Olivier Giroud - Nolan Roux

Giroud - Roux

Ne Pastore, ne Bastos, ne de Hazard... Bir süredir Fransa Ligue 1 en büyük yıldızı Olivier Giroud. Lider Montpellier'nin golcüsü, bu haftayı da boş geçmedi. Takımı Lorient'ı 4-0 mağlup ederken, diğer 3 golün asisti de solak golcüden geldi.

Böylece son 7 maçta 8. gol sayısına ulaştı, sezon performansı da 12 gol - 5 asist oldu. Asistlerden biri 1.92'lik boyuyla indirdiği hava topu, diğeri sağ kenardan ters ayakla içeri gönderdiği gol ortası ve son asist, şık bir pas. Durdurulamıyor. Younes Belhanda'nın ince pasları sıklıkla ona pozisyon hazırlıyordu, ama Giroud son Lorient maçında neler yapabileceğini gösterdi. Onda her yol var. Yerden, havadan, geniş alan, dar alan... farketmiyor.

Olivier Giroud alt ligde, Tours'da gösterdiği performansla parlamıştı. Bir başka alt ligden parlayan Ligue 1 golcüsü ise Nolan Roux'ydu. Lens'tan Brest'e transfer olan oyuncu geçen sezon orta karar bir performans gösterse de potansiyeli anlaşılmıştı. Schalke onu çok istedi, o da Schalke'yi; fakat transfer gerçekleşmedi. Yeni sezon başladı, ama Roux kendini nadasa bırakmıştı.

Giroud ile benzer özelliklere sahip, yüksek potansiyelli bir santrafor olan Roux, bu sezon 14 maçta yalnızca 1 gol atabilmişti. Son St. Etienne maçında ise 2 gol birden attı, neredeyse takımını galibiyete taşıyordu. Neredeyse diyorum, çünkü yaşanan ilginç bir olay Brest'i galibiyetten etti.

Son dakikalarda aniden bastıran sağanak yağmur nedeniyle Brest'in veteran stoperi Zebina kramponlarını değiştirmek için kenara geldi. Akabinde hakem Zebina'yı dışarıda unuttu ve St. Etienne beraberlik golünü attı. Doğal olarak kenardaki Zebina ve Brest hocası Alex Dupont çıldırdı, ama sonuç değişmedi.

Alex Dupont, oyuncusu Roux'nun henüz yeterince motive olamadığından yakınıyordu. Bu goller belki de onun ayağındaki prangaları çözecektir. Nitekim bu sezon 16 maçta 10 kez berabere kalan Brest'in kazanabilmek için onun gollerine ihtiyacı var. O vakit tıpkı talipleri her geçen gün artan Giroud gibi, Roux'nun da ne denli özel bir oyuncu olduğunun farkına varılacaktır.

Montpellier 4-0 Lorient
Brest 2-2 St. Etienne

Noat Samisa

05.12.2011

3 yorum:

CANOKE dedi ki...

Selamlar,

Fransa ligini yakından takip ettiğin için acaba Hasan Kabze ile ilgili bilgi verebilir misin? Hiç bir şekilde medyada adı geçmiyor!

Teşekkürler.

Noat Samisa dedi ki...

Canoke,

Kendisi muhtemelen devre arası Türkiye'ye dönecektir. Forma bulamıyor.

CANOKE dedi ki...

Dediğin çıktı Noat:) Eyvallah!