David Silva'ya Alışan Lig

Kış aylarına yaklaşırken, Premier League'de yaz sonu - sonbahar periyodunun yıldızı kim, dersek?

Cevap, tereddütsüzce: David Silva

Milli maç arasından önce QPR'a attığı golde yaptığı tek hamle top kontrolü inanılmazdı. Ancak Messi'de gördüğümüz kıvraklık, üst düzey öngörü ve zeka bu golde vardı. Bu hafta da 69'da oyuna girdi ve topa ilk dokunuşuyla verdiği pas, Micah Richards'ın koşusuyla takıma penaltı kazandırdı.

City, eğer Silva oyundaysa bambaşka bir takım oluyor. Animatör gibi, adeta takıma ruh üflüyor. Onun narin dokunuşlarıyla top küçük hareketlenmeler yapıyor ve sonunda, nihayet kendisini gole götürecek bir ayak buluyor. Mesela, 1-6'lık Manchester United zaferinin 6. golünde Dzeko'ya attığu şu inanılmaz pas gibi:
Pasın sertliği, hızı, yönü, doğrultusu, yerle yaptığı açı... kusursuzluk örneği. Dzeko topu sağıyla kontrol etmek adına azıcık vücut açısını değiştiriyor, kalan kısımda dosdoğru koşması yeterli. Şu an sezonun zirve karelerinden biri ve Manchester City, Silva'nın önderliğinde lider.

Ya da Everton'a karşı James Milner'a attığı şu pas. Dzeko'ya yaptığı asiste dair tüm parametreler, bu pas için de geçerli:


Silva sıklıkla sol kenarda oynuyor, ama ne yapmak istediğini kendisi belirleme özgürlüğüne sahip. Sürekli hareketli, ister geri gelip top alıyor, ister forvet arkasına geçiyor. Rakiplerin onun bu yer değiştirmelerini riske etme şansı yok. Her top bir şekilde onu buluyor, sanki güvenli bir liman gibi; dolaşımdaki topun mutlaka uğraması gereken yer gibi David Silva. Yaratıcı yönetmen, zoru basit gösteren ideal bir oyun kurucu.

Halen yaptığı 7 asistle bu dalda lig lideri. İngiltere'ye ilk geldiği aylarda onunla ligin frekansı uyuşur mu, David Silva lige uyum sağlar mı, tartışmaları vardı. Aradan geçen 1 yıl sonunda Premier League'e, kendini David Silva'ya uydurdu.

O da boş durmadı tabii. Futboluna artı katan Silva, artık İspanya milli takımının 11'ini de zorluyor. Manchester City'nin 12. maç haftası itibariyle 63/64'ün Tottenham'ından bu yana İngitere'deki en iyi sezon başlangıcını yapmış olmasındaki aslan payı, ona ait. Dünyanın en iyilerinden biri.

1 - Manchester City - 12 maç - 42 gol - 34 puan

Gol görüntüleri: whoateallthepies.tv

Noat Samisa

21.11.2011

2 yorum:

hakancelep dedi ki...

Aslında, sadece David Silva değil. James Milner Aston Villa'dayken çok güzel bir analizini yapmıştın. City'de daha komple bir oyuncu oldu. Belki bu etrafındaki oyuncuların kalitesiyle de alakalıdır. Ancak, ne zaman City konusu açılsa ve Silva'ya övgü yer alan paragraflar okusam mutlaka James Milner'ı unutmayın diye yorum atıyorum. Bu da onlardan biri aslında.

bazarov dedi ki...

Aguero,Dzeko,oynamasa da Tevez gibi daha sansasyonel isimlere sahip olsa da bu takımın gerçek saha içi generali David Silva.Oyun içinde özgür oluşu yaratıcılığını arttırırken,rakip savunmaların da ona önlem almasını neredeyse imkansız hale geliyor.Premier Lig'e ilk geldiği zaman ben de fiziksel olarak zorlanabileceğini düşünenlerdendim,iyi ki yanılmışım.Tartışmasız bir yıldız ve onu izlemek büyük bir keyif.