Kevin Gameiro

Bugün iki oyuncuyu seyretmeyi futboldaki diğer her şeyden ayırıyorum. Onlar gol ya da asist (veya her ikisi birden) makinesi değiller, asla olmayacaklar. Bu yüzden ''en iyi'' değiller, ama sahadaki varlıkları beni çok keyiflendiriyor. Yaptıkları koşu bile estetik olan bu iki adamdan biri Mesut Özil, diğeri ise Yoann Gourcuff. Önümüzdeki günlerde bu iki oyuncu CL fikstüründe karşı karşıya gelecekler ve ben haz havuzuna düşeceğim!

Mesut'un hikayesini artık hepimiz biliyoruz, fakat Gourcuff büyük transferini de Fransa içine yapınca gözden biraz ırak kaldı. Nereden yetiştiği, hangi yollardan geçtiği pek bilinmez. Olaylı Milan - Bordeaux arası var ve şimdi de Lyon; ama Breton kökenli oyuncu, futbola Lorient'da başlamıştır. Fransa Futbol Federasyonu'nun ülkenin kuzeybatısındaki eğitim merkezinden mezun olup Rennes'e geçmesinin öncesinde, 6 yaşından itibaren babasının sayesinde Lorient altyapısında oynadı, eğitim aldı. Tüm bu sürece önayak olan babası Christian Gourcuff eski futbolcudur, lakin bu etiketinden daha önemlisi şu ki, baba Gourcuff tabirin tam anlamıyla Lorient'ın emekçisi. Bu günden sekiz yıl evvel yeniden Lorient'ın baş antrenörü olmadan önce -aralıklarla- on beş yıl yine Lorient'ın hocalığını yapmış, hala da yapmaya devam ediyor.

Orta ölçekli bir liman kentinin takımı olan Lorient, son Gourcuff döneminde Ligue 1'ın asansör takımı olmayı aşıp orta sıralara tutunmayı başardı. Geçen sene tarihlerinin en büyük başarısına ulaşarak 7. oldular ve bu sezon da 10. sıra civarına tutunacak durumdalar. Bu performansa en büyük katkıyı yapan isim, takımın 24 yaşındaki golcüsü Kevin Gameiro.

Kevin Gameiro ilk olarak 2007 yılındaki Toulon Turnuvası'nda çıkış yapmıştı. Ama gençler şampiyonalarında parlayan herkesin başına gelenler, onu pas geçti. Turnuva sonrasındaki iki transfer döneminde de Strasbourg'dan ayrılamadı. Gelen teklifler ya kulüp için ya da Gameiro için cazip olmuyordu, ama sonunda kulüp ve Gameiro bir ortak nokta buldular ve Lorient'ın 3 milyon avro'luk teklifi kabul edildi. Bugünlerde ise Gameiro'ya 8 milyon avro öneren Valencia'nın teklifi, Lorient tarafından ''kabul edilemez'' bulunarak reddedildi. Üç yılda takımı taşıyan, aynı zamanda da kendisini geliştiren golcüleri için en az 12 milyon avro istiyorlar ve mali tablosunda kar görünen bir kulüp olarak tok satıcı durumundalar.

Kevin Gameiro - Lorient'la Ligue 1 Kariyeri

08/09 - 37 maç - 11 gol* - 7 asist

09/10 - 34 maç - 17 gol* - 7 asist

10/11 - 20 maç - 11 gol* - 3 asist

* - Penaltısız

Geçen sezon Mamadou Niang 18 golle Ligue 1'ın gol kralı olurken, attığı gollerin üçü penaltıdan gelmişti. Geçirdiği muhteşem sezonda kılpayı gol krallığını kaçıran Gameiro, bu sezon da atmaya devam ediyor. İkisi ligde, biri kupada olmak üzere oynadığı son 3 maçta 5 gol attı. Son vuruş becerisi muhteşem, muadil takımlarda gol vuruşu onun kadar iyi olan bir oyuncu bulmak kolay değil. Karşı karşıya iken affetmiyor, zaten savunma arkasına koşu yapmak en sevdiği işi. Yer sağlam basıyor, aniden hızlanabiliyor. Asist özelliği de var, kenarda top aldığında çalım ya da pasla takımını sonuca götürebiliyor. Fransız'lar böyle oyunculara ayrı bir tabir bulmuşlardır, ''neuf et demi'' derler. Yani dokuz buçuk numara; çok gol atan ama aynı zamanda attırabilen oyuncu tipini böyle nitelerler. Gameiro tam da sözkonusu profilin ideal oyuncusu Raul gibi bir ikinci forvet. Bu etiket onun gol ve asist sayılarının sebebi iken, aynı zamanda Valencia ve Lille haricinde istekli talibinin olmamasının da nedeni. Sezon başında kadrosuna iki forvet oyuncusunu, Gignac ve Remy'i katan Marseille hocası Didier Deschamps'ın bu transferlerden evvel Gameiro hakkında söyledikleri de bu savı onaylar nitelikte:

''Kevin Gameiro'yla ilgilenmiyoruz, ama bu onun kaliteyle alakası bir durum değil. Gameiro çok iyi bir golcü, çok kaliteli bir oyuncu; ama Lorient'da onun yanında bir forvet oynuyor. Bizim oyunumuzda ise sadece bir santrafora yer var ve buna uygun oyuncuyu almak zorundayız.''

Deschamps'ın sözleri kısaca bir başka Lorient çıkışlı oyuncu Andre-Pierre Gignac'ı işaret ediyordu ve kanatta da oynayabilen Loic Remy'i pakete dahil ettiler. Gameiro ise tamamen başka gollerin dünyasından geliyor. Christian Gourcuff, takımı Lorient'a klasik 4-4-2 oynatıyor ve Gameiro bu sayede parlıyor. İdolü Chris Waddle ve göbekli Ronaldo olan Gameiro'nun hayalinde Liverpool var ama bu ihtimal yakın gelecek için sıfırlanmış durumda. Fransa içerisinde ise Lille, Bordeaux, Marseille ve Lyon'a gideceğini, bunlardan daha düşük profilli bir takıma gitmektense Lorient'da kalmaktan mutlu olacağını söyledi. Oyun tarzı ve tercihleri ışığında onun için en idealinin İngiltere'nin başaltı takımları olacağını iddia etmek mümkün.

Baba tarafından dedesi Portekizli olan Kevin Gameiro, harika geçirdiği sezonun sonunda Fransa formasıyla Dünya Kupası'na gidemediğini görünce sürekli reddettiği Portekiz ulusal takımında oynama teklifini düşüneceğini söylemişti, ama Fransa ulusal takımının yeni hocası Laurent Blanc onu geçtiğimiz aylarda eleme maçlarının kadrosuna çağırdı ve ilk kez oynattı. Yine günümüzün hakim futbol oynama biçimlerinin etkisiyle Fransa milli takımı formasını düzenli, hatta ara sıra giymesi de pek mümkün görünmüyor. Bana göre muhteşem bir oyuncu, ama futbol bazılarına karşı çok merhametli iken Gameiro'ya karşı epey zalim.

Son olarak bir anektod ekleyeyim: Lorient kulübü, tarihindeki tek Avrupa Kupaları katılımı 2002 yılında gerçekleştirmiştir. O sezon UEFA Kupası'nda sadece iki maç oynayabildiler, çünkü rakipleri sonradan Lyon'u da eleyecek, şampiyon Porto'ya elenecek olan Denizlispor'du.

Noat Samisa

07.02.2011

3 yorum:

Borges dedi ki...

Fransa ligi nedendir bilmem son dönemde benim daha fazla ilgimi çekiyor. Sanki orada bilmediğim ama görsem çok seveceğim çok fazla futbola dair detay var gibi.

Her zaman futbolcu portrelerini/tanıtımlarını sevmişimdir ama biraz da diğerlerine göre daha az emek harcadığım fransa liginden olursa daha çok..

Bu lige dair daha fazla post istiyoruz Noat efendi;)

Kaan Kavuşan dedi ki...

şimdi adı lazım olmayan bir yere yazarken keşfetmiştim Gameiro'yu. İş bölümünde bana İngiltere, Belçika ve Fransa düşmüştü. Fransa'da Strasbourg'u yazarken tehlikeli oyuncuları arasından kafadan Gameiro'yu yazardım ama takım kötü olduğundan iş yapamadı çok defa. Lorient ise daha istikrarlı bir orta sıra takımı olarak Gameiro'yu aldı ve 2008'den beri Gameiro'nun 40 golü var. 92 maç 40 gol Lorient gibi bir takım için hazine. Toulon Turnuvası'nda izlemiştim ezber yazılardan sonra ama o günün üstüne çok şey koydu.

FM'deki advanced forward tanımına cuk oturuyor. Ben de beğeniyorum ve yaşı daha genç. Lyon, Marsilya falan kapacaktır kesin. Hatta ben dedikodular çıktığında Gignac yerine onu tercih edeceklerini düşünmüştüm sezon başında. Gignac'ın silik performansını görünce de acaba daha iyi mi olurdu diye düşünmüyor değilim. İki sene önceki coşuşu olmasaydı Gameiro Marsilya'ydı şimdi.

Noat Samisa dedi ki...

Borges,

Bakalım, bana Fransızca artık daha sempatik geliyor ve okumalar yapıyorum; dolayısıyla Fransa'ya dair postların artacağı kesin. :)


Kaan Kavuşan,

Lyon ve Marsilya tam da onun çok övdüğümüz oyun tarzı nedeniyle istemediler. Bence de takımlar ve oyuncu için doğru olan buydu, umarım Gameiro İngiltere'ye gider.