Kasımpaşa 0-3 Galatasaray

Son iki ayda yalnızca 5 puan alabilen Galatasaray, dört maç sonra kazandı. Transfer dönemi dışında takımdan giden yabancılarla iyice siklet düşen iskelet, Kasımpaşa karşısında sahaya koyduğu asgari performansla üç puana ulaşmak için zorlanmadı. Tek galibiyetle ligin dibindeki Kasımpaşa ise her maç aynı oyunu oynayıp kaybetmeye devam ediyor.

Kasımpaşa'da hafta arası sakatlanan Özgür ve Dmitrov'un yokluğunda takıma Valera ve Korhan dahil edilmişti. Hüseyin maça sol kenarda başladı, ters kenarda ise çizgi oyuncusu olarak Valare vardı. En uçtaki Ersen Martin'in yanında ikinci forvet olarak Yekta oynadı.

Galatasaray'da ise sakatlar ve takımdan ayrılanlar sonrası elde kalan yalnızca birkaç seçenek vardı. Hagi geldiği günden bu yana olduğu gibi sol bekte Hakan'ı tercih etmiş, en uçta da Pino'dan vazgeçmemişti. Elano'nun görevini Aydın devralmış, orta saha üçlüsü birbirine epey yakın konumlandırılmıştı.
Kasımpaşa Azınlıkta Kaldı

Maç, Luis Henrique'nin maç boyu sürecek hatalar serisinin ilk bölümüyle başladı. Önce Kewell, ardında da Sabri bu sayede gole yaklaştı. Sonrasında Yekta'nın teke tek pozisyonda Gökhan'ı geçerek Ersen'in kafasına indirdiği bir top vardı. Karşılıklı tehlikelerle geçen ilk 10 dakikadan sonra oyunun seyri belli oldu. Kasımpaşa topları hedef adama geçirmeye çalışıyor, fakat Ersen'in her zamanki verimsizliği sürüyordu. Takımın en büyük silahı Yekta ise bir görünüp, bir kayboldu kayboldu. Ersen'e çok yakın oynadı, kalabalıkta yeterince top alamadı. Arka alanda topları kullanan oyuncuların da düşük pas isabeti, topun geniş alanlara aktarılmasını engelledi.

Savunmada ise Kasımpaşa orta sahasının iki uzak oyuncusu Hüseyin ve Valera çizgide kalınca orta sahada bariz bir azınlık durumu oluştu. Galatasaray'ın katı üçlü orta sahası, Paşa savunmasını geri itti. Rakipte hızlı bir oyuncu olmamasının da avantajıyla savunmayı öne çıkardılar, ön alanda presle rakibi sürekli hataya zorladılar.

Hatalar, Hatalar, Hatalar...

Kewell'ın golünü baştan almak gerek. Hücumda yerini terk eden Hüseyin'in boşluğu doldurulamadı, Sabri önündeki alanı rahatça kullandı. Ardından Luis Henrique yerleşimi bozdu. İyi bir orta geldi ve skor değişti. Bu dakikada sonra Korhan sol öne, Hüseyin ise orta sahaya geçti. Devre biterken bir başka hata bu kez Barış'tan geldi, Pino skoru 2-0'a getirdi. Öncesinde kaçan Yekta pozisyonu maçı kırılma anıydı, dönüşü Galatasaray'a maçı getirdi.

Yılmaz Vural ikinci devreye Korhan - Ergün değişikliğiyle başladı. Sancak'ın sol öne geçmesiyle devrenin başında bu bölgede kısa süreli canlılık sağlandı. Soldan yapılan ortaların büyük kısmı uzak direğe gitti, ama Valera bu bölümde ezdiği toplarla maçın en kötüsü ünvanını aldı! Üst üste kazanılan kornerler de Galatasaray'ın duran top alan savunmasında eridi ve rakibin hızlı oyuncuları, sık sık Kasımpaşa kalesi önünde görülmeye başladılar. Stoperler Luis Henrique ve Barış Başdaş sürekli yanlış tercihler yaptılar, baskı altında panikle çok sayıda top kaybettiler. Tolga büyük farkı önledi, kapanışı Insua'nın oyuna girmesiyle orta üçlüye geçen Hakan Balta yaptı.
Sonuç: Galatasaray'da bir Yekta yok!

İki takımın da hücum gücünün zayıflığı, oyunun yakın gitmesini sağladı. Sonucu hücumcuların becerisinde çok, takımca elde edilen avantajın rakibin hatalarıyla ödüllendirilmesi belirledi. 2-0'dan önce Yekta'nın kaçırdığı pozisyon gol olsa, ikinci devre bambaşka şekilde seyredebilirdi. Maçın anahtarı, Galatasaray'ın orta sahada sayıca fazla olmasıydı. Etkisiz kenar oyuncuları savunmada da işlevsiz olunca orta sahada sürekli 3'e karşı 2 savaşı yaşandı. Bu sayede rakibi geri itebildiler, bu sayede önde pres yaptılar. Bu da peşinden rakip stoperlerin hatalarını getirdi, o hatalar da skoru.

Kasımpaşa aldığı farklı mağlubiyetler sonrası geçen sezon harikalar yaratan, ama bu yıl değişen kadroyla birlikte işlemeyen 4-baklava-2 formasyonundan vazgeçmişti. Radikal oyun anlayışı biraz esnemiş, savunma hattı birkaç metre geri çekilerek yerleşimi birazcık geri alan bir takıma geçilmişti, ayrıca duran top alan savunmasının uygulanmasıyla birlikte yedikleri saçma gollerin sayısı azalmıştı. Bugün epey umutlu olsalar da çok ters, antitez niteliğinde oyun oynayan bir rakiple karşılaştılar. İlk golü atan taraf olmayınca maç elden gitti, bir maçtan daha puansız döndüler.

Puansız geçen Ekim'den sonra Kasım'ı 6 puanla geçmişlerdi, fakat iyi gidiş sona erdi. 15 maçta 8 puan, bir sonraki sezon alt ligi işaret ediyor. Yine de İnönü'deki Yekta - Tjikuzu orta sahası ve ortaya yakın oynayan kanatlar, (Özgür ve Dmirtov) ön alanla bağlantıyı kuran Şahin'in önümüzdeki maçlardaki muhtemel varlığı umutları öldürmüyor.

Fotograf: Sporx.com

Noat Samisa

05.12.2010

1 yorum:

TA dedi ki...

ersan martin ile kasımpaşanın geçen seneki futbolu bu sene arızaya uğradı.top oynatmak isteyen bir hocanın ersanı 11 de kullanmasını anlamak zor.elinde şahin ve gökhan güleç varken birde.