Stoke City'nin Yeni Numarası

Arka kapıdan, olmadı bacadan...

QPR hocası Neil Warnock, üç hafta evvel Stoke deplasmanında geldiğinde yapılmamışı yaptı. Tıpkı Delap gibi, taç atmaya giden her QPR oyuncusu top toplayıcılardan havlu istedi. Oyuncular bıkmadan bu ritüeli tekrarladılar, sırf muhalefet olsun diye. Sonuçta kavga çıktı, Stoke fizyoterapisti kulübeden atıldı ve ilk yarı 1-2 QPR'ın üstünlüğüyle bitince, ikinci devre saha kenarındaki havlular kaldırıldı. Bu sefer de karşı hamle geldi. Neil Warnock, soyunma odasından kendi havlusuyla çıktı, QPR oyuncuları denk gelirse havlu kullanmaya devam etti.

Yani bir süredir Britannia Stadium'da top toplayıcıların elinde havlu yok. Ama Stoke City bu, hemen yeni formülü buldular. Üstelik deplasmanlarda dahi işe yarayabilir!

Görsellerde görüleceği üzere 'Küçük Delap' lakaplı Ryan Shotton, formasının altına bir havlu gizlemiş. Geçtiğimiz pazar günü Tottenham karşısında taç atmadan evvel havlu lazım olduğunda işini bu yeni aparat vasıtasıyla gördü, çok da işe yaramış olacak ki Stoke takımı galibiyeti getiren iki golü de taç atışlarıyla oluşan karambollerin devamında buldu.

Fakat bu net bir kural ihlali. Kural kitabında tanımlanan giysiler dışındakiler için FA ve her iki takımın onayı gerekiyor, nitekim Tottenham havlu kullanmadı. Sonuçta FA olaya el koydu, geçmişe dönük ceza da dahil yaptırım gündemde. Yasaklanacaktır. Yarınki maçın hakemi de umarım buna dikkat eder.

Stoke City ligde 4 maç üst üste kaybettikten sonra son iki lig maçında Everton ve Tottenham'ı mağlup etti. Haftada üç maç onlara ağır gelinde bir ay epey sallandılar, evlerinde dahi ağır mağlubiyetler aldılar fakat yine Beşiktaş'la oynanan ilk maçtaki seviyede görünüyorlar.

Arşivden: Quaresma ile Rugby Oynuyoruz

14.12.2011 - 20:00
Beşiktaş - Stoke City
Noat Samisa

13.12.2011

6 yorum:

Sheed dedi ki...

tottenham maçından önce bu sezon taç atışlarından gol bulamamışlardı.. (ilk goldeki gibi dolaylı yoldan olanları sayıyorsak vardır belki de..) pulis totem olsun diye de yöntem değiştirmiş olabilir belki :)

Memo dedi ki...

abi olay aslında şu; ryan shotton formasının altına yelek giyiyor. muhtemelen nike, adidas gibi markaların sporculara özel ürettiği "dri-fit" tarzı sporcu yelekleri, vücuda yapışan tarzdan. maçtan önce, stoke city takımında görev yapan bir bayan da o yeleğin arka kısmını kesip biçiyor, yani o kısım artık vücuda yapışmıyor da sanki yırtılmış da kopmamış gibi yeleğin bir parçası. yani shotton orada aslında havlu değil, içine giydiği yeleği kullanıyor. football weekly podcast'te böyle anlatıyorlar mevzuyu. shotton twitterdan söylemiş bunu.

ali dedi ki...

formanin ice bakan tarafinda havlu kumasi kullanilabilir, forma ureticisiyle anlasip.

Noat Samisa dedi ki...

Sheed,

Bence sayılmalı. Mesela korner kullanılıyor, ilkin rakip karşılıyor ama hücum eden takımın stoperleri hala rakip kale önünde. Öbür türlüsü yalnızca istatistik olur.


Memo,

Yazıyı uzatmak istemediğimden eklemedim, bahsi geçen tivit sanırım şu:

"Just to clear things up I wore a vest under my shirt yday lol our lovely kit lady cut the back out so it was easier to wipe the ball lol"

ardabarlas dedi ki...

Stoke City'nin oynadığı oyunun beğenilip/beğenilmemesi bir yana gerçekten eğlenceli bir takım. Önce 50 metrelik taçlarla gündeme geldiler, sonra delap gidince ne olacak diyenlere alt yapıdan yetiştirdikleri Shotton'ı gösterdiler. Şimdi de bu havlu muhabbeti. Genelgeçer kabulun dışında bir futbol oynuyorlar ve önlerine çıkan her engele yaratıcı bir çözm bulmayı başarıyorlar. Takdir edilesi.

hakancelep dedi ki...

Aslında bu ilk değil. Bu sezon Stoke-Newcastle maçında oldu ilk olarak. Siz de hatırlarsınız, Newcastle ilk yarıyı önde ve avantajlı bir skorla kapattıktan sonra Danny Simpson süre geçirmek için sürekli havlu isteyip durdu. Amaçsızca topu sildi ve kısa taçlar atıp durdu. Ancak, kavga Walters 75'de farkı 1'e indirip, Stoke yüklenmeye başladıktan hemen sonra koptu. Stoke gol için tempo yapıyor ama Simpson sürekli havlu istiyor. Hatta, bir pozisyonda top birkaç kez taça çıktı ve Simpson her seferinde aynı olayı tekrarladı. Pulis delirip 4. hakeme gitti, futbolcular maçın hakemi Mike Dean'e ama Dean'de siz de yapıyorsunuz demişti. Hatta ilgili bir yazı 5. paragraf;

http://www.britishgum.com/2011/11/stoke-city-1-3-newcastle-united.html