Bir Dizi Yeni Dolmabahçe Görüşmesi

Geçen günlerde gazetelerde yine aynı havadis yer aldı. Artık ezbere bildığımız üzere Beşiktaş'a müjde veriliyor, günah keçisi Anıtlar Kurulu'nun nihayet yola geldiği duyuruluyordu. Haberin son cümlesini tahmin etmek de zor değildi, "Yeni stad için ilk kazma sezon sonunda vurulacak!" yazıyordu.

Şu altın kazma, takriben beş yıldır her Ocak ayında gündeme geliyor. Fakat aynı kazma Mayıs ayı geldiğinde ancak dam üstündeki saksağanın beline vuruluyor. Bugün gelinen noktada ise suçlular ve sorumlular çoğalmış, birbirine karışmış durumda. Hatta bazı sözler tartışmanın zeminini de değiştirdi, fakat stadın arz ettiği tehlike değişmiyor.

Serdar Bilgili yönetiminin 2001 yılında İTÜ Öğretim Üyesi Gülten Gülay'a hazırlattığı raporda eskime, yıpranma, korozyon, kalitesiz ve kesitleri standartlardan düşük beton... gibi ibarelerle acil güçlendirme yapılması sonucuna varılmıştı. Fakat iddiaya göre, maliyetin 40 milyon lirayı bulması sebebiyle Beşiktaş yönetimi bu uyarıyı görmezden geldi. Ardından mevcut yapı üzerinde herhangi bir çalışma yapılmadan zemin aşağı indirildi ve 2003 yazında stada ilave yapılarak tribünler yeniden düzenlendi.

Bizse bu süreçte duvarlarda aynı yıpranmışlığı gördük. Çatlaklar her yıl biraz daha büyüdü, makyajlanmadı bile. Dolayısıyla acilen bir şeyler yapılmalıydı, ya da en azından bugün yapılmalı. Çünkü bir facia ihtimali, her geçen gün artmakta.

Provakatif bir soru, belki endişeyi daha net anlatabilir: Bir gün maç esnasında bir deprem olsa ve bu stadyum çökse, bunun hesabını kim verecek?

Bu soru, her ne kadar insan hayatını arka planı atıyor olsa da maalesef elimizde daha iyisi yok. Zira ortada çapraşık bir durum var. Yapı anıt statüsünde ama insanların aktif kullanımına açık. Yapı açıkça köhne, ama korunması gereken bir kent varlığı olarak görülüyor. Zaman içerisinde ek kat ve çatı yapılarak zaten bütünlüğü bozulmuş bir 'sanat' ürünü ve eğer yazının başındaki fotografta görülen şu muhteşem vadide bir yapı estetiği bozuyorsa, bunun hangisi olduğu sanırım -esasen şüpheye yer bırakmayacak kadar net- açık.

Elbette, yanlışı yanlışla çözerek yanlışa devam etme taraftarı olmamak gerekir. Üstelik elimizde yanlışa meyletmeye gerek bırakmayacak kadar güçlü savlar mevcut iken. Pekiyi, silüet ve tarih mirası korunsun. Fakat bu yapı, açıkça, çökmek üzere ve bir şeyler yapması gereken iki kurum belli. Biri pek tabii ki Beşiktaş, diğeri ise yapıya sahip çıkan devlet. Lakin yıllardan beri Beşiktaş sorumluluk alacak olsa devlet karşı çıkıyor; öte yandan eğer devlet insiyatif alacak olsa, Galatasaray'a yapılan Beşiktaş'a da öneriliyor: "Buradan çıkın, size dağ başında stad yapalım."

Bu öneri, tabii ki kabul edilebilir değil. Yalnızca yaşanmışlık, hatıralar, Beşiktaş semti... gibi kıymetliler değil, reddin esaslı gerekçelerinden biri de devletin Beşiktaş'ı buradan çıkardıktan sonra bu yapıyı ve araziyi ne yapacağı. Akla gelenlerden en basiti söylersek, yapıyı yenileyerek 'butik stad'a dönüştürüp İBBSpor'a maç oynatacak değiller herhalde. Olsa olsa şu sıralar Mecidiyeköy'de görülen kamyonlar, aynı şekilde Dolmabahçe'nin toprağını kaldırırlar.

Öte yandan Ertuğrul Günay'ın bazı sözleri, konuyu bambaşka bir noktaya çekmeye muktedir:

"Çok daha ileri giderlerse, burası kentsel sit alanıdır o zaman eski haline döndürülmelidir. (...) Lütfi Kırdar, 1939-45 arası Dolmabahçe Sarayı'na kasten burayı yaptı diyorum. Osmanlı'nın gücünü küçük göstermek için, mimari bir zorlama burası! Düşünün 1939'da İstanbul'da her yer boş. Siz getirmişsiniz sarayın arkasına, Osmanlı mirasına karşı bu stadyumu buraya dikmişsiniz. Bunu yapmaya hakları yok."

Biz meselenin ekonomik boyutu üzerine kafa patlatırken, Ertuğrul Günay'ın bu sözleriyle bu tartışmanın reel politikadan nasiplendiğini görerek şaşırıyoruz. Yahut şaşırmıyor, tıpkı her mesele gibi bu mesele de siyasidir, diyoruz; daha doğrusu demeye zorlanıyoruz. Arka planda yine bir hesaplaşma fikri seziliyor, tamamen doğru-yanlıştan bağımsız. Keza bir hesaplaşmadan ve Maçka vadisinden söz edeceksek, sahil yolu başta olmak üzere bölgede yapılaşmanın Adnan Menderes döneminde palazlandığını Ertuğrul Günay'ın da biliyor olması gerek.

Toparlarsak, yanlışın yanlışla telafi edilmemesine kabul. Yeni stadyumun hassasiyetler gözetilerek yapılması gerek, buna da eyvallah. Yüksekliği mevcudu aşmamalı, hatta biraz daha aşağı çekilmeli gibi talepler de kabul edilebilir. Fakat kabul edilemez bir öneri varsa, o da Beşiktaş'ın Dolmabahçe'yi terketmesi.

Kırmızı çizgiler bunlar iken ve Türkiye'nin dinamiklerini de az-çok okuyabiliyorken, meselenin sulh yoluyla çözümü bir ihtimal şu şekilde olabilirdi: Devlet, kendi kabul ettiği ölçütlere göre bu stadı yeniden yapardı, maliyet de paylaşılırdı.

Yine de bir halka eksik. O da şu ki, Beşiktaş'ın mevcut mali durumuyla "butik stadyum" fikrini kabul etmesi ahmaklık olur. Halihazırda en pahalı (en ucuz bileti en pahalı olan) bileti satmasına karşın stadyum gelirleri Galatasaray ve Fenerbahçe'nin arkasında olan Beşiktaş, Fulya fiyaskosundan sonra mutlaka gelirlerini artırma yolunu bulmak zorundadır. Stada bütünleşik otel, alışveriş merkezi, büyük otopark vs. projelerinin ısrarla üzerinde durulmasının sebebi bu.

Fakat stad meselesinde bundan daha da önemlisi, Beşiktaş'ın içerisinde bulunduğu borç batağıdır:

Bedel: X Milyon Türk Lirası

Veriler: oncesiktas.com


Üç yıl önce ilk kez üç hanelere çıkan borç, geçen üç yılda kendini üçle çarptı. Bu durum neresinden bakarsak bakalım akıl alır bir şey değildir. Borç yükü bu denli artan ve herhangi bir ekonomik ve sportif bir açılım yapabilecek gibi görünmeyen Beşiktaş'ın bırakın yeni stad yapmayı ya da yapımına ortaklık etmeyi, yeni bir transfer yapacak durumu yok. Geçen haftalarda açıklanan tasarruf tedbirleri de yalnızca komediyi ortaya koyması açısından önemliydi, fazlası değil. Maslahata lüzum yok, rezalet ayan beyan ortada.

Ertuğrul Günay da eminim ki Beşiktaş'ın bu durumunu biliyordur. Fikrimce, önceliği Beşiktaş'ı buradan göndermek. Tabii bu bir tez, aklını okuyor değilim. Olmazsa, meseleyi sürüncemede bırakıp söz konusu fikrini kabul ettirecek ortamı oluşturmak. Ama sorumluluğu da üstünden atmış durumda. Eğer insiyatif kendisine verilse, Beşiktaş şehrin bambaşka bir yerinde içi modern, dışı ucube bir stada sahip olacak. Ama eğer kontrolü Beşiktaş devralacaksa, o halde butik stadyum fikri uygulanacak ki, bu da katiyen Beşiktaş'ın işine gelmiyor. Halihazırda işi yokuşa süren de Beşiktaş olarak göründüğünden, yukarıda sorduğumuz provakatif sorunun cevabı verildi.

Velhasıl, Ertuğrul Günay 'iş'ini yapmaktadır.

Beşiktaş YK'sı ve Demirörenizm ise her Ocak'ta olduğu gibi yine servis haberlerle 'ibra' dileniyor. Onların amacı, devleti yola getirdiklerini iddia ederek Beşiktaş'a umut verebilecek yegane projeyi kongreye sunmak.

Kabul etmek gerekir ki, mutenalaşan ve etrafında çeşitli üniteler olan bir stadyum, kesinlikle çok cazip bir gelir kapısı olacaktır. Demirören'in fütursuz ve izansız yönetim anlayışı değil, standart bir yönetim de olsa değişen koşullar nedeniyle Beşiktaş'ın böyle bir gelir artışına ihtiyacı var, bu da zamanın ruhuna uygun bir gerçek.

Sahip olunan tüm değerleri çarçur eden Demirören, artık orada umut da bırakmadı. Ne yazık ki borç arttıkça, o stadyumda bir gün facia yaşanması riski de Beşiktaş'ın Dolmabahçe'den kovulma riski de artıyor. Tıpkı daha önce Çırağan'ın yanından, eski Şeref Stadı'ndan kovulduğu gibi...

Noat Samisa

11.01.2012

7 yorum:

BenYaptımOldu dedi ki...

Sevgili Noat, o resimde estetiği bozan tek şey var: Stadımızın arkasında bilmemne gibi upuzun duran rezil yapı !! Ama ona dokunamazlar değil mi?? Yemez değil mi??

Övünç dedi ki...

Arkadaş bir tane yönetici çıkıp dedi mi " Ertuğrul Bey sarayın kayması , silüetin bozulması ,tarihe hakaret endişelerini taşıyorsunuz madem , hemen sarayın yanı başında inşa edilen ,silüet ile alakası olmayan ve yerin 4 kat altına inen Shangri-La Oteli'nin inşaasına nasıl müsaade ettiniz ? " ?

Halk hiç birşeydir , rant herşey ...

Tabi süper bir analizinde var , Demirören'de artık tek çıkışın otel , otopark ve alışveriş merkezinde olduğunun çok iyi farkında.İşi en az Ertuğrul Günay kadar yokuşa sürmesinin sebebi de o büyük ihtimalle.

Herkesin bir fikri var ama kimse sahibine sormuyor ...

emireri dedi ki...

nacizane görüşüm; belki de kendisinden zerre kadar hazzetmediğim ertuğrul günay'ın bu kadar direnmesi, bizim için en büyük şanstır. demirörengiller takımı bu denli sömürürken, mevcut borç batağı içerisinde var olmanın, geleceğe umutla bakmanın tek kapısı hali hazırda stadın bulunduğu konum ve yenilenmesi ile sağlanbilecek kaynak iken, sırtımızdaki kambur olan demirören familyasından kurtulmadan yeni bir yatırım yapılmasının son dalı da kurutucağı fikrindeyim.. hepimiz stadın içler acısı halinin farkındayız, lakin babasının oğlunu kendi işinden uzak tutmak adına, oyalansın diye koskoca kulübü harcatmaya çalıştığı bir ortamda, bu zihniyetten, yetersiz insandan kurtulmadan tek çivi dahi kullanmak, israftır.. iyice şahıslara kul olmaktır..

mali kurullar, genel kurullar çok uzun süredir her defasında aynı umutla satıldı.. beşiktaş üzerinden rant sağlayanlar, buna karşı durmadılar, gün geldi "yetmeez" diye bağırdılar, robinho vs hayaller ile kendilerini avuttular, şakşakçılığa, padişahım çok yaşaya soyundular, gün geldi yine kendi rantları uğruna kulübü bir çırpıda sandıkta sattılar.. "başgan" nam-ı diğer demirören Beşiktaş'ın başında olduğu müddetçe, semtte gün doğmayacak..

The Eagle Abroad dedi ki...

Ertugrul Günay bu devletin bir bakanı olabilir ama ayni zamanda kullanilan bir masadir. Bu masayi tutan el kim ise onunla oturup konusmak en dogrusu olacaktir. Yoksa tarih dersi vermeye kalkan bir kultur bakanina, sende ayasofyanin karsisina sultanahmeti dikmissin bir millet olarak, bir guc gosterisi yapmissin deseler ne cevap verir cok merak ediyorum.

Inonu stadinin su anki mimarisi o donem dunya uzerinde etkisi olan fasist mimarinin en onemli orneklerindendir. Bir guc gosterisi olmasi olagandir. Ve devlet gucunu dagin basina degil yine kendisiyle ozlesmis bir sarayin yakinina yapmasi kadar normal bir durum yoktur. Asil ayip ilk yorumdaki gibi bilmemnenne gibi duran otellere laf edilmezken bu stadin yeniden yapilmasi durumunda paylasilamiyan ranttir. Asil ayip bir yoneticinin bile bunu dile getirememesidir. Asil ayip bir muhalefet uyesinin bile bunu dile getirememesidir. Demekki hepsi bal tutan parmagini yalar misali ellerini ovustururken biz taraftarlar istedigimiz kadar bi tarafimizi yirtalim sonunda onlarin paylastigi sekilde islem tamamlanacaktir. Ha, eger hep boburlendigimiz gibi soyle taraftariz, boyle taraftariz diyorsak bi seyleri degitirebilme gucunude ortaya koymak gerek, yoksa Umraniyeyemi tasirlar, kazlicesmeyemi gonderirler orasini elit! kesim belirleyecek artik.

Mayor dedi ki...

Kultur bakaninin farkinda olmadigi birsey daha var. Turistler icin yazilan cizilen hemen her turlu yayinda Istanbulun gormeniz gereken 10 yeri vs. tarzinda listelerde Inonu stadinda mac tecrubeside var. Her macta etrafinizda gordugunuz Turistler hem stadin essiz konumunu hemde taraftarini gormek icin geliyor. Inonu stadi oldugu yerde, icindeki taraftariyla ve yesil cimenleriyle bir kulturel varliktir. Kultur bakaninin cikip stadi baska yere tasiriz lafi onun bu gercekten dahi bi haber oldugunu gosteriyor.

brk dedi ki...

Galatasaray'a yapılan Beşiktaş'a da öneriliyor: "Buradan çıkın, size dağ başında stad yapalım."

herkes için stadı çok önemli ama bazı sorunları d görmek lazım. ne olursa olsun o araziye 50.000 kapasite üstü bir stadyum yapılamaz. bu beşiktaşın gelirini her zaman etkileyecek."Kabul etmek gerekir ki, mutenalaşan ve etrafında çeşitli üniteler olan bir stadyum, kesinlikle çok cazip bir gelir kapısı olacaktır." böyle bir şeye ise hükümet kesinlikle izin vermez aynı ali sami yen de olduğu gibi. likör fabrikası ve ali sami yen arazisi yaklaşık 1.000.000 tl gibi bir fiyata gitti. bu arazinin değerinin de mecidiyeköyden çok farklı olmadığını herkes biliyor. o yüzden beşiktaşa bırakmazlar. bu yüzden en mantıklı bizim çözüm gibi durmakta. bir anı olarak hatırlamak...

emireri dedi ki...

akşam yemeğindeyken ntvde gördüğüm ancak gürültü nedeniyle bir türlü içeriğini anlayamadığım haberi kanalın sitesinden yanlış mı anladım acaba diye yeniden okuma gereği gördüm. haberin linki şurada;
Devlet müzeleri eser satabilecek http://www.ntvmsnbc.com/id/25324494/

bizi ilgilendiren diğer bir haberde aynı internet sitesinin arşivinde şurada duruyor;
İnönü Stadı' projesi Bakan’a takıldı http://www.ntvmsnbc.com/id/25191633/

dolmabahçe sarayını yıktırmayan bakan olarak tarihe geçen!!!!!! sn. e.g., tarihte yeni bir sayfa açmaya kararlı gibi gözüküyor.. bir yandan stat yapımımızı türlü kelime oyunları ile baltalayarak tarihe sahip çıktığını iddia eden sn bakan, diğer yandan devlet müzesine alınmasına gerek duyulmayan özel koleksiyon eserleri ile etütlük nitelikli eser olduğu kim tarafından ve nasıl belirleneceği açıklanmayan, hiç bir altyapısı bulunmayan, arkeolog ve diğer uzmanlarca karşı çıkılan bir yönetmelik ile bu ülkenin tarihini kimselere sormadan satışa çıkarmaktadır. düne kadar kanal kanal dolaşıp o stadı oraya yaptırmam diyen zat-ı muhterem, doku bozulur, saray yıkılır, orada tarihi tüneller, delhizler, mağaralar, banyolar, tuvaletler!!!!!! ve ahır!!!!!!! var diyerek günlerce kamuoyunu meşgul etmiş, tarih ve istanbul bekçiliğine soyunmuştur.. tarih bekçisi aynı sayın bakan bugün ülke değerlerini satışa çıkarmaktadır. yine aynı bakan 2B arazilerinin satışlarına da sessiz kalmaktadır, ki bu ülkede kültürel anlamda da değer taşıyan bu arazilerin çoğu aynı zamanda turizm açısından bulunmaz bir görsellik taşımaktadır.. yine aynı bakan artvinde, rizede kısaca benimde içinde yaşadığım doğu karadeniz bölgemizde, turizm açısından eşsiz değerlere sahip olan vadilerde yapılan HES'ler hakkında en ufak bir eleştride dahi bulunmamıştır.. neyse saygılar, selamlar!