Bursaspor 2-1 Sivasspor

Son şampiyon Bursaspor, düşme hattından sıyrılmak isteyen Sivasspor'u son nefeste attığı golle mağlup etti ve yeniden zirveye ulaştı. Bu akşamki üç puanla önümüzdeki iki geceyi lider geçirecekler.

Bursaspor'da Ertuğrul Sağlam geçtiğimiz hafta Galatasaray'ı yenen takımın ilk 11'inden yalnızca Turgay'ı değiştirdi, onun sağ kenardaki pozisyonuna Sercan'ı atadı. Rıza Çalımbay ise çok yoğun kar yağışı altında oynanan Antalyaspor maçındaki üç oyuncusunu değiştirdi. Cihan, Kağan ve Murat'ın yerine Hayrettin, Uğur ve Ziya oynadı. Fakat bazı oyuncuların yeni rolleri epey sıradışıydı. Bu farklılıklar maçı şekillendi.
Mehmet Yıldız Sağ Kenarda

Mehmet Yıldız geçen sezon başında sakatlanmadan önce ligimizin en formda ve en verimli hücum oyuncularından biriydi. Bülent Uygun'un CL vizesi alan takımında hedef adam rolünü mükemmel yapıyor, gol - asist katkılarının yanı sıra takımı yönlendiriyordu. Takımın lideri olması durumu hala geçerli, ama bu akşamki pozisyonu ve rolü, onun futbolundaki düşüşü işaret ediyor olabilir. Fakat bugün takıma faydalı olduğunu söylemek mümkün. Sağ kenarda pozisyon aldı, top rakipteyken beşli orta saha hattının en sağında, sol bek Vederson'la eşleşti. Yine hedef adam'ı oynadı, ama bu kez kaleden uzak ve kenarda.

Sivas'ın Solu, Bursa'nın Sağı

Orta sahaya yakın oynayan ''10 numara'' Batalla ile Sivasspor'un savunma önü oyuncusu adam markajıyla olmasa da birbirilerini nötrlediler ve orta sahada doğrudan 2'ye karşı 2 durumu oluştu. Svensson ve Bekir, geriden oyun kurulurken geriye geliyorlardı; lakin yetersiz top kullanma becerileri derinde ve yakın şekilde kurulmuş haldeki Sivasspor orta saha - savunma direncini aşmaya yetmedi. Bursa'nın ön alanla bağlantısını sağlama üzere Ozan ve Sercan merkeze yaklaşarak top aldılar, ama yüzlerini rakip kaleye dönmeye çalıştıklarında faulle durduruldular. Maçın ilk yarım saati biterken faul sayıları 1 - 13 idi. Sivasspor böylece rakibin oyunu hızlandırmasına izin vermedi.
Merkezdeki sıkışıklık, oyunu kenarlara itti ve her iki takımın bulduğu pozisyonlar açıkça yerleşim ve rol farkları üzerinden gerçekleşti. Mehmet Yıldız'ın sağ kenardaki hedef adam rolüyle Sivas'ın hücum setleri ona atılan uzun toplar üzerine kurulmuştu. Bu bölgede top tutarak zaman zaman sağ bek Uğur'u, orta sahadan Kadir'i de kullanarak ataklar geliştirdiler. Bu gücün tamamlayıcısı olarak sol kanattaki Grosicki sürekli arka direk koşularıyla Enaramo'yu destekliyordu.

Grosicki bir anlık hatayla bugün golünü de attı, fakat Bursaspor'un attığı ilk gol de onun bu tamamlayıcı rolü sebebiyle gerçekleşti. Polonyalı oyuncu bugün ters kenarda çok önde oynadı, adeta bir forvet gibi. Sol bek Ziya ise takımın maç boyu neredeyse hiçbir atağı soldan başlatmaması nedeniyle geride çakılı kaldı ve Ziya - Grosicki arasında çok geniş bir alan kaldı. Gayet basitçe bir avantaj, peşinden bir dezavantaj getirdi ve skor 1-1'e geldi.

Sercan - Batalla - Ali - Miller: 1-0

Görsel No.1: (Üzerine tıklanırsa büyüyecektir.) Sağ kenardaki Sercan bir hızlı çıkışta merkeze gelerek duvar oluyor ve topu yüzü dönük haldeki Batalla'nın önüne bırakıyor (1). Sercan'ın yaptığı basit olsa da Ziya'yı peşinden sürüklemesi, Bursaspor'un oyunu hızlandırması için yeterli boşluğu sağlıyor. Şartlar gereği önde oynayan Grosicki takipte geç kalıyor ve Ali Tandoğan doldurduğu boşlukta Batalla'nın yolladığı topla(2) buluşuyor ve ortalıyor (3). Miller'ın ön direk koşusu Hayrettin'i hataya zorladı ve skor 1-0 oldu (4).

İkinci Devre

Sivasspor'un ilk yarıdaki dirençli oyunu, kendi hücum silahı üzerinden gedik verince soyunma odasına oyunla tam örtüşmeyen şekilde mağlup girdiler. Ama kısa zamanda beraberlik golünü buldular. Bu maçtaki rolü -orta sahadaki anlık boşlukla birlikte- mağlubiyete sebep olan Grosicki, Ali Tandoğan'ın gereksizce boşalttığı alanı kullanıp önünde kalan topu ağlarla buluşturdu. Beraberlik golü sonrası 68. dakikadaki hamlelere kadar oyun aynı şekilde sürdü. Sivasspor çabuk kontra atakları değil, sağ kenardaki setleri deniyor ve direncini koruyordu.

Volkan ve Ergic'in oyuna dahil olması Bursaspor'a hem merkezde yaratıcılık, hem de hız kazandırdı. Doğrudan sorunlara yönelik çözüm hamleleriydi, fakat eşik değeri aşacak farkı son paslar yaratamadılar. Yine sağdan geldiler, Volkan pek çok tehlike üretti; ama son paslar hep karavana oldu. Rıza Hoca'nın bu süreçte bu bölgeye neden çözüm üretmeyi düşünmediği bana göre soru işareti.

Son dakikalarda Bursaspor'un daha önce defalarca yaptığı hamleyi bir kez daha gördük. Ömer Erdoğan pivot olarak ileri gitti ve Turgay - Miller ikilisine katıldı. Sivasspor hücuma çıkarken Mehmet Yıldız bir yanlış pas attı, heyecanla hücuma çıkan Sivas orta sahası önde kalınca o anda savunma içine girmesi gereken Rada (ya da Keita) önde kaldı ve Ömer Erdoğan topa kafayı vurduğunda karede 5 Bursa'lı, 4 Sivas'lı vardı. Sol stoper Hayrettin öne çıkınca onun boşluğuna giren Kenny Miller en sevdiği işi yaptı ve kolay golü attı.

Sonuç: It's Miller Time!

Rıza Çalımbay'ın tercihleri maçı ilgi çekici hale getirdi, ortaya sıradışı bir maç çıkardı. Grosicki ve Mehmet Yıldız'ın farklılıklarına ek olarak aslen kanat oyuncusu Erman Kılıç da bu akşam orta üçlüde oynadı. Erman'ın iyi oyunu, atakların sağdan gelişmiş oluşu ve Grosicki'nin golü atması Rıza Hoca'nın maç planını haklı çıkarmış görünüyor. Rakibin hızlanması faulle engellemek de epey işe yaradı ve bu zor deplasmandan 1 puan çıkarmaya çok yakındılar. Anlık hata, Ertuğrul Sağlam'ın bir anlık cinliği Bursaspor'a yine ekstra puanlar kazandırdı.

Kenny Miller temposu düşük, takımla kurduğu etkileşim zayıf olan bir santrafor. Bir nevi balığın yanındaki bira gibi, tamamlayıcı. Ona pozisyon hazırlayacaksınız, o da ceza sahası içerisinde buldu mu atacak. Gol yapma yüzdesi fazlasıyla yüksektir, asist niteliği aşağı-yukarı bugün Batalla'ya indirdiği top kadardır. Zaman zaman hedef adam işini yapacaktır, fakat ben Altidore'u bu açıdan öne çıkarabilirim. Amerikalı daha komple bir santrafor, ama istikrarı ve gol vuruşları Miller seviyesinde değil. İkisi birbirinden farklı oyuncular ve gününe göre önemli esneklik kazandıracaklardır. Turgay'ı da eklersek, ki Altidore sağ kenarda da oynayabilir, elde çok nitelikli bir forvet rotasyonu oluştu.

Bursaspor geçen sezon şampiyon olduğu oyunla yeniden liderliğe yükseldi. Şampiyonluk iddiası bir kez daha ortada.

Fotograf: Ajansspor.com

Noat Samisa

04.02.2011

2 yorum:

sukullaci dedi ki...

Maç çok ilginç oldu aslında. 1-1 ken sivasın bencillik yüzünden 3 e 2 oldukları halde harcadıkları bi pozisyon var. Grosicki vurmayı tercih etti dar açıdan. Volkan girdikten sonra ise çok iyi top sürdü ama bu kadar kötü tercihler yapılmaz. Hep kendi gole gitmeyi düşündü. Bir pozisyonda 4 arkadaşı birden isyan etti. Çok yetenekli bir oyuncu ama "takımı kurtarmalıyım" heyecanından vazgeçmesi lazım. Normal pasları atsa bursa maçı koparabilirdi son dakikalara kalmadan. Ayrıca Sivas'ın tüm duran topları İvankov'a doğru şişirmesi, ivankov'un da çoğunu sektirmesi ve hakemin hepsine faul vermesi ilginçti. Mehmet Yıldız delirdi bi ara.

ozan dedi ki...

gol incelemeleri gerçekten harika. Birinci goldeki Ziya-Grosicki poziyon hatası aslında Hayrettin'in müthiş son vuruşu yanında sönük kalmıştı. Ancak şu var ki Ziya ikinci golde çok daha bariz bir poziyon hatası yaptı. Ben burada stoper oynamaya alışkın olmayan Hayrettin ve çok koşmasına rağmen pozisyon almada sıkıntıları olan Kadir Bekmezci'nin tüm sıkıntıların kaynağı olduğunu düşünüyorum. Rıza Hoca'nın bunları görebilmesi gerekir. Her ne kadar Rada ve Navratil gibi dünyanın en ağır iki futbolcusunu almış da olsa Eneramo ve Grosicki çok başarılı bir hücum gücü oluşturuyor. Mehmet de artık Bülent Uygun dönemindeki Herve Tum gibi daha arka planda topu tutup servis etme görevinde. Modern futbol cidden acayip, klasik 10 numaralar sahalardan siliniyor ama ayağının ucundan başka biryeri kullanamayan Mehmet forvet arkasında çok başarılı olabiliyor. Her şey bir yana 3 haftadır izlediğim Sivasspor'da gerçekten umut var, defansif anlayışlarının biraz daha gelişmesi gerekiyor ama ikinci yarı içeride maç kaybetmeyeceklerini düşünüyorum.