Christian Noboa

Rusya Premier Ligi'nde sezon Yarı Tanrı Spalletti'nin Zenit'inin şampiyonluğunu ilan etmesi sonrası ay sonunda oynanan son hafta maçlarıyla sona ermişti. Hafta içinde Barcelona'yla oynayan Rubin dahil, Europa League grubunda son bir maçı kalan Zenit ve CSKA Moskva (her ikisi de 5'te 5 ile yola devam ediyorlar) hariç tüm takımlar tatile çıktılar. Bu seferki sondan bir önceki kış tatili, tatil bitince bir buçuk yıl sürecek bir geçiş sezonu oynayacaklar; zira Rusya'da futbol 2012'den itibaren tüm Avrupa'da olduğu gibi sonbaharda başlayacak.

2011 Mart'ında başlayacak geçiş sezonu Aralık'a kadar oynandıktan sonra takip eden baharda 8'erden 2 adet play-off grubu kurulacak. Normal sezonu yukarıda bitiren ilk sekiz sıra şampiyonluğa ve UEFA Şampiyonları'na katılım hakkına oynarken, diğer sekiz sonbaharda başlayacak yeni sezonda zirve ligde oynama şansını kaybetmemeye çalışacak. 2012 Sonbaharı'nda itibaren ise RPL'nin fikstürü diğer Avrupa Ligleri'yle eşitlenecek. Geçen sezonlarda farklı fikstürde oynayarak 2 kez UEFA Kupası kazanmış olmalarını yeterli görmüyorlar, amaç daha fazlasını elde edebilmek için fikstürü Avrupa'nın geri kalanıyla eşitlemek. Ama özellikle Kafkaslar'daki ve Doğu'daki kulüplerin kış şartlarını nasıl tolere edeceği muamma.

Ağırlıkla ülkenin Batı'sındaki şehirlerde dönen ligin nispeten Doğu'da sayılabilecek temsilcilerinden biri de bundan önceki iki sezonun şampiyonu Rubin Kazan. Yine Barcelona'yla eşleştikleri CL Grubu'nda bu sezon da geçen yıl olduğu gibi altı puanla üçüncü sırayı aldılar. Yola Europa League'de devam edecekler ve hedefleri Zenit'le aynı: Dublin'deki Final. Kurban Berdiyev komutasında ilgi çekici bir futbol oynuyorlar ve oyunlarındaki en özel adam, aynı zamanda takımın kaptanı olan Christian Noboa.

Yaklaşık 10 yıldır Rubin Kazan'ın hem asbaşkanı, hem başantrenörü olan Kurban Berdiyev, bundan üç yıl önce futbolcu izlemek için İspanya'ya gider. Tesadüf bu ya, Ekvador ulusal takımı da yakınlarda kamp yapmaktadır. Hoca menajerlerden aldığı referansla bir başka Ekvador'lu oyuncuyu izlerken, gözü takımın genç forvetine takılır. Kısa zamanda oyuncuyla görüşür ve Noboa'yı Pasifik kıyısındaki Guayaquil'den çıkıp, Tataristan'ın başkenti Kazan'a gelmeye ikna eder. Berdiyev'i etkileyen, henüz ilk görüşmede Noboa'da farkettiği azim ve maceraperestlik hasletleridir. Henüz 22 yaşında olan Güney Amerika'lı bir futbolcu, bambaşka insanların, bambaşka bir iklimin ve bambaşka bir futbol anlayışının olduğu Rusya'ya gelmek için fazla düşünmemiş, sadece ''Bu macerayı denemeliyim.'' demişti.

Noboa'nın Rubin kariyeri, eski kulübü Emelec'te profesyonel futbola başladığı yaş olan 16'yı kendisine forma numarası olarak seçmekle başlar. Akabinde hayatında ilk kez kar yağışına tanık olur ve kısa zamanda bronşit hastası olup günler boyunca yorgan döşek yatar. (Sonradan ''Kazan'daki ilk altı ay zordu, donup öleceğimi sandım.'' diyecekti.) Soğukla mücadelesi sürerken iletişim probleminin ilk günkü umutsuzluğu değişmemiştir. Yeni takımında aynı dili konuştuğu tek kişi hala tercümanıdır. İletişim sorunu bir yandan Noboa'yı karamsarlığa sürüklerken, diğer yandan Kurban Berdiyev'le yaptığı yüz yüze görüşme, yeni bir serüvenin başlangıcı olmuştu. Artık orta sahada oynayacaktı. Daha kuvvetli olması, daha çok koşması; eskiden olduğu gibi golü atan değil, öncelikle attıran ve takımı yöneten adam olması gerekiyordu.

Futbol oynamayı çok seven Noboa çalıştı, çok çalıştı. Önce takıma katılan Güney Amerikalı'lardan yardım aldı, ardından iki yıl önce tanıştığı Rus kız arkadaşı Olga Romanova sayesinde Rusça öğrenerek iletişim sorununu çözdü. Soğuğa alıştı ve her sezon bir öncekinden fazlasını sahaya koydu. Daha çok süre aldı, daha çok asist yaptı, daha çok gol attı. Geçen yıl evlendi, öncesinde Ekvador ulusal takımına dört gün içerisinde oynadığı iki kritik maçta attığı iki golle çok önemli iki puan kazandırmıştı. DK 2010'a gidemediler ama Noboa artık ulusal takımın vazgeçilmez oyuncusuydu. Diğer yandan şehre ve kulübe bağlanmıştı ve sonunda genç yaşta Rubin Kazan'ın kaptanı oldu.

Rubin Kazan'ın saha içindeki patronu Christian Noboa henüz 25 yaşında. Her iki ayağını da kullanabiliyor. Orta sahanın ortasında, daha defansif görev alan partnerinin yanında oynuyor. Duran topları kullanıyor, penaltıları mütemadiyen gol yapıyor. Şut becerisi üst düzeyde, hücum oyuncusu geçmişinden kalma son pas ve son vuruş yetileri de bir orta saha oyuncusu için fazla. Gol bölgelerine koşular yapabiliyor, akan oyunda ceza sahası içerisinden pek çok golü var. Gösterdiği gelişim sonucunda geçtiğimiz yaz Valencia'dan aldığı transfer teklifinin Rubin'ce reddedilmesine tepkisi, ''Burada mutluyum. Rubin bana CL şansını veriyor, bu da yeterli.'' şeklinde olmuştu. Şimdi yine talipleri var, ama Noboa'nın kriteri belli: Düzenli oynayabileceği ve CL oynayan bir takım.

Bu sezon hem ligde, hem de CL'de büyük oynayan Noboa'nın ulaştığı bu noktada Kurban Berdiyev'in payı büyük. Ekvadorlu oyuncu geleceğini hocasının eline bırakmış durumda, yalnızca futboluna bakıyor ve oyununa hayran bırakıyor.

Kaynakça: Rambler Sports, FIFA.com, Gazeta.ru

Noat Samisa

10.12.2010

2 yorum:

varol döken dedi ki...

yazının anafikri:

rus kızları her derde deva!

guner dedi ki...

Ağabey doyurucu ve keyifle okunan bir yazı olmuş, teşekkürler.