Chelsea'de Ayrık Otlar

Hakem David Luiz'i oyundan atsaydı, sonuç farklı olurdu. Daha 4. dakikaydı ve Chelsea'nin o anda 10 kişi kalması demek, muhtemelen maçı kaybetmesi anlamına gelirdi. Son 10 resmi maçta yalnızca 4 kez kazanan Maviler, 0-3'lük galibiyetle kötü gidişe bir çözüm bulunmuş sayılmaz. Yalnızca problemler bir süre daha ertelenir ve yaptırımlar için küçük de olsa bir alan açılır. Öte yanda müdahale bekleyen sorunlar bekliyor.

Maçın devamında Newcastle da Chelsea gibi sürekli topa baskı yaparak, daha yaygın tabiriyle 'iyi kapatarak' oynayan (orijinali closing-down) bir takım olunca, bol pozisyonlu maç oldu. Sturridge - Ryan Taylor eşleşmesi Newcastle büyük sorunlar çıkardı, üstüne Coloccini sakatlanınca Drogba golü attı. Kaçan pozisyonlar, direkten dönen toplar derken Newcastle biraz da şanssızdı. Maç son 10 dakika farka gitti, Newcastle'ın evindeki yenilmezliği sona erdi.

Bu maçtan çıkan sonuçlardan biri, Chelsea'nin devre arası iyi bir stoper alması gerektiği. David Luiz çabuk bir oyuncu, kadrodakiler içerisinde Villas-Boas'ın en çok tuttuğu adam ama sahada yaptıkları sıklıkla facialara yol açıyor. Top ayağındayken sahadaki en yetenekli oyunculardan biri, ama bir stoper olarak epey zamana ihtiyacı olduğu ortada.

Villas-Boas'ın maç sonu açıkladığı üzere Anelka ve Alex yolcu. Her ikisi de gitmek istediklerini beyan etmişler, bir süredir takımdan ayrı idman yapıyorlar. Lampard da Newcastle maçında oyundan alınmasına umuma açık şekilde tepki gösterdi ve son olarak Drogba'nın açıklamaları, Chelsea kadrosundaki bölünmüşlüğü ortaya koydu:

"Zor günler yaşıyoruz, ama birlik olmak zorundayız. Sahaya çıktığımızda hepimizin hedefi aynı. Hocamız her türden baskıyla baş edebilir, fakat eğer iyi durumda değilseniz, ona yardımcı olamazsınız. Bazen kendi şansınızı kendiniz yaratırsınız, ama takım olarak doğru şeyleri yapmak, ancak pozitif ruh halinde mümkün. Eğer birlik olursak, güzel günler gelecektir."

Genelde bu tür durumlar, tavuk - yumurta meselesine döner. Chelsea'nin kötü gidişinin sebebi ayrık otlar mı, yoksa Chelsea kötü gittikçe mi bazı koyunlar sürüden ayrıldı? Bence ikincisi. Bu durumun çözümü ise yazması, söylemek basit bir kelime, ama yapması zor bir iş: Kazanmak!

Anelka ve Alex'in yanı sıra Bosingwa, Ferreira, Kalou da gidici, deniyor. Hafta içindeki Valencia maçı, Chelsea'nin rotasını çizecektir.

Newcastle 0-3 Chelsea
Noat Samisa

05.12.2011

2 yorum:

helldoradotcom dedi ki...

Chelsea kotu gittikce ve Jorge'nin elemanlari satis listesine kondukca tedirginligim artiyor. Besiktas'taki oturmakta oldugu yavas da olsa gozlenen duzen devre arasi transfer donemiyle bozulmasin istiyorum. Ha bir de carvalhal portekizli oyunculari da oyundan alabilsin istiyorum.. dilek cesmesi gibi oldu :))

Övünç dedi ki...

10 m €'ya bosingwa diyorlar yani dokunsalar ağlayacam valla.

Chelsea'ye operasyon gerekli zaten.Kolay toparlanamazlar inişli çıkışlı devam ederler zira Vilas-Boas'ın sistemine verdikleri reaksiyon zehirlenme belirtileri gösteriyor.Ya Vilas-Boas Mourinho gibi Porto'daki sisteminden farklı bir şeyler deneyip takıma uygun bir yapı kuracak yada takımı değiştirecek.

Şimdilik 2. yolu seçmiş gibi görünüyor.