadro ve 13 milli oyuncu bıraktım.'' sözleriyle anlatmaya çalıştı.

Son olarak geçtiğimiz Salı günkü Tottenham mağlubiyeti sonrası Harry Redknapp'in açıklamaları üzerine konuştu. Redknapp'ın ''Geçen gece Inter taktiksel olarak kurnaz mıydı? Gareth Bale'ı sağ bekle teke-tek bırakmak mı? Onu tutabilecek miydi, bilemiyorum. Şaşırdım. Bence Ian Holloway (Blackpool'un hocası) onu iki kişiyle durdurmak isterdi.'' sözleri üzerine:

''Eğer Ferrari'niz varsa ve ben bir Volvo'ya sahipsem, beni geçersiniz. Volvo iyi bir araba, zira o bizim sponsorumuz. Ama Ferrari daha hızlı.''

cümlelerini sarfetti. Bu kez mecaz ya da deyim olmasa da Inter'i Volvo'ya, Bale'ı Ferrari'ye benzeten teşbih epey ilgi çekti. Sorunun Bale'ı tutmakta değil, hücumda olduğunu düşünüyormuş. Yine de Gareth Bale'ın Everton ve Man Utd tarafından durdurulmasına rağmen aynı periyotta oynanan iki Inter maçında da coşması elbette sürpriz değil. Benitez'in devraldığı takım, yani Mourinho'nun Inter'i savunmayı ceza sahasının biraz önünde kuran ve hücumu savunmadan güç alan bir takımdı. Benitez'in takımlarında ise savunma hattı mutlaka orta sahaya yaklaşır ve sürekli direkt paslarla atak düşünür. Liverpool'daki özellikle son dönemde anlayış yönüyle atak yapmak en önde olsa da başka sebeplerden dolayı bunu yapmak mümkün olmamıştı. Bale'ın Inter'e karşı adeta azmasının en büyük sebebi, Inter savunma hattının arkasında bıraktığı geniş boşluk. Bu boşluk üst düzey takımlar için en büyük silahlardan biri, fakat sahada Gareth Bale varsa kabusa dönüşebiliyor.

Benitez'in Inter'le şu sıra ligde lider Lazio'nun arkasında olması da bu geçiş/değişim süreciyle alakalı. Zamanla adaptasyon sağlanacak ve işler yoluna girecektir. Liverpool ise Benitez'in Inter'de yaptığını tersten yaşadı, savunma hattı artık çok daha derinde pozisyon alıyor. Hodgson'ın yolu ve eldeki malzemeye uygun olan bu. Pazar akşamı 18'de, Trabzonspor-Galatasaray maçının öncesinde aperatif niyetine...

7 Kasım Pazar - TSİ 18:00
Liverpool - Chelsea
Noat Samisa

06.11.2010

5 yorum:

Avram dedi ki...

7 Kasim Pazar, bugun 6 Kasim Cumartesi.

Shareef dedi ki...

Peki bu kadar derinde kurulan savunma olası bir Lucas'la başlama yanlışında bizi daha çok savunmaya gömerek Drogba (hiç bir defans oyuncumuz başademez onla bence) ve Anelka'ya at oynatmak için yeterli alan sağlamaz mı? Bir City faciası daha bekleyebilirmiyiz. Birde Konchesky'yi aldığıda bizimkiler ben twitter'dan size sormuştum. İyi şeyler söylemiştiniz ınsua gibi pozisyon hatası yapmaz demiştiniz hala aynı düşüncelerdemisiniz :D

Noat Samisa dedi ki...

Avram,

Düzeltildi.


Shareef,

Taktiksel açıdan bakarsak ber avantaj, peşinde bir dezavantaj getirir; bir dezavantaj da elbet bir avantajı kullanma safhasında oluşur. Önemli olan bunların ortaya çıkacağı ortamlardır. Mesela en iyi savunmacı ödülü sahibi Maicon için White Hart Lane tribünler ''Taxi for Maicon'' diye bağırdılar, böyle bir şey Hodgson'ın takımının sağ beki için bek ihtimal dahlinde değildir.

Yarın Chelsea'nin galibiyeti sürpriz midir ki? Bence biraz daha realist bakmak gerek.

Konchesky konusunda ise ''Insua gibi pozisyon hatası yapmaz'' demiş olduğumu hatırlamıyorum. Daha dengeli bir savunmacı olduğunu ve geçen yıl Fulham'da atakları onun başlattığını söylemiştim. Halen aynı fikirdeyim. Ha, Insua-Konchesky değişiminden çok şey kazandı mı Liverpool? Elbette hayır.

Shareef dedi ki...

Ben siz söylediniz diye hatırlıyorum, olabilir hata insana mahsus. Yarın Chelsea galibiyeti normal sonuç zatende :D ben facia olur diye korkuyorum. Çok yaslandığımızda geriye, Drogba hep yaptığını bir kaç defa yaprsa diye korkuyorum..

Kaan Özaydın dedi ki...

açıklamalara gel. zaytung haberi gibi.. :D :D