Rory Delap'ı Durdurmak

Stoke City bu hafta sonu 90'da yediği golle Birmingham deplasmanından eli boş döndü. Geçen hafta Sunderland karşısında ikisi duran top ve ikisi ofsayttan, biri de taçtan olmak üzere üç duran top golü bularak kazanmışlardı, fakat bu kez nadiren de olsa Stoke City duran topları, rakip kalede yeterince etkili olamadı. Stoke City bu sezon da uzun boylu ve geniş oyuncularla, 1.90 m üzerindeki boy ortalamasıyla savunma yapmaya, her topu uzun oynamaya ve duran toplarla gol atmaya devam ediyor. Tuncay - Carew değişimiyle artık takımda Tony Pulis'in oyun fikrini esnetecek adam kalmadı, Europa League hayalini kurarak başarıyı sürdürüyorlar. Garip bir takım onlar. Topu kanatlara geçirdiğinde orta yapmayı değil, taç kazanmayı düşünüyorlar. Eğer çok güçlü değilseniz, onları mağlup etmek için normalden farklı yollar izlemelisiniz. Mesela:

Soru: Stoke City'i mağlup etmek mi istiyorsunuz?

Cevap: Öyleyse öncelikle Rory Delap'ı durdurun.

Soru: Pekiyi nasıl?

Çözüm:

No.1: Rakibe kendi yarı sahanızda taç kullanma şansı vermeyin.

No.2: Eğer 1 numaralı öneriye çok zor, hatta imkansız diyorsanız, kenarda ısınan oyuncularınızda biri Delap'ı taciz etsin. Dean Windass zamanında denemişti, ama bu taktiği uygulamak epey zor ve karşılığı genelde sarı kart olur.

No.3: Delap'a topu kurulaması için havlu vermeyin, en azından kendi sahanızda avantajlı olursunuz. Ama o gün yağmur yağmıyorsa formasına siliyor, yine sorun.

No.4: Birmingham City'nin yaptığını yapın. Reklam panolarını sahaya yaklaştırıp Rory Delap'ın hızlanmasını engelleyin. Böylece menzilini düşürün.

Önce taç atıcı, sonra futbolcu olan Rory Delap bu hafta taç atarken iki adımdan fazlasını atamadı ve rakip ceza sahası önünde yeterince karambol oluşturamadı. Ama haftaya Britannia Stadium'da acısını çıkarır.

Birmingham 1-0 Stoke
Noat Samisa

13.02.2011

5 yorum:

ardabarlas dedi ki...

Rory Delap'ın sihrine ne zaman değinilecek diye bekliyordum, sonunda geldi:) Alex McLeish'e tebrikler

planck dedi ki...

Q7nin trivelasından çok daha etkili ve skora katkısının çok daha fazla olduğu ortada..

futbol-ex dedi ki...

"Birmingham City'nin yaptığını yapın. Reklam panolarını sahaya yaklaştırıp Rory Delap'ın hızlanmasını engelleyin. Böylece menzilini düşürün"

burası harika olmuş:) bu rory delap ta çocukluğumdan beri var o zamanlar Derby deydi...

AFO dedi ki...

Sırf bu taç atışları yüzünden dahi olsa İrlanda milli takımında banko oynayabileceğini düşünüyordum. Yıllardır kadroya alınmadığını duyunca bayağı şaşırmıştım.

geloraptor dedi ki...

Ne zamandı hatırlamıyorum bu sezon ilk devre mi geçen sene sonları mı yine Stoke'un bir deplasman maçında bu kadar yakın olmasa da aynı taktik uygulanmıştı. O sefer ilk bir iki taçta gerilmeden atmaya çalışmış Delap ama çok etkili olmayınca reklam panoları geri itmişti biraz diye hatırlıyorum. Benzeri bir şeyi yapamaz mıydı diye aklıma gelmiyor değil ama bu kadarını maçta onlar da düşünmüştür diye umuyorum. Asıl merak ettiğim bununla ilgili bi kural vs. yok mu? Taçları geçtim ama bir oyuncunun sakatlığına yol açabilir. Sahaya çok yakın. Taç çizgisi kenarında yapılan bir tackle'dan sonra kayan ya da müdahale edilen futbolcu panolarla tek vücut olabilir. Sol campbell gibi biri denk gelirse taç çizgisine yakın olması da şart değil. Sol C. demişken malum videonun da linkini vereyim.

http://www.youtube.com/watch?v=g7Rnt5C2qaQ