Buca'lar Arası Guti

Beşiktaş'ın Lale Devri'nin en görkemli iki ithalatından biri olan Guti, artık yok. Kendisini son olarak Kayserispor karşısında izlemiştik. Yarışmacı bir takımda sahada yürüyerek futbol oynanmayacağından, doğal olarak bir daha Beşiktaş formasını giymedi. Gerçek bu, Guti şu sıralar tümüyle bitik bir vaziyette.

Aslında Guti dokuz aydır böyle. Geçen sezonun tüm umutları Olimpiyat Stadı'na gömülürken, Guti de futbolu orada bıraktı. Bu maçta bir an pas atacakken rakip oyuncu araya girdi, Guti de sağ ayağını rakibe vurup sakatlandı. Nitekim bu maçtan sonra bir süre oynamadı. Kanlı canlı şahit olduğum bu kare hep aklımdadır, o an kontağı kapattı. Sahada gezdiği maçların sayısı geçen sezonun ikinci devresi de hiç az değildi, ama ha bu maç, ha bir dahaki diye bekliyorduk.

Sezon öncesi öngörülerinde Guti'den geçen yılın altında bir performans bekliyordum. İlk sezonunda 22 lig maçı oynamıştı, bu yıl bu sayının 15'i aşmaması doğal olacaktı. Yani Guti, sezonun neredeyse yarısında oynamayacaktı, bunların bir kısmında da kadroya alınmayacaktı. Henüz yalnızca 1 lig maçında oynamış olması ise tabii ki öngörülebilir bir şey değildi. Seçenekler belli: Ya çok kötü yaşıyor, ya da doğru dürüst idman yapmıyor. Eğer sakatlığı yoksa ki yok, kendi etti, kendi buldu.

Guti'yi "...ama Real Madrid'de de alemciydi!" diye savunmak doğru değil. Bunun ölçütü dünyanın her yerinde 'bir birim alem' midir? Kayserispor maçında sahadaki halini görmemiş olsak kabul, ama bu vaziyet kesinlikle kabul edilebilir değil. Sezon öncesi idmanlarının bir kısmını kaçırdığından (zaten tatilden geç dönmüştü) geç form tutması bekleniyordu, ama Kasım 15 olmuşsa hala beklemenin anlamı yok.

Memleketin reel politik siyaset düzleminde yakın döneme dek "Hükümet oldu, ama iktidar olamadı." şeklinde yaygın bir deyiş vardı, hepimiz bu tabiri biliriz. Guti meselesinde suçlanan Carlos Carvalhal'in Beşiktaş'taki durumu da tam olarak bu. Kulüpteki Portekiz vesayetini kıramasa da Guti'ye hakkınca muamele etmesi, sahada başı kesik tavuk gibi dolaşan Fernandes'i eve göndermesi olumlu kararlardır ki, bu kararların sonuçlarını gördük. Daha fazlası için Carlos Ç. olması lazım, fakat bunu ondan talep etmek insafa sığmaz.

Yüce pasör Hz. Guti diye hatırlayalım ve bitsin bu hikaye. İlk resmi maçı Buca deplasmanıydı, Bobo'ya şık bir asist yapmıştı. Resmi olmasa da fiili kapanışı da Buca'yla yaptı. Dolmabahçe'deki 5-1'lik maç unutulmazdır, ilk yarım saatte en az 10 tane muhteşem pas atıp tribünleri kendinden geçirmişti. Anılar orada kalsın.

Noat Samisa

17.11.2011

4 yorum:

serkan dedi ki...

bu saatten sonra yapabileceğimiz en güzel şey guti'yi yazdığın gibi hatırlamak.bir efsane geldi geçti ve bundan memnun olup bu kadarıyla yetinmek zorundayız..Hoca konusundaki görüşlerine de tamamen katılıyorum ama Fernandes'in kesinlikle takıma öyle ya da böyle kazandırılması gerekir. Başından beri ortasahamız için olmazsa olmaz iki oyuncunun ernst ve fernandes olduğunu düşünüyorum..

ceyhun dedi ki...

iyi olduğu bir maçı izlemeyeli uzun zaman olmasına rağmen, yani futboluyla büyülenmenin o ilk etkilerini üzerimden atmama rağmen beşiktaş'ta takıma saha içinde bu kadar pozitif etki yapan başka bir oyuncu görmediğimi söylesem abartmış mı olurum bilmiyorum. biraz sergen diyeceğim ama onun da "iyi oynadığı zaman" durumu vardı, guti ise formda olduğu dönem her maç üst düzey performans göstermişti. keyfen oynamıyordu bana kalırsa.

bilmiyorum hocam sen yap yorumu, tek kişi olarak her maç takımın performansını bu kadar yukarı çeken kimleri hatırlıyorsun? Ernst ustayı da unutmayalım tabi...

Övünç dedi ki...

%100 katılıyorum söylediklerine.

yaşananlar itibari ile demirören yönetiminin yaptığı ender doğru hamlelerden biridir guti'nin gidişi.

yani belki de bu kulübe gelişine en fazla sevindiğim adam olan guti 35 yaşında futbola devam etmek isteyen birine göre çok kötü bir yaşam tarzı ile yarar yerine zarar vermeye başlamıştı takıma.ayakta duracak hali yoktu oynadığı son 3 maçta.böyle hatırlamak istemem guti 'yi şahsen zira 30 yıllık bjk taraftarı kariyerimde sırtında isim yazan tek formanın sahibidir kendisi.

bu durum için suçlanacak tek kişi yine kendisidir .en azından kendi adıma ben büyük hayal kırıklığına uğradım , yüzüstü bırakılmış hissettim.6 ay alemi bırakıp düzenli bir hayat yaşasa real madrid efsanesi olarak değil bir beşiktaş efsanesi olarak kupa ile buradan gider 14 numaralı formasını inönü'ye asar bir daha kimseye giydirmezdik.

ayıp ettin bize jm guti haz..şimdi git istediğini düdükle ispanya'da ...

Futbol Reisi dedi ki...

Fenerbahçe Ortega'dan, Beşiktaş Guti'den faydalanabilseydi bugün bu iki takım da çok farklı futbol oynuyor olabilirdi.. GS Hagi ile efsaneler yazarken tarihinin en iyi kadrosuna sahipti.. bu işler böyle bakınız Alex De Souza'nın en etkili sezonları FB'nin kadro ve kadro uyumu olarak üstlerde olduğu dönemler.. bizler büyük isimleri görünce hevesleniyoruz. PES'te R.Madrid de oyuna aldığın Gutiyi görünce unutuyorsun herşeyi.. FM de bile vasat bir takım yap bir yıldız al olmuyor işte.. kadro uyumu istikrarı ve kalitesi çok öneli yoksa.. ortegalar gutiler daha çok gelir geçer.. ben bir guti hayranı olarak üzüldüm keşke daha çok izleseydik..