MÇİFP Genel Sekreteri Joey Barton

Yokluk içinde ölen ressamlar, kuru ekmeğe muhtaç müzisyenler, iki göz odasında bozuk daktiloyla yazdığı kitaplar ölümünden sonra milyonlar satan yazarlar... hepsinin ellerinden gelen en iyi şey bunlardı. Diego Maradona'nın babasının da elinden gelen son iş, kemik fabrikasında çalışmaktı. Küçük oğlu yüz yıl önce doğsa, muhtemelen o da varoşlarda büyüyen bir çocuk olarak babasının izini takip edecekti, nitekim Arjantin henüz futbolla tanışmamıştı. Elli yıl evvel doğmuş olsa kadim dostu Jorge Cyterszpiler'i tanıyamayacaktı, zira Polanya'lı yahudiler hala vatanlarında yaşıyor olacaklardı. Belki de savaşların dünyasında ancak vardiya aralarındaki maçların aranan adamı olabilecekti.

Joey Barton'ın da bu hayatta elinden gelen tek müsbet iş, futbol oynamaktır. Epeydir en iyi yaptığı işi yapıyordu, sadece iyi futbol oynuyordu ama içindeki uyuyan canavar daha fazla dayanamadı. Hafta içi fikstüründe Newcastle'ın konuğu Blackburn'dü. Maç 1-2 bitti, konuk takım kazandı. Ama daha çok maç içerisinde Morten Gamst Pedersen'e hakemlere çaktırmadan yumruk atan Joey Barton konuşuldu. Guardian da fırsattan istifade Barton'ın sicilini dökmüş ortaya:

Yıl 2004

Şubat - 21 yaşındaki Joey Barton, Man City ile Tottenham arasında oynanan FA Cup 4. tur maçında zirve futboldaki ilk kırmızı kartını gördü.

Nisan - Sunderland maçında kadroda olmadığını öğrenen Barton, hışımla City of Manchester Stadı'nı terketti.

Temmuz - City menajeri Kevin Keegan tarafından sezon öncesinde oynanan Doncaster maçındaki kavga nedeniyle ağır şekilde eleştirildi.

Aralık - Takım arkadaşlarıyla birlikte gittiği Christmas partisinde genç takım arkadaşı Jamie Tandy'nin gözünde sigara söndürdü. Dört haftalık para cezasına çarptırıldı.

Yıl 2005

Mayıs - Liverpool şehir merkezinde kullandığı arabayla 35 yaşındaki bir yayaya çarptı, adamın bacağı kırıldı.

Haziran - Takımın yaz turu kapsamında gidilen Bangkok'ta kaldıkları otelin barında 15 yaşındaki bir Everton taraftarını dövdü. Bu sefer altı haftalık para cezasına çarptırıldı.

Yıl 2006

Eylül - Manchester City'nin Goodison Park'ta elde ettiği 1-1'lik beraberlik sonrası Everton taraftarlarının önünde şortunu indirdi. Merseyside polisi olay el koydu.

Aralık - Joey Barton, kariyerindeki ilk direkt kırmızı kartını gördü.

Yıl 2007

Mart - Liverpool'da bir taksi şöförünü dövdüğü gerekçesiyle tutuklandı.

Mayıs - Takım arkadaşı Ousmane Dabo'yu öldüresiye dövdü, Dabo hastaneden çıkana kadar City'nin idman tesislerine girişi yasaklandı.

Ekim - Dabo olayından dolayı ilk kez mahkeme önüne çıktı.

Kasım - Dickson Etuhu'ya yaptığı gaddar hareket nedeniyle FA tarafından hakkında soruşturma açıldı, ama ceza çıkmadı.

Aralık - Liverpool mağlubiyeti sonrası Newcastle taraftarlarına ''huysuz'' dedi.

Aralık - Liverpool'da bir McDonald's restoranı önünde ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte karıştığı kavga sonucu hakkında dava açıldı.

Yıl 2008

Mayıs - Geçen yılın Aralık ayında karıştığı kavgaya ilişkin aleyhinde açılan dava sonuçlandı. Joey Barton, 6 ay hapse mahkum edildi.

Haziran - Ousmane Dabo olayından dolayı 4 ay ceza aldı. Bu ceza sonradan 200 saat kamu görevine ve para cezasına çevrildi. Barton, cezası müddetince çöp taşıdı, kaldırım tamir etti.

Eylül - Dabo'yu dövdüğü gerekçesiyle FA tarafından 12 maç ve £25K cezaya çarptırıldı.

Yıl 2009

Mayıs - Hapishane günleri ve rehabilitasyon dönemini geride bıraktıktan sonra sahalara döndü, fakat kısa bir süre sonra sakatlandı. Onun yokluğunda Newcastle düşme hattına geriledi, dönüşü dört gözle beklenir oldu. Sakatlık dönüşü çıktığı ilk maç olan Liverpool maçında korner bayrağı yakınlarında Xabi Alonso'ya çift dalarak oyundan atıldı. Alan Shearer maç sonu Barton'a ''aptal'' dedi.

Mayıs - Alan Shearer tarafından tesislere girişi yasaklandı.

Yıl 2010

Ağustos - İddia üzerine dört takım arkadaşıyla birlikte ince bıyık bıraktı. 6-0 kazandıkları Aston Villa maçında gol sevinci sırasında elini yukarı kaldırınca Hitler göndermesi yapmakla suçlandı, fakat çok geçmeden böyle şeylere bile kafasının pek basmadığı anlaşıldı.

Kasım - Morten Gamst Pedersen'e attığı yumruk nedeniyle FA tarafından üç maçla cezalandırıldı.

Tüm bunları yapan adam bugün de hocasından, takım arkadaşlarından, taraftardan ve Pedersen'den özür diledi. Gerçi sene başında da Sporting Chance kliniğindeki rehabilitasyon sürecini tamamladıktan sonra ''Dünyanın en iyi golfçüsü, kriket oyuncusu veya en iyi futbolcusu da olsanız, insansınız. Bunlardan birinde çok iyi olabilirsiniz, ama hayatınızın geri kalanında bir süprüntüden ibaret olabilirsiniz (...) Ben futbolu seviyordum. Ünlü olmak da istemiyordum, yalnızca futbol oynamak istiyorum.'' demişti. Tüm bunlara rağmen Joey Barton Premier League'in aranan orta saha oyuncularından biri. Cezasını çektikten sonra yine Newcastle orta sahanın merkezi olmayı sürdürecek. Eğer öyle olmasaydı muhtemelen hayatının 30 yılını hapishanede geçiren azılı bir suçlu olurdu.

Tıpkı, açlardan yalnızca bir seviye üstte, bir gün aç, bir gün tok yoksullardan biri olan Maradona gibi, Maalesef Çok İyi Futbolcu'lar Partisi Genel Sekreteri Joey Barton da ''futbol endüstrisi'' sayesinde çok parası olanların yapabildiklerinin tümünü yapabilen bir adam oldu. Dünyada hiçbir Maradona'ya ya da Barton'a bu kadar kısa zamanda ve doğuştan bahsedilmiş yetenek basitliğiyle bu kadar para kazandıracak başka bir şey yoktur. Keşke zamanının pespaye, bugünün kült ressamları, müzisyenleri ve yazarları da dönemlerinde bir Maradona ya da en azından Barton olabilselerdi. Galiba futbol, sanattan daha hürmetkar.

Tottenham'ın Kamerunlu sol beki Assou-Ekotto'nun dediği gibi: ''Haftalık 100 bin, 200 bin ya da 300 bin avroya top tepeliyoruz. Dünyayı değiştirmiyoruz, yeni bir şey icat ediyor'a da benzemiyoruz. Sadece topa vuracağız işte...''

Newcastle 1-2 Blackburn
Noat Samisa

12.11.2010

7 yorum:

bayA dedi ki...

Gerçekten sorunlu ve arıza bir futbolcu. Ama hep böyle adamlar sevilmiştir. Kendi gibi adam

sekolas dedi ki...

Yazi guzel ama ekotto kamerunlu galiba :)

Noat Samisa dedi ki...

Sekolas,

Dikkatli bir okuyucu olduğunuz için teşekkür ederim.

bRn dedi ki...

Ligdeki ilk kırmızısını 2006'da gördüğünü okuyunca ,4. sezonuna karşılık geliyor, kırmızı kartlara giriyim dedim.

EPL toplamında rekor 8 ile Dunne, Vieira ve Duncan Ferguson'da takipçileri 7 ile Vinnie Jones, Keane ve Alan Smith. Dunne, arkasında bıraktığı 5'linin önünde melek kaldığından şaşırttı tabi.

Joey Barton toplamda 3 görmüşken, asıl şaşkınlık toplamda 5 ile Cattermole oldu. Yaş genç, bu sezon 10 maçta 2 görünce konuşulan konulardan biri de olmustu, 3.yü görmesin diye oyundan aldım demişti Bruce vs.

Tecrübelidir, iyidir, sakinleşir de belki ama genç yaşı zirveyi alır dedirtti bana :)

matiasemilio dedi ki...

bir de 'tamam iyisin hoşsun seviyoruz seni ama malesef iyi futbolcu değil' serisi başlatsak nasıl olur hocam :)

adl dedi ki...

http://adektlimited.blogspot.com/2010/11/90-dakika.html

Zinedine Zidane dedi ki...

böyle adamlar da şart.