Fernandes Transferi Hakkında

Geçtiğimiz gün Sabah Gazetesi'nde bir haber yayınlandı. Fenerbahçe'nin şampiyonluğu ve hızlı başlayan transfer dönemi nedeniyle bu haber pek yankı bulmadı. Buna bir de Manuel Fernandes'in kısa sürede Beşiktaş taraftarı nezdinde kazandığı sempatiyi eklersek, onun transferine ilişkin detayların ilk planda ilgi çekici olmaması makul görülebilir.

Haberin çıkış noktası, Fernandes'in ilk Everton günlerindeki iyi performansı sonrası David Moyes'in onu transfer etmek istemesi sonrasında gelişen hadiseler. BBC kaynaklı şu haberde bahsedilen olay, Everton'ın oyuncunun %50 haklarına sahip olan Global Sports Agency'yle pazarlıkta olduğu sırada Valencia'nın Benfica'ya parayı bastırıp, Fernandes'i de masaya oturtup işi bitirmesi. Everton o sıralar Fernandes konusunda çok hevesli, fakat İngiltere'de parçalı alım - satım işi yapmak yasak. Bu yüzden Everton oyuncunun tüm haklarına sahip olmak için hem Benfica'yla, hem de GSA'yla görüşme halinde. Fernandes'in de bundan dört yıl önce çok daha iyi bir piyasası olması sebebiyle istenilen bedel yüksek, GSA'yla pazarlık uzuyor. Sonuçta Valencia transferi bitiriyor, Everton'sa her iki kulübe yönelik bir kınama metni yayınlıyor.

İşin buradan sonrası biraz daha ilginç. Everton yeniden kiralıyor Valencia'lı Fernandes'i, fakat bu kez performansından memnun olmayınca üstelemiyor. Sonuçta bu sezon da Fernandes Beşiktaş'a kiralanıyor. Geçtiğimiz günlerde de Valencia kaynaklı Superdeporte Gazetesi, Beşiktaş Manuel Fernandes'in yalnız %50'sini istiyor diye bir haber yapıyor. Haberde geçen iki isim var: Mariam Khadour ve Jorge Mendes. Mariam Khadour isimli kadın, Fernandes'in Benfica günlerinden bu yana menajerlik işlerini yürüten kişi. Bu haberler üzerine ve sonradan Khadour'un bağlantılarını bulmak adına bir dizi araştırma yaptım. Global Sports Agency firmasına ulaşarak, Manuel Fernandes'le varolan ilişkilerini sordum. Önce bilgi veremeyeceklerini, beni tanımak istediklerini söylediler. Sonra biraz üsteleyip yalnızca taraftar olduğumu dillendirince ikna oldular ve bugün İsveç kaynaklı, şöyle bir cevap aldım:

The answer is ”no, Mr. Fenandez doesn’t have any deal with Global Sport Agency”.

Sincerely,

B.Moghadam

Sözkonusu Babak Moghadam, şirketin baş menajeri. Net olarak oyuncuyla halihazırda bir sözleşmeleri olduğunu reddediyor. Anlaşıldığı kadarıyla Mariam Khadour'un da GSA'yle ilişkisi yok, adı irili ufaklı transferlerde geçen, kadın olması nedeniyle medyada nispeten ön plana çıkarılan biri. Ama son bir yılda adı sıklıkla Jorge Mendes'le yan yana yazılıyor ki, bu da muhtemelen beraber çalıştıklarını gösteriyor. Zaten Manuel Fernandes, Jorge Mendes'in şirketi Gestifute'nin oyuncusu.

Öyleyse soru belli: Bu bahsi geçen %50 hisse kimde?

Yazılıp çizilen, Beşiktaş'ın Manuel Fernandes'i 2.3 milyon avro ya da 3.1 milyon avro karşılığında alacağı şeklinde. Birkaç gündür ha bitti, ha bitecek yazılıyor; ama resmi sitedeki görüşmeler başladı açıklamasından sonra başka herhangi bir somut gelişme olmadı. Bir yanda da Sabah Gazetesi haberinde geçen ve Beşiktaş'lı bir yöneticiye ait olan ''Biz Fernandes'in transferini gerçekleştirdiğimizde bütün haklarını alacağız. Bu işin içinde fon falan yok." sözleri var. BBC haberi ve Valencia kaynaklı haber ortada. Ayrıca %50'sine 10 milyon avronun üzerinde (kimi kaynaklara göre toplam 18 milyon avro veren) Valencia'nın henüz 26 yaşında olan ve belli bir seviyesi olan oyuncusunu böylesi düşük meblağ karşılığında satması pek akla yatkın görünmüyor.

Tahmin yürütmek, kurgular oluşturmak mümkün. Oyuncunun yetileri, performansı apayrı bir konu. Burada önemli olan, Beşiktaş'ın nasıl bir ilişki ağı içine girdiği. Konuşmak için biraz daha beklemek gerek, pazarlıkların uzamasının kokusu elbet çıkacaktır. Bakalım Fernandes'in tamamı mı alınacak, yoksa olan-biten saklanmaya, sümen altı edilmeye devam mı edilecek? Fonla transfer ve Jorge Mendes'le kurulan bağ eğer Beşiktaş Futbolu'nu geliştirecekse, kulübün mali yapısını sağlamlaştıracaksa, hiçbir şeyi saklamanın anlamı yoktur. Öyle değil mi?

Durum bu, gelişmeler bekleniyor.

Noat Samisa

26.05.2011

5 yorum:

ederlezi12 dedi ki...

Bir programda Mehmet Demirkol , bu fon işinin yasak olmasından falan bahsetmişti. Ekşi Beşiktaş'ta da Hugo Almeida - Fon - Demirören'in Avrupa pazarına girme isteği içerikli yazı vardı. Emin değilim ama bu fon işi ilerde bir soruşturma ağına bizim de bir şekşlde girmemize sebebiyet verebilir ve akabinde Beşiktaş için hoş olmayan durumlar ortaya çıkabilir.

Melih Sarıışık dedi ki...

Beşiktaş yıllardır menajer-başkan ilişkisi içinde transferleri yaptı. Şimdi de benzer nitelikte ilişkiler var. Ne kadar saklasalar da ortaya çıkarılır.

shelbyl dedi ki...

Abi ben de Fernandes icin sunu yazmistim daha bu kadar ayrinti ortaya cikmamisken (ya da ben bilmiyorken):

http://j.mp/mdYixs

Altina Almeida'yi koy, altina diger Portekiz baglantilarini koy, Demiroren'in otellerini falan, insanin burnuna kesif kokular gelmemesi imkansiz...

Övünç dedi ki...

Akıl var mantık var arkadaş bu adamın 2.3 m € gibi komik bir paraya 26 yaşından alınabilmesinin izahı olabilir mi ? Tamam kronik sakatlıkları vs olabilir zira onu Man Utd'nin kapısından çeviren de istikrar sorunu ama söylediğin gibi piyasası olan bir adam bahsettiğimiz.

Serdal Adalı süper pazarlık yapıyor şeklinde kendi kandırıyor bizim taraftarda.

Bir terslik olduğu kesin ama bu Beşiktaş'ın lehine mi , aleyhine mi bunu çözemiyoruz henüz.Bu bağlantılar gizlendiğine göre buz dağının görünmeyen kısmı can yakacak gibi.

Mendes'in tek bir lafı ile baştan sona dağılabilecek durumdayız.Adamın arası bozulursa Beşiktaş ile 2 sene toparlanamaz bu takım.

sehorn dedi ki...

Anlamadığım, Fernandes'in bonservisi tamamen Valencia'da değil mi ?